29 Eylül 2023 Cuma

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak II, Hatay’daki Ermeni Cemaat ile Bir Araya Geldi

”Vakıflı, Anadolu’daki 4000 Yıllık Tarihimizin Hatırası Olarak Değerlidir”

Her yıl Hatay’a bağlı Samandağ’nın Vakıflı Köyü Meryem Ana Kilisesi’nde kutlanan Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı (Verapokhum Surp Asdvadzadzni)’nın bu yılki kutlama ayinine katılmak üzere bölgeye gelen Türkiye Ermenileri Patriği Sahak II, Mersin’den sonra Hatay’da da bir dizi ziyaretlerde bulundu.

İskenderun’da Latin Katolik Kilisesi salonunda İskenderun’daki Ermeni Cemaati ile bir araya gelen Patrik Sahak II, Arsuz’da ise depremden dolayı yıkılan Aziz Yuhanna Rum Ortodoks Kilisesini de ziyaret etti.

Bölgede yaşayan cemaat üyelerine yönelik bir konuşma yapan Patrik Sahak II, Vakıflı Köyü’nün dünyadaki tüm Ermeniler için önemli olduğunu ancak burada yaşayan cemaat için daha da değerli ve önemli olduğuna vurgu yaptı.

Depremin zararlarından da bahseden Sahak II; “Sevgili kardeşlerim hepinizi selamlıyorum. Sizinle birlikte, hep beraberce bayramımızı kutlamak için İstanbul’dan geldik. Deprem birçok şeyi değiştirdi ve Kiliselerimiz de hasar gördü. Ancak biliyor musunuz, kiliseler binalardan ibaret değildir. Kilise demek biz demektir, yani imanlılar topluluğudur. Elbette ki deprem yaraladı, elbette ki bizleri zorluyor. Ateş düştüğü yeri yakar. Hep birlikte toparlanacağız.

Vakıflı Köy Anadolu’daki Son Bakiyemiz

Vakıflı Köy bizim için çok değerli ve önemli. Sadece bizim için değil, tüm dünyadaki Ermeniler için önemli. Anadolu’da kalmış son bakiyemiz ve burada köyümüzü korumak ve şenlendirmek, refahını arttırmak hepimizin görevi ama özellikle sizlerin görevi! Siz bina edeceksiniz yıkılan yerleri, siz üreteceksiniz ve köyü zenginleştireceksiniz. Bu köyde siz çoğalacaksınız. Dolayısıyla bu köy öncelikle sizin köyünüz. Bizler içinse Anadolu’daki 4000 yıllık tarihimizin hatırası olarak değerlidir. Onur kaynağıdır. Bu markanın üzerine ne koyabilirsek bir kazançtır.

Birlik olmanız çok önemlidir, sevgide birlik olmanız önemlidir. Birbirimize olan sevgimiz dolayısıyla insanlar bize inanacak. Sorunla çözümü getirir. Birlik olmasaydı sizler de bırakıp giderdiniz. Bu birliktelik sorunları çözmemize yardımcı olacak ve hepimizi kurtaracak” şeklinde konuştu.

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak II, deprem bölgesine yapılacak yardımlar hakkında ve kiliselerin yapımı ile ilgili de cemaatine bilgiler verdi. Vakıflı Köy ile İskenderun Kiliseleri Vakıf Başkanları ile Yönetim Kurulları üyelerine de şükranlarını sundu.

Arsuz Ortodoks Kilisesi’ne Ziyaret

Patrik Sahak II, Arsuz’da ise depremden dolayı yıkılan Aziz Yuhanna Rum Ortodoks Kilisesi’ni de ziyaret etti. Arsuz Kilisesi Vakıf Başkanı Cemil Turan ve Kilise Pederi Dimitri Yıldırım’ın önderliğinde Arsuz halkı ile de bir süre sohbet eden Patrik Sahak II enkaz haline dönen kilise binasını da inceledi.

Türkiye Ermeniler, Patriği Sahak II, Hatay ziyareti kapsamında Büyükşehir Belediyesini de ziyaret etti. Patrik Sahak II, Belediye Başkanlık makamında, başkan vekili Adnan Özkaya tarafından ağırlandı. Türkiye Ermenileri Patriği ve beraberindeki heyet, yaşadığımız deprem felaketinden dolayı Başkan Vekili Adnan Özkaya’ya geçmiş olsun dileklerini iletti. Özkaya’da destekleri için teşekkür etti. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Ermeni Rahip, Karabağ’da Hristiyan Mirası için Endişeli

Peder David, Dağlık Karabağ'ın kadim Hristiyan mirası için endişe duyduğunu belirtti. 33 yaşındaki Ermeni rahip, Azerbaycan sınırındaki...

Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi’nde, Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi'nde, Surp Badarak (Kutsal Sunu) Ayini'ne riyaset...

Hristiyan Hemşire, Dine Hakaret Suçlamaları Sorununa Değindi

Pakistan'da dine hakaret suçlamasıyla karşılaşan Hristiyan hemşire, Kuzey Amerika'da yeni bir hayata başladı.32 yaşındaki Tabitha Nazir Gill’in...

Medya, Tanrı Sözü’nü Duyurma Aracı Olarak Kullanılıyor

Hindistan'da Diyakonlar Medyayı Müjdeleme Aracı Olarak Kullanmayı ÖğreniyorSt. Peter's Papalık Enstitüsü'nden kırk diyakon, Hindistan Katolik Episkoposlar Konferansı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi