fbpx
20 Temmuz 2024 Cumartesi

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. Başrahiplik Dereceleri ile Takdis Edildi

Kumkapı Patriklik Merkez Meryem Ana Katedrali, 8 Nisan 2024 Pazartesi günü, sık görülmeyen bir takdis törenine tanıklık etti. Daha önce çeşitli sebeplerden dolayı Başrahiplik (Dzayrakuyn Asdicanları) derecelerini alamamış olan Patrik Sahak II., özel bir törenle Başrahiplik derecelerini aldı.

Öğle saatlerinde başlayan tören Patrik Sahak II., Başepiskopos Aram Ateşyan, Patriklik makamına bağlı rahipler, pederler ve Rahibe Kayane’nin çan sesleri ve “Hraşapar” duası ile kiliseye girişiyle başladı. Sunak önünde kendilerini Girit Ermeni Kilisesi önderi Başepiskopos Yeznik Bedrosyan bekliyordu.

Burada Başepiskopos Aram, Patrik Sahak II’nin “Dzayrakuyn” luk (Başrahip) derecelerini alması için kendisini Başepiskopos Yeznik’e sundu. Üç yöne dönülerek Başepiskopos Yeznik’in yaptığı dualar, pederlerin seslendirdiği ilahilerle Patrik Kadasetli Sahak II’ye Başepiskopos Yeznik tarafından Başrahiplik 10 dereceleri verildi. Her derece verilişinde beyaz dantelle örtülü Başrahip Asa’sını kendisine teslim etti. Sonrasında Patrik Sahak II, Başepiskopos Aram ve tanıklık eden rahipler diz çöktüler, okunan dualardan sonra sadece Patrik Sahak II diz çökerek kaldı ve Başepiskopos Yeznik tarafından takdis edildi.

Tören sonunda önce Girit’ten misafir gelen, Girit Adası Ermeni toplumunun dini önderi Başepiskopos Yeznik Bedrosyan kısa bir konuşma yaptı ve özetle Patrik Sahak II’nin zaten Patrik olarak kilise yönetiminde önemli bir makamda olduğunu, tören esnasında Kutsal Ruh’un esenliği ile takdis ettiğini ve kendisinde tüm derecelerin tamamlandığını dile getirdi. Rab İsa Mesih’in öğrencilerini yönetici olmaları için değil Tanrı Sözü’nü konuşmaları ve aktarmaları için gönderdiğini hatırlattı ve ayrıca töreni gerçekleştirmesi için kendisinin uygun görülmesinden dolayı teşekkürlerini sundu.

Ardından Patrik Sahak II konuşmasında özetle, Başepiskopos Yeznik Bedrosyan’a gerçekleştirdiği tören için, Başepiskopos Aram Ateşyan’a kendisini sunduğu için ve ayrıca tüm din adamlarına tören boyunca kendisine ettikleri dualar için teşekkürlerini sundu. Rahip-Vartabed yani Öğretmen olmanın sadece bir ünvandan ibaret olmadığını daima daha çok okumak öğrenmek ve öğretmek gerektiğini bu yüzden de tüm din adamlarına, Tanrı biliminde bir damla bilginin çok önemli olduğunu sadece tören yapmakla yetinmeyip daha çok okuyup öğrenerek bilgilerini öğretmeyi tavsiye etti.

Daha sonra tüm din adamları toplu fotoğraf çektirdiler ve yine kortej halinde çan sesleri eşliğinde Kilise’den çıktılar.

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi