fbpx
20 Temmuz 2024 Cumartesi

Türkiye’ye Girişi Yasaklanan Hristiyan Kadın, AİHM’ye Başvurdu

Britanyalı bir kadın, Türkiye’ye girişi yasaklanan Hristiyanlar arasında yer aldı. Yabancı uyruklu Hristiyanların güvenlik tehdidi olarak kabul edilmesine karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurarak itirazda bulundu.

Rachel ve Mario Zalma çifti, yaklaşık on yıldır Türkiye’de ikamet ediyordu. İnsan hakları grubu ADF International, Mario’nun 2019’da ve Rachel’ın 2020’de N-82 güvenlik kodu alması nedeniyle İngiltere’ye geri dönmek zorunda kaldıklarını bildirdi. ADF International’dan Lidia Rieder, ‘‘Hristiyanlara yönelik ayrımcı politikalara itiraz etmek üzere Rachel Zalma’nın AİHM’deki davasını açıyoruz. Hristiyanlar sınır dışı edilme korkusu olmadan yaşamlarına devam edebilmeli’’ dedi.

Hristiyan çift, 2019’da Türkiye Protestan Kiliseleri Derneği’ne bağlı bir konferansa katılmasından sonra birçok kişiyle beraber N-82 kodu aldı. Konferansa katılmalarının güvenlik tehdidi oluşturduğu bildirildi. Toplantıya yabancı uyruklu kişilerin katılmasının milli güvenliği tehdit edeceği gerekçe gösterildi. Rieder, ‘‘Maalesef ülkede Hristiyanlığın yayılmasını engellemek için inanç özgürlüğü ihlal ediliyor’’ dedi. Hristiyan çiftin itirazları reddedildi. Bundan dolayı ülkelerine geri dönmek zorunda kaldılar.

Ekim 2022’de Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen ‘İnanç Özgürlüğü’ konulu toplantıda, Hristiyanlara karşı işlenen insan hakları ihlallerine dikkat çekildi. Mario Zalma, ‘‘Türkiye’yi seviyoruz ve halkın iyiliği için çalışmak istiyoruz. Ülkeye ve halka karşı tehdit unsuru değiliz’’ dedi.

ADF International, Türkiye’deki Hristiyanların oranının son 100 yılda yüzde 20’den yüzde 0,2’ye düştüğünü belirtti. Open Doors’a göre, 2020 ile 2022 yılları arasında en az 60 yabancı uyruklu Hristiyan sınır dışı edildi. 

Şubat 2021’de ise David Byle adlı Hristiyan, Müjdeleme (Tanrı Sözü’nü duyurma/paylaşma) faaliyetleri nedeniyle 19 yılın ardından Türkiye’den ayrılmak zorunda kaldı. Müjdeleme faaliyetleri yasal olmasına rağmen, yetkililer Byle’ın kamu düzeni ve güvenliği için tehdit oluşturduğunu söyledi.

Hristiyanların sınır dışı edilmesi uzun süredir devam ediyor. Morning Star, 2021’de bir Alman pastörün de bu sorunla mücadele ettiğini bildirdi. Morning Star, 2016’da yaşanan darbe girişiminin ardından sınır dışı edilen veya ülkeye girişi yasaklanan Hristiyanların sayısının arttığını belirtti. (CT)

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi