19 Nisan 2021 Pazartesi

Teksas’taki Kiliseler İhtiyaç Sahiplerine Kapılarını Açıyor

Teksas’ta anormal derecede soğuk hava şartları yaşanırken, Teksas’ın dört bir yanındaki kiliseler ve Hristiyan kurumlar kapılarını barınak ihtiyacı olan vatandaşlara açtı.

MSNBC News üyesi KCEN-TV’ye göre, Hristiyan gruplar Orta Teksas’ın en az beş ilçesinde ısınma istasyonları açtı.

Kapılarını ısınma istasyonları olarak açan kiliseler arasında Joel Osteen’in Houston merkezli megachurch ve Lakewood Kilisesi de var. The Christian Post’a göre, kilisenin bir sözcüsü kilisenin Pazar günü kapılarını açtığını ve insanlar barınağa ihtiyaç duyduğu sürece açık kalmayı planladığını söyledi.

Sözcü Pazar günü The Christian Post’a “Dün gece yaklaşık bir düzine insan geldi ve bugün elektrik kesintileriyle daha fazlasını bekliyoruz” dedi ve ekledi: “Elverişli olabilmek için Harris County Sherriff’in departmanı ve yerel evsiz örgütleriyle birlikte çalışıyoruz. Yataklarımız, battaniyelerimiz ve diğer malzemelerimiz var. Kimse geri çevrilmeyecek.”

Texas, Temple’da, First United Methodist Kilisesi, gücü, suyu ve diğer hizmetleri olmayanları da kiliselerine sığınmaya davet etti. Kilise, oraya sığınmayı tercih edenlere yemek ve bebekler için karyola da sağlıyor.

Teksas, Waco’daki Aziz Alban Episkoposluk Kilisesi, aynı zamanda şehrin resmi ısınma istasyonlarından biri olarak hizmet veren kiliselerinde elektriği olmayan sakinleri ağırlıyor. Sakinler, geceleri konaklamak için memnuniyetle karşılanıyorlar. Kilise, COVID-19 yönergelerine uyuyor.

The Christian Post’un haberine göre Teksas, Denison’daki Aziz Luka Episkopal Kilisesi de muhtaç sakinler için bir ısınma istasyonu olarak hizmet veriyor.

Yerel 12 News istasyonuna göre, kilise Perşembe günü kalacak bir yere ihtiyacı olanlara barınak ve sıcak yemek temin etmeye başladı.

Peder Don Perschell, haber kuruluşuna topluma hizmet etmekten mutluluk duyduklarını belirterek, ”Onlar bizim ailemizin bir parçası, biz de onların bir parçasıyız. Bizi biliyorlar, buranın güvenli bir yer olduğunu biliyorlar” dedi.

İki yıl önce, kilise bir ısınma merkezi açmaya karar vermişti çünkü toplumlarında soğuk havalardan kaçacak yeri olmayanlara hizmet etmek istiyorlardı. 12 News’in haberine göre merkez tamamen kilise bağışlarıyla finanse ediliyor.

Perschell, ”Geldiklerinde maskeleri yoksa onlara maske vereceğiz. Burada, yurtta kendilerine bir yer bulmaları için bir fırsat verilecek ve içeri giren biri olur mu diye endişelenmelerine gerek kalmayacak” açıklamasında bulundu.

Teksas, eyalet genelinde elektrik kesintilerine neden olan rekor derecede düşük sıcaklıklar ve buzlu hava koşulları yaşıyor. The Dallas Morning News’e göre, 16 Şubat itibariyle 3 milyondan fazla insanın elektrik sıkıntısı olduğu bildirildi. Yaygın kesintiler Pazartesi günü başladı ve giderek sertleşen hava koşulları nedeniyle devam etti. (CHL)

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi