5 Mart 2021 Cuma

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Patrik Sahak II, Vakıflıköy’de Meryem Ana Yortusu’na Katılacak

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II’nin, 16 Ağustos Pazar günü, Vakıflıköy’de Meryem Ana Yortusu münasebetiyle gerçekleştirilecek olan kutsal ayine riyaset edeceği öğrenildi.

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, bu hafta sonu (16 Ağustos Pazar günü) sabah 08.30’da Türkiye’nin tek Ermeni Köyü olarak bilinen Vakıflıköyü’de (Surp Asdvadzadzin Yortusu) Meryem Ana Bayram ayinine riyaset edecek.

Surp Asdvadzadzin Yortusu, Hatay’a bağlı Samandağ/Vakıflıköy’de her yıl gerçekleştirilen görkemli ayinlerle kutlanıyor. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde bulunan Ermeni vatandaşlar bu ayin için Ağustos ayında Vakıflıköy’e geliyor ve bayram eğlencelerine iştirak ediyor. Kutlamalar eşliğinde yöreye ait buğday ve etten yapılan ‘Hriseler’ de kazanlarda pişirilip katılımcılara dağıtılıyor.

Bu yıl pandemi dolayısıyla az sayıda katılımla gerçekleştirilecek olan ayine Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II de riyaset edecek ve Kutsal Ayini yönetecek.

Bu büyük bayram günü, Covid-19 sebebi ile kiliselerde bir dizi ek önlemler alınacak. Patrikhanenin facebook sayfasından yapılan açıklama şöyle:

SURP ASDVADZADZİN (MERYEM ANA) YORTUSU ÖNLEMLERİ

Koronavirüs salgınının kilise yaşamımız üzerindeki olumsuz etkileri de hepimizin malumudur. Bu durum karşısında, kiliselerimizde yapılacak tüm törenler hakkında Patriklik Makamı’nın gerekli düzenlemeleri yapma zorunluluğu hâsıl olmuştur. Zorunluluk karşısında, istisnai olarak bu yıl için yapılan tavsiyeler, halkımızın sağlığının korunması amacını taşımaktadır. Halk sağlığını gözetmek amacıyla Patriklik Makamı’nın endişelerinin cemaatimizce anlayışla karşılanacağından eminiz.

Pandeminin son günlerde kaydettiği vaka sayısı artışlarını göz önünde bulundurarak, Surp Asdvadzadzin (Meryem Ana) Yortusu münasebetiyle Patriklik Makamımız aşağıdaki hususlarının uygulanmasını Kilise Vakıf Yönetim Kurulları’na ve Cemaatimiz’e tavsiyesi uygun görülmüştür.

1. Yortu sabahı Surp Badarak’a mümkün olduğunca erken saatte başlamak.

2. Tören sonunda, kilise dışında “Antasdan” ve “Üzüm Kutsama” törenlerini gerçekleştirmek yerine, kilise içinde, sadece sembolik miktarda üzüm salkımının kutsama töreni ile yetinmek.

3. Eğer Semt ve Kilise külliyesi uygun durum arz etmiyor veya olanak sunmuyorsa kilise içinde ve dışında, cemaate üzüm dağıtılmaması.

4. Din görevlileri S. Hağortutyun vermek üzere saat:12.30’a kadar kiliselerinde bulunacaklardır. Sosyal mesafe ve maske kullanımı ile ilgili kurallara kesinlikle uyulması tavsiye edilmektedir. Bu koşullara tezat teşkil edecek kalabalıklardan sakınılması gerekmektedir.

İnanıyoruz ki, sembolik üzüm kutsama töreninin ruhani bereketi bağların, bahçelerin ve bunların ürünleri üzerine de dağılmaktadır. Dolayısıyla, kilise içinde yapılan üzüm kutsama töreniyle evlerimizdeki üzümler de kutsanmış olacaktır.

Surp Asdvadzadzin Yortusu vesilesiyle, her şeye gücü yeten Tanrı’nın merhametini ve inayetini niyaz ediyor, Meryem Ana’nın şefaatini diliyoruz.

En Eski Ester Parşömenlerinden Biri, İsrail Ulusal Kütüphanesi’ne Verildi

Ester Kitabı’nın en eski nüshalarından biri, 25-28 Şubat tarihleri ​​arasında gerçekleşen Yahudi bayramı olan ''Purim'' öncesinde İsrail...

Dünya Evanjelist Birliği, Yeni Liderini Seçti

Dünya Evanjelist Birliği (The World Evangelical Alliance) 27 Şubat'ta yeni Genel Sekreterini seçti.Çevrimiçi etkinlikte lider Efraim Tendero,...

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi