27 Eylül 2022 Salı

Tarihi Manastırı Hedef Aldılar

Rusya- Ukrayna savaşı devam ederken, Rus ordusu son olarak Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde bulunan tarihi bir manastıra saldırı gerçekleştirdi. Donetsk bölgesinde bulunan Svyatogorsk Lavra’daki All Saints Manastırı’na gerçekleştirilen saldırının ardından can kaybı ve yaralılara ilişkin henüz net bir açıklama yapılmazken, Rusya Savunma Bakanlığı suçlamaları reddetti.

Kilise yetkilileri, Donbas’ta yaşanan şiddetli çatışmalar sırasında ahşap bir Ortodoks kilisesinin ateşe verildiğini duyurdu. ‘‘Düşmanlıkların bir sonucu olarak, Svyatogorsk Lavra’daki All Saints Manastırı’nda büyük çaplı bir yangın çıktı. Alevler manastırın ana kilisesini tamamen sardı’’ açıklamasında bulunuldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski, kilisenin alevler içinde yandığını gösteren videoyu paylaşarak, ‘‘Rus bombaları bugün yeniden Svyataprteovsk Lavra’yı hedef aldı. Manastır 1912 yılında yapılmıştı ve ilk kez Sovyetler döneminde onu yıkmışlardı. Rus ordusu manastırı bir kez daha yıktı. Geçtiğimiz Çarşamba günü manastıra gerçekleştirilen Rus saldırıları sonucunda 4 keşiş hayatını kaybetti. Manastır, Mayıs ayından beri saldırı altında. Birleşmiş Milletler’den ve UNESCO’dan mantıklı, vicdani bir açıklama bekliyoruz. Rusya tamamen izole edilmeli ve suçları için hesap sorulmalı’’ ifadelerini kullandı.

Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkachenko, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yangından Rus güçlerini sorumlu tutarak kilisenin 60’ı çocuk olmak üzere yerinden edilmiş yaklaşık 300 kişiye ev sahipliği yaptığını söyledi. Bakan Tkachenko, ‘‘Rusya, medeni dünyanın bir parçası olmadığını kanıtlamaya devam ediyor’’ dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise TASS haber ajansı aracılığıyla yaptığı açıklamada, iddiaları reddederek ordusunun bölgede askeri operasyonlar yürütmediğini belirtti.

Manastır, Ortodokslar tarafından Ukrayna’daki en kutsal üç yerden biri olarak kabul ediliyor. Savaştan önce, yılda binlerce hacı mekânı ziyaret ediyordu. (thesundaily, anews)

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi