27 Eylül 2022 Salı

Tekneden Atılan 5 Hristiyan Boğularak Can Verdi

Uganda’nın merkezindeki Kyoga Gölü’nde aşırılık yanlıları tarafından tekneden atılan beş Hristiyan hayatını kaybetti. 

Saldırıdan kurtulan bir Hristiyan, inanlıların Aduku bölgesinde bir kilise açmak için Nakasongola Bölgesi’nden Apac Bölgesi’ne seyahat ettiklerini söyledi. Hayatta kalan Amos Kyakulaga, saldırının beş inanlının teknedeki 10 kişilik bir gruba Tanrı Sözü’nü (Müjde) paylaşmasının ardından gerçekleştiğini söyledi.

Trajik olay hakkında konuşan Kyakulaga, ‘‘Yoldayken, Tonny Ankunda teknedeki insanlara Müjde’yi duyurmaya başladı. Bir süre sonra İsa Mesih’in Tanrı’nın Oğlu olduğu konusu büyük bir tartışmaya neden oldu. İsmi Bashir olan birisi bizi tehdit etmeye başladı. Müjdeciler, Kutsal Yazılar’ı referans göstererek Mesih’in Oğulluğunu paylaşmaya devam etti. Bashir ise, ‘Size, dine küfretmekten vazgeçmeniz ve inancınızı terk etmeniz için bir dakika veriyoruz’ dedi. İmanlarına sadık kalanlar, öfkeli grup tarafından yakalandı ve tekneden aşağı atıldı’’ dedi. 

Tekne kıyıdan yaklaşık 200 metre uzaktaydı ve beş Hristiyan boğularak hayatını kaybetti. Kyakulaga, gemideki 10 kişilik grubun Hristiyanları öldürmeye kararlı olduğunu söyledi. Tekne yanaştığında, Kyakulaga cesetleri bulmak ve gölden çıkarmak için yerel yetkililerden ve bir balıkçı grubundan yardım aldı.

Hayatını kaybeden kişilerin isimleri paylaşıldı: Ankunda, 44; Peter Agaba, 28; Juliet Ashaba, 39; Johnson Karungi, 27; ve Julius Lweere, 52.

Aduku’daki bir kilise kaynağı, polisin Nakasongola Bölgesi’ndeki yetkililer ve kilise liderleriyle temasa geçtiğini söylenirken Bashir ile birlikte, başka iki kişinin şüpheli olarak belirlendiği açıklandı.

Saldırı, Uganda’da Morning Star News’in belgelediği Hristiyanlara yönelik birçok zulüm vakasının sonuncusuydu. (CHL)

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi