24 Nisan 2024 Çarşamba

Titanik’te Ölen Rahibin Mektubu Satışa Çıktı

İskoçya’dan dul bir Baptist rahibi olan John Harper, Titanik 14-15 Nisan 1912’de buzdağına çarpıp battığında, İngiltere’nin başkenti Londra’dan ABD’nin Şikago şehrine seyahat ediyordu. Batan Titanik’le birlikte hayatını kaybeden Peder John Harper’ın yazdığı mektup, yaklaşık 70bin dolar ile açık artırmaya çıkıyor.

John Harper

Mektubun sahibi Peder John Harper, Titanik’te olduğu sırada 39 yaşındaydı ve kız kardeşi ile yeğenini ziyaret etmek üzere Londra’dan Şikago’ya seyahat ediyordu. 

Harper, el yazması mektubunda; gemiye binmeden önce kendisine olan yardımları için Paisley üzerindeki Baptist Kilisesi’in başkanı olan Peder Young’a teşekkür ediyor. 

Mektupta: “Sevgili kardeşim Young, Queenstown’a varmak üzere yazdığım bu satırlarda seni ve özellikle de kuzeydeyken gösterdiğin tüm iyilikleri unutmadığımı söylemek için yazıyorum. Yola çıkmadan önce tren ile sana bir erzak paketi göndermeyi amaçlıyordum fakat hafta sonu boyunca 11-12 vaaz verdiğimden olağanüstü bir aceleyle, söz konusu planımı yerine getiremedim. Bu yüzden sana olan hediyemi Chicago’dan göndereceğim” cümleleri yer alıyor. 

Peder Harper’in mektubu yazdığı kâğıt, Titanik kırtasiye ürünlerinden bir tanesiydi. Söz konusu mektup ünlü geminin batmasından 3 gün öncesine, 11 Nisan 1912 olarak tarihlenmişti.

Harper, Londra’daki Walworth üzerindeki Baptist Kilisesi’nin rahibiydi ve Moody Kilisesi’nde vaaz vermeye gidiyordu. 

Harper’ın kız kardeşi ve kızı cankurtaran sandallarına bindirildi, ancak kendisi can yeleğini başka bir yolcuya vererek gemide kalmaya gönüllü oldu. Güncel kaynaklarda Titanik batarken bile genç bir rahibin boğuluncaya kadar vaaz vermeye devam ettiğinden bahsediliyor. Titanik’ten sağ kurtulmayı başaranlardan biri, Harper sayesinde Mesih’i kabul edenlerden son kişi olduğunu anlattı. 

Mektubun açık artırmaya çıkarken satış öncesi başlangıç fiyatının 39.487.05 ila 65.811.75 $ arasında olacağına karar verildi. Harper’ın el yazması mektubu, Henry Aldridge & Son Ltd müzayede evi aracılığıyla özel bir koleksiyoncu tarafından diğer Titanik hatıraları ile birlikte satışa çıktı.

2017 yılında Titanik kurbanlarından birinin kıyafetlerinin içinden kalıntıları çıkan bir diğer mektup açık arttırma ile 166.000 $ satılmıştı. 

1997’de yönetmen James Cameron tarafından çekilen Titanik filmi, en yüksek hasılat yapan filmlerden biri oldu.  Başrolde Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet’in yer aldığı 1 milyar dolarlık film, aday gösterildiği 14 Oscar ödülünden (Akademi Ödülleri) 11’ne laik görüldü. (cnl.news/O.D)

İskenderun Aziz Corç Rum Ortodoks Kilisesi’nde Paskalya Kermesi

Paskalya Bayramı hazırlıkları sürerken, İskenderun Aziz Corç Rum Ortodoks Kilisesi’nde de geçtiğimiz hafta sonu “Paskalya Kermesi” düzenledi. Pazar Ayini...

Episkopos Kayyal, Pazar Vaazında: “Liderlik ve Şöhret Kilisede Değer Görmez”

Antakya ve Tüm Doğu Kiliseleri Patriği 10. Yuhanna’nın bereketi ile İskenderun’da bulunan Lübnan Dağı Peygamber İlyas Patrikhanesi...

Episkopos Kayyal, İskenderun’da Çocukları da Unutmadı

Paskalya Oruç Döneminde, Mersin ve Hatay bölgelerinde gerçekleştirilen Patrikhane Programları kapsamında, Antakya ve Tüm Doğu Kiliseleri Patriği...

Episkopos Kayyal, İskenderunlu Gençlerle Kahvaltıda Buluştu

Paskalya Oruç Döneminde, Mersin ve Hatay bölgelerinde yapılacak Patrikhane Programları kapsamında, Antakya ve Tüm Doğu Kiliseleri Patriği...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi