7 Mayıs 2021 Cuma

Türkiye Ermenileri Patrikliği, Sosyal Medya Yayınlarına Devam Ediyor

Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi 19 Temmuz Pazar günkü Vartavar Yortusu ile halkın da katılabileceği açık ibadeti beklerken, 2 haftadır kilisenin din görevlisi Rahip Harutyun Damatyan eliyle Kutsal Sunu ayinlerine devam ediyor. 

Türkiye Ermeniler Patriği Kadasetli Sahak II, 12 Temmuz pazar günü de patrikliğin Facebook sayfasından canlı yayın ile vaaz vermeye devam etti.

08 Temmuz Çarşamba günü Patriklik Merkez Surp Asdvadzadzin (Meryem Ana) Kilisesi külliyesinde bulunan Vortvots Vorodman Kilisesi’nden Rahip Şınork Donikyan’ın gerçekleştirdiği, patriklik makamına bağlı bazı Rahip, Peder, Diyakon ve okuyucuların da hazır bulunduğu Kutsal Sunu Ayini, 12 Temmuz Pazar günü Türkiye Ermenileri Patrikliğinin Facebook sayfasından yayınlandı. Törenin ardından canlı yayın ile Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. günün vaazını verdi. 

“Dinin Yaşantımızdaki Önemini Keşfedelim”

Kadasetli Patrik Sahak II, Rab İsa Mesih’in ekmek ve balık mucizesi hakkında konuşurken, Rab İsa Mesih’in nasıl bir üzüntüyle ıssız bir yere gitmeyi arzuladığını belitti. 

“Vaftizci Yahya’nın öldürülmesi, İsa’yı ziyadesiyle üzmüş ve O sonrasında yalnız kalmayı tercih etmişti. Yalnız kalmak dendiğinde çoğu insanın aklına gelen, insanlardan uzaklaşmak ve kendi düşünceleriyle baş başa kalmak olarak algılanır. Fakat esasen bizleri insanlardan uzaklaştıran yalnızlık, Tanrı’ya yaklaşmak için bir fırsattır. Bu ortamda düşüncelerimizin eseri olmaktansa, zihnimizi Tanrı’ya açmalı ve O’nun kendisini bizlere açmasını arzulamalıyız. Günümüz dünyasında doğrudur ki birçok yerde din birincil değere sahip değil, fakat bir gerçek de var ki din birçokları için önemli. Özellikle zorluklarda ve sıkıntılarda, elimizi açıp Tanrı’dan yardım istiyoruz. İçinde bulunduğumuz Koronavirüs’lü günler, dinin yaşantımızdaki gerçek önemini keşfetmemiz için iyi bir fırsat. Bunu denemeye ne dersiniz?”

14 Temmuz Salı günü yapılacak Ruhani Kurul toplantısında, 19 Temmuz Pazar günü Vartavar Yortusu ile birlikte Kiliselerin halkla ibadete açılması kararı da netlik kazanacak. 

Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde de, halka kapalı gerçekleştirilen 2. Kutsal Sunu ayini, 12 Temmuz Pazar günü, Kilisenin  Din Görevlisi Rahip Harutyun Damatyan eliyle sunuldu. Halk, sosyal mesafe kurallarına sadık kalarak, törene bahçeden katıldı ve dileyenler mum yakmaya devam etti.

Tören sonunda vaaz veren Rahip Harutyun, “Onların yemeğini siz verin” sözünü açıkladı ve insanlar için hizmet almanın ne denli güzel bir şey olduğunu hatırlattı. Fakat, Rab İsa Mesih’in,  hizmet almak kadar, hizmet etmenin de kıymetli olduğunu öğrettiğini belirtti. Bu bağlamda, halkın sadece hizmet bekleyen konumunda kalmamasını, tam aksine, hizmet ederek kilise yaşantısını katkı sunmasını önerdi.

Kilise Topluluklarındaki Ailelere, Kardeş Evlat Edinme Çağrısı

Yeni rakamlar, İngiltere'de evlat edinilmeyi bekleyen 2 bin çocuğun yaklaşık yarısının iki veya daha fazla kardeşi olduğunu...

Kilise Liderlerinden Aşı Pasaportlarına Karşı Mektup

İngiltere'de 1000'e yakın kilise lideri, aşı pasaportlarının uygulanmasına karşı çıkan açık bir mektup derledi.İngiltere Başbakanı Boris Johnson...

Kilise Liderleri, Daha İyi Aşı Dağıtımı Çağrısında Bulundu

Kilise liderleri, koronavirüs aşısının daha iyi üretilmesi ve dağıtılması çağrısında bulundu.Aralarında eski Canterbury Başepiskoposu Dr. Rowan...

Patrik Sahak II’den Kutsal Diriliş Yortusu Ziyaretleri

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak II, 6 Mayıs Perşembe günü Kutsal Diriliş Yortusu sebebiyle, Ekümenik Patrik Bartholomeos'u ve...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi