fbpx
20 Temmuz 2024 Cumartesi

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. Girit Ermeni Kilisesi ve Toplumunu Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. 17-24 Haziran tarihleri arasında Türkiye Ermenileri Patrikliği’nin ruhani yetki sınırları içindeki Girit Adası Ermeni Kilisesi’ni ve Girit Ermeni toplumunu ziyaret etti ve çeşitli temaslarda bulundu. Bu ziyaretler sırasında Patrik Sahak II’ye yardımcısı Rahip Kasbar Garabedyan, Patrikliğin ayinlerden sorumlu müdürü Kıdemli Peder Dırtad Uzunyan eşlik ettiler.

17 Haziran
Girit Adasına ulaşan Patrik Kads. Sahak II. ve refakatçilerini, Girit Adası Ermeni toplumu ruhani önderi Başepiskopos Yeznik Bedrosyan, Yunanistan Ermenileri Ruhani Önderi Üstrahip Horen Arakelyan, Viken Çolakyan ve Girit Surp Garabed Ermeni Kilisesi yön.kur.üyeleri karşıladılar.

18 Haziran
Patrik Kadasetli Sahak II, Başepiskopos Yeznik Bedrosyan, Rahip Kasbar Garabedyan, Kd Peder Dırtad Uzunyan’dan oluşan heyetle Girit Rum Başepiskoposu Yevgineos II ye resmi ziyarette bulundu.
Ziyaret sırasında ilk olarak Surp Minas Şapeli’nde dualar edildi ardından
iki Ruhani Önder Başepiskoposluğa geçtiler.
Daha sonra Patrik Sahak II. ve beraberindekiler Surp Gadarine Müzesi’ni ziyaret etti. Aynı akşam Surp Kevork Rum Manastırı ziyret edildi Patrik Hazretleri burada Hıraşapar töreniyle karşılandı. Dua etmenin önemine değinen Kadasetli Patrik Sahak II. gösterilen ilgiye teşekkür etti. Daha sonra manastıra geçildi.

GİRİT VALİSİ VE BELEDİYE BAŞKANI’NA ZİYARET
Girit adasına Patriklik ziyaretinde bulunan Kadasetli Patrik Sahak II, 19 Haziran 2024 Çarşamba günü çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Patrik Sahak II., Başepiskopos Yeznik Bedrosyan, Yunanistan Ermenileri Ruhani Önderi Üstrahip Horen Arakelyan, Rahip Kasbar Garabedyan, Kd Peder Drtad Uzunyan, Girit Surp Garabed Ermeni Kilisesi Vakfı yön.kur.üyelerinden oluşan bir heyetle önce Girit Valisi Stavros Arnautakis’iziyaret etti.

Sıcak karşılama sırasında Girit Valisi, Kadasetli Patrik Sahak II’ye ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Patrik Sahak II de Vali Arnautakis’e sunduğu misafirperverliğin yanı sıra gösterilen destek ve dostane işbirliğinden dolayı şükranlarını sundu.

Patrik Sahak II ve beraberindekiler daha sonra Girit Adası Heraklion Belediye Başkanı, Alexis Kalokerinos’u ziyaret etti. Belediye Başkanı Kalokerinos, Patrik Hazretlerini karşıladı. Sohbet sırasında Kadasetli Patrik Sahak II, Girit’te bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, şehre ve bu şehirde yaşayan Ermeni Kilisesi mensuplarına yaptığı hizmetlerden dolayı Belediye Başkanı şahsında tüm belediye çalışanlarına teşekkür etti.

ARKADİ MANASTIRI’NA İNANÇ ZİYARETİ
Patrik Sahak II., 20 Haziran 2024 Perşembe günü Arkadi Rum manastırını ziyaret etti.

Patrik Sahak II.’ye, Başepiskopos Yeznik Bedrosyan, yardımcısı Rahip Kasbar Garabedyan ve Kd. Peder Dırtad Uzunyan eşlik ettiler. Heyet girişte Retimno Metropoliti ve ruhbanlar tarafından karşılandı.

Dualar edildikten sonra karşılama konuşması yapıldı. Manastır ruhbanlarından biri Patrik Hazretleri ve beraberindekilere manastır hakkında bilgiler aktardı ve manastırın müzesi gezildi.

Kabul salonundaki hediye takdiminin ardından manastırın yemekhanesinde Patrik Hazretleri onuruna sevgi sofrası düzenlendi.

AYA TRİADA MANASTIRI’NA ZİYARET
Girit’te ziyaretlere devam eden Kadasetli Patrik Sahak II 21 Haziran 2024 Cuma günü, tarihi manastır olan Aya Triada (Surp Yerrortutyun – Kutsal Üçlük) Rum Manastırını da ziyaret etti.

Başepiskopos Yeznik Bedrosyan, Rahip Kasbar Garabedyan, Kd Peder Dırtad Uzunyan refakatiyle manastır ziyareti gerçekleştiren Patrik Hazretleri, Kaniya Metropoliti ve manastır cemaati tarafından karşılandı.

Dualar edildikten sonra karşılama konuşması yapıldı. Manastır ruhbanlarından biri Patrik Hazretleri ve beraberindekilere manastır hakkında bilgiler aktardı ve manastırın müzesi gezildi.

Kabul salonundaki hediye takdiminin ardından manastırın yemekhanesinde Patrik Hazretleri onuruna sevgi sofrası düzenlendi.

AYA PANAGİYA MANASTIRI’NA ZİYARET
Kadasetli Patrik Sahak II 22 Haziran 2024 Cumartesi günü, tarihi manastır olan Aya Panagia (Surp Asdvadzadzin) Rum manastırını da ziyaret etti. Meryem Ana’ya adanmış bu manastır şu anda faaliyette olmasa da ziyaretçi kabul etmektedir.

Patrik Hazretleri ve baraberindeki heyet, manastır sorumlusu Manolis Argirakis ve Atina Ermeni Katolik Bölgesi ruhani önderi Başrahip Hovsep Bezazyan tarafından karşılandı.

Dualar edildikten sonra manastırla ilgili bilgiler alındı ve daha sonra manastırın müzesi gezildi.

Kabul salonundaki sohbetler ve hediye takdiminin ardından Patrik Hazretleri ve beraberindekiler manastırdan ayrıldılar.
Patrik Hazretleri aynı akşam, Surp Hovhannes Garabed Kilisesi vakıf toplantısına riyaset etti.


PATRİK SAHAK II GİRİT SURP GARABET KİLİSESİ’NDE KUTSAL SUNU AYİNİ SUNDU

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II., 23 Haziran 2024 Pazar sabahı, Surp Hovhannes Garabet Kilisesi’nde Kutsal Sunu Ayini (Surp Badarak) sundu.

Yunanistan’daki Ermeni Apostolik Kiliseleri eski takvimi takip ederler, buna göre 23 Haziran Pazar günü Kalısdyan Giragi (Geliş Pazarı) kutlandı. Patrik Hazretleri’nin ilk resmi ziyareti olması sebebiyle Hıraşapar töreni düzenlendi. Daha sonra Patrik Hazretleri kiliseye giriş yaptı.

“Kilise sizsiniz”

Törene, Girit Adası Ermeni toplumu Ruhani önderi Başepiskopos Yeznik Bedrosyan, Rahip Kasbar Garabedyan, Kd Peder Dırtad Uzunyan, Yunanistan’ın Kilikya Bölgesi ruhani önder vekili Peder Baret Haçeryan, Atina Ermeni Katolik Bölgesi ruhani önderi Başrahip Hovsep Bezazyan ve inanlılar katıldılar.

Rab’bin Duasından önce vaaz veren Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II., günün anlamına değinerek Hokekalusd Pentekost ve kilise fikrine odaklandı. “Kilise sizsiniz” diyerek Girit’teki Ermeni toplumunun kiliseye olan bağlılığını, Başepiskopos Yeznik’i ve vakıf üyelerini takdir etti. İlk Patriklik ziyaretinin anısına Diyakos Jirayr Bakırcıyan, Hovsep Bakırcıyan ve vakıf başkanı Andonis Benardis, Santi Avedisyan ile kilisenin onarım ve güzelleştirme işlerinde görev alan Emanuel Meliaragis’e takdis mektupları takdim etti.

Kutsal Sunu Ayini sonunda kilise salonunda Girit Rumları Başepiskoposu Evgineos II’nin de katılımıyla bir sevgi sofrası düzenlendi. Kadasetli Patrik Sahak II burada Başepiskopos Yeznik’e Haç hediye etti. Patrik Hazretleri 24 Haziran Pazartesi günü İstanbul’daki makamına döndü.

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi