9 Mart 2021 Salı

Trump ve Macron 1915 Olaylarına Değindi

ABD Başkanı Donald Trump 1915 olayları için Ermenice büyük felaket anlamına gelen ‘Meds Yeghern’ beyanını kullandı. Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron’un ise Ermeni mevkidaşı Armen Sarkissian’a 1915 olaylarında hayatını kaybedenlerin anısına bir mesaj gönderdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Ermeniler tarafından 1915 olaylarının yıl dönümü olarak kabul edilen 24 Nisan’a ilişkin yazılı beyanında, Ermenice “Büyük Felaket” anlamına gelen “Meds Yeghern” ifadesine yer verdi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı beyanda, Trump’ın 1915 yılında yaşanan olaylarla ilgili açıklaması kamuoyunun gözleri önüne serildi.

ABD’de yeni bir hayata başlayan çok sayıdaki Ermeni olduğunu hatırlatan Donald Trump, “Daha toleranslı bir gelecek kurmak için gerekli bir adım olarak, geçmişin acı dolu unsurlarını hatırlamanın ve kabul etmenin öneminin altını çiziyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Devlet Başkanı’nın paylaştığı mesajda ise, “Sizinle birlikte, 24 Nisan 1915’te İstanbul’da yaşanan olayları, 20. Yüzyılıda hayatını kaybeden 600 Ermeni aydın kesiminin 600 temsilcisinin öldürülmesini anıyoruz” ifadelerine yer verildi.

 Fransa, İngiltere ve Rusya ile birlikte daha takvimler 25 Mayıs 1915’i gösterirken söz konusu olaylar için insanlığa ve medeniyete karşı işlenmiş birer suç olarak nitelendirmişti.

Altı Yıl Hapis Yatan İranlı Hristiyan, Yeniden Cezalandırıldı

Dine hakaret ve ulusal güvenlikle ilgili suçlamalar nedeniyle üç hafta tutuklu kalan İranlı Hristiyan, kefaletle serbest bırakıldı.Ebrahim...

Türkiye Ermenileri 82., 83. ve 84. Patrikleri Vefatlarının Yıldönümlerinde Anıldılar

Türkiye Ermenileri 82., 83. ve 84. Patrikleri, Şınorhk (Kalusdyan), Karekin II. (Kazancıyan), Mesrob II. (Mutafyan), vefatlarının yıldönümleri...

Türkiye’deki Bilim Kadınlarının Oranı Avrupa Ortalamasının Üstünde

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2019 verilerine göre, Türkiye’deki bilim kadınlarının oranı Avrupa ülkelerinin ortalamasının üstünde.Avrupa Birliği...

Kilise Yaşlıları Öldürüldü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi