26 Ocak 2022 Çarşamba

‘Tanrı’nın Annesi, Kutsal Bakire Meryem Ana’ Bayramı

Yeni yıl, ‘Tanrı’nın Annesi Meryem Ana’ Bayramı ile başladı. Yılın ilk gününde kutlanan ‘Tanrı’nın Annesi, Kutsal Bakire Meryem Ana Bayramı’ nedeniyle İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi’nde bir ayin düzenlendi.

İskenderun Katolik Kilisesi’ndeki ayin, Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposu Monsenyör Paolo Bizzeti ve Kilise Pederi Dariuzs Dogondke (Daryuş Dogonke) tarafından gerçekleştirildi. Meryem Ana’ya ithafen ilahilerin söylendiği Kutsal Ayine, cemaat üyeleri de eşlik etti.

Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposu Monsenyör Paolo Bizzeti, Meryem Ana adına birçok bayram kutlandığını, ancak ‘Tanrı’nın Annesi, Kutsal Bakire Meryem Ana Bayramı’nın ortaya çıkan ilk Meryem Ana Bayramı olduğuna işaret etti.

Kutsal ayin sırasında; Meryem’in, Tanrı’nın Annesi olduğu, Kutsal Ruh’un kudreti sayesinde gebe kaldığı ve Baba Tanrı’nın özünden Oğlu İsa Mesih’i dünyaya getirdiği açıklamalarına yer verildi.

(Theotókos) Meryem, Tanrı’nın Annesi’dir!

Tanrı’nın Annesi, Kutsal Bakire Meryem Ana Bayramı 1 Ocak tarihinde kutlanır. Theotokos (Tanrı’nın Annesi Meryem) unvanı, 431 yılında Efes Ekümenik Konsili tarafından verilmiştir. Tanrı’nın Annesi Meryem’in Bayramı, Batı Kilisesinde ortaya çıkan ilk Meryem Ana kutlamasıdır.

431 yılındaki Efes Konsili esnasında, Meryem’in Tanrısal anneliği hakkındaki gerçek, Kilise’nin iman gerçeği olarak görkemli bir şekilde ve Hristiyanlara büyük sevinç kaynağı olarak kabul edildi. Meryem, Tanrı’nın Annesi’dir (=theotókos), çünkü Kutsal Ruh’un kudreti sayesinde Meryem, bakire rahminde gebe kaldı ve Baba Tanrı’nın aynı özünden olan kendi Oğlu İsa Mesih’i dünyaya getirdi.

Tanrı’nın Oğlu; Meryem Ana’dan doğmakla, gerçekten bizden biri oldu, yani “İnsan” oldu. Bu sayede, Mesih’in gizemi aracılığıyla, Kilise inancının ufkunda, Anne’sinin gizemi de tamamen parlar. Bununla birlikte, Meryem’in tanrısal anneliğinin dogması, Efes Konsili için ve Kilise için, İsa Mesih’in Beden almasının öğretisinin bir damgası şeklindedir. Çünkü İsa’nın Tanrısal Söz olarak beşeri tabiatını da iptal etmeden ‘Aynı Kişi’ de birliğini belirtir.

Bakire Aziz Meryem, kendisine iletilen “ilahi söze” rıza göstererek, İsa’nın annesi oldu ve Tanrı’nın kurtarıcı iradesini tüm kalbiyle ve günahın ağırlığı olmadan kucakladı. Kendisini tamamen Yüce Tanrı’nın lütfü ile onun altında ve onunla birlikte kurtuluşun gizemine hizmet eden Oğlunun işine adadı. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Bulduğu Kutsal Kitap Aracılığıyla İman Etti

Oklahomalı pastör, 15 yıl önce kaybettiği Kutsal Kitap aracılığıyla bir kişinin İsa Mesih'e iman ettiğini söyledi.Tulsa merkezli...

İki Ülke Güçlerini Birleştirdi

Amerika'nın Sesi'nden (VOA) yayınlanan bir rapora göre, Fransa ve İsveç, eski IŞİD üyelerinin Irak'ta Hristiyanlara karşı işledikleri...

Hristiyanlar Sürgünle Karşı Karşıya

İran'da kilise üyesi oldukları için bir yıllık hapis cezalarının ardından 20 Ocak'ta serbest bırakılan iki Hristiyan, şimdiyse...

İncil Çalışması Sırasında Öldürüldü

Polis, 26 yaşındaki Alabama'lı bir kadını, bir kilisenin İncil çalışmasına katıldığı sırada, kaza kurşunuyla bir papazın karısını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi