SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 4,83 / Satış: 4,85
€ EURO → Alış: 5,66 / Satış: 5,68

TEK BEDEN OLMAK _ 3

Mustafa Mızrak
Mustafa Mızrak
  • 15.03.2018

Eşinin kendisine olan sevgisini artırmak isteyen kişi onun ilgi alanına girmeli. Ne yazık ki evliliklerde genellikle eşler karşısındakini kendi ilgi alanına çekmeye çalıştığından sevgiyi artıracak ortam hazırlanamıyor. Oysa eşlerden biri diğerinin sevdiği, beğendiği alanlara girdiğinde, onunla bu alanlarda iyi bir diyalog kurabildiğinde diğer eş bu yakınlıktan hoşlanıp eşini daha çok sevecektir. Altını çizeyim ben bu eksikliği çok yaşadım. Çünkü eşimle ilgi alanlarımız tamamen farklı. Fakat ben bu eksikliği AGAPE ile doldurdum.

Kadın ve erkeğin sığındıkları, korundukları ve üzerlerinde yetki sahibi olan ailelerinden tam olarak ayırmalıdır evlilik. Bu yanlış anlaşılmamalı; aileleri sevmemek, onları bir daha hiç aramamak şeklinde bir ayrılmadan söz edilmiyor. Bu ayrılma, yeni bir ailenin sağlıklı oluşumu için artık kişinin kendi ailesini yönetebilmesi, fikirler yürütebilmesi için gereken bir ayrılmadır. Yeni kurulan bir ailede artık ne kızın ne de erkeğin anne ve babalarının etkin bir biçimde onlara karışma hakları olmamalıdır. Çünkü yeni çiftin anne ve baba olabilmeyi öğrenmesi için kendi kararlarını kendileri verebilmelidir. Böylelikle hem Tanrı önünde hem de toplum önünde sorumluluk sahibi olabileceklerdir.

Kelamda şöyle der; “İşte, çocuklar RABDEN mirastır; Rahmin semeresi mükafattır. Yiğidin elinde oklar ne ise, Gençlik çocukları da öyledir. Ok kılıfı onlarla dolu olan adama ne mutlu! Düşmanları ile kapıda söyleşirken Utanca düşmezler.” Yine kelam şöyle yazar: “Kadın kocasına onun yaşamı süresince bağlıdır. Koca ölürse, istediği kişiyle evlenmekte özgürdür. Ancak Rabbe bağlı biri olsun.” “Çünkü Mesih’le birleşmek üzere vaftiz edilenleriniz Mesih’i kuşandınız. Öyle ki, Yahudi ile Yunanlı, köle ile özgür, erkek ile kadın arasında hiçbir ayrım yoktur. Çünkü hepiniz de Mesih İsa bağlılığında birsiniz.”

“Kadın kendi bedenine egemen değildir, erkek o bedene egemendir. Tıpkı bunun gibi erkek de kendi bedenine egemen değildir, kadın o bedene egemendir.” Evlilikte veya tüm sosyal yaşantımızda Rabbin kelamının bizlere daima en doğru yolu gösterdiğini lütfen unutmayın. Bekarlık da evlilik gibi Allah’ın bir armağanıdır. Ne evlilikten aşağı ne de evlilikten yukarı bir konumdur. Bekarlık bazen Tanrı hizmetinde etkin hizmet fırsatı doğurmaktadır. Böylelikle başkalarının bir anlamda bereket almasını sağlar. Gerçek anlamda müjdeyi yansıtan Hıristiyan toplum, Tanrı’nın kutsallığını yansıtan, Tanrı’nın hikmetine tanıklık eden ve O’nun lütfunu açıklayan bir toplumdur.

 

Endişede değil Sevgide Kalın. Endişe Sallanan Sandalye Gibidir.

Sizi meşgul Etmeyi Başarır Ancak Hiçbir Yere Varamazsınız.

 

Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ