11 Ağustos 2022 Perşembe

Türkiye Ermenileri Patrikliği Makamına Bağlı Din Adamları Bir Araya Geldi

Türkiye Ermenileri Patrikliği makamına bağlı din adamları, Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II riyasetinde, 31 Aralık 2021 Cuma günü, Kumkapı Patriklik Merkez Surp Asdvadzadzin Katedrali’nde bir araya gelerek yılın son akşam dualarını hep birlikte okudular.

Rahip Hovagim Serovpyan, Patrik Hazretleri’nin Kutsama yazısını okurken

Tören sonunda Rahip Hovagim Serovpyan’ın okuduğu, Patrik Hazretleri’nin Kutsama yazısı ile, Ruhani Kurul Başkanı Peder Zaven Bıçakçıyan’ın “Kıdem” ünvanı aldığı açıklandı. Ardından Peder Zaven Bıçakçıyan Patrik Kadasetli Sahak II önünde diz çöktü ve Patrik Hazretleri’nin el koyup okuduğu dua ile “Kıdemli Peder Zaven Bıçakçıyan” olarak anılmaya başladı.

Peder Zaven Bıçakçıyan, Patrik Sahak II eliyle “kıdem” ünvanı alırken

Tören, tüm din adamlarının diz çökmüş şekilde söylediği “der voğormya” (merhamet et ya Rab) duası ve Patrik Hazretleri’nin son kutsaması ile son buldu.

Daha sonra din adamları kortej halinde Patrikhanenin kabul salonuna geçtiler. Burada Patrik Hazretleri, din adamlarına yeni yıl mesajını aktardı. 2021 yılının çok zorlu geçtiğine de değinen Patrik Hazretleri, geçtiğimiz yıl içerisinde hayatını kaybeden patriklik makamına bağlı din adamları Kıd.Ped. Minas Cihangülyan ve Başrahip Tatul Anuşyan’ı da andı ve onların ruhu için hep birlikte dua edildi.

2022 yılının Ermeni kilisesi ve toplumu için sağlıklı, huzurlu ve bereketli geçmesini dileyen patrik hazretlerinin son kutsamasının ardından geleneksel anuşabur (aşure) ikramına geçildi, daha sonra yeni yıl tebrikleşmeleri ile toplantı son buldu.

Son olarak din adamları, Noel ağacının etrafında Patrik Hazretleri ile toplu fotoğraf çektirdiler.

Papa, Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Başkanı ile Görüştü

Papa Françesko, Patrik Kirill’le görüşmesi öncesinde Rus Ortodoks Kilisesi’nin güçlü önderlerinden Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Dairesi...

Çin Nüfusu 2025 Yılına Kadar Azalmaya Başlayacak

Dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda bulunan Çin’in nüfus artış hızının her geçen gün azaldığı ve 2025 yılı...

Gençler, Yoksullukla Mücadele Ediyor

Geçen yıl 16-25 yaşındakilerin neredeyse yarısı, yaşam maliyetlerinin artışı nedeniyle yatağa aç girdi. Evsizleri destekleyen bir yardım...

Kiliseler İklim Değişikliğiyle Mücadele Ediyor

Çevreyi korumak için çalışan Hristiyan yardım kuruluşu, İngiltere ve Galler'de iklim değişikliğiyle mücadele eden 5 bin'den fazla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi