19 Nisan 2021 Pazartesi

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika’nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre’nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.

Hristiyanlardan altmış dördü herhangi bir suçlamada bulunmadı ve son altısı halka açık yerlerde ibadet ettikleri için hapse atıldı. 1 Şubat’ta, başkent Asmara yakınlarındaki Mai Serwa ve Adi Abeito hapishanelerinden 21 kadın ve 43 erkek mahkum serbest bırakıldı. Mahkumlar, iki ila 12 yıl arasında herhangi bir suçlama veya yargılama olmaksızın tutuldu.

27 Ocak’ta, Eylül 2020’de Asmara’nın güneydoğusundaki Dekemhare’de gözaltına alınan altı kadın mahkum da serbest bırakıldı. Kadınlar sokakta yürürken halk içinde ibadet ettikten sonra tutuklandı. Kameraya kaydedilen bu olay, sosyal medya aracılığıyla yayıldı.

Hareketin memnuniyetle karşılanmasına rağmen, Christian Solidarity Worldwide, bunun uluslararası toplumu, Tigray bölgesinde yürütülen savaştan kurtarmak için dikkat dağıtıcı unsur niteliğinde olabileceğine inanıyor. Tigray, Etiyopya’dan bağımsızlığını ilan etti ve o zamandan beri var olma hakları için mücadele ediyor. Ancak, sadece komşu ülkeleri Etiyopya’ya karşı savaşmıyorlar. Eritre ve Somali, etnik Amhara ordusuna ek olarak Etiyopya ile de ortaklık kurdu.

Tigray yetkililerine göre, birleşik milisler Tigray bölgesinde vatandaşlara saldırıyor ve onları öldürüyor. Yetkili, Ethiopia Hub’da yayınlanan bir röportajda neler olduğunu açıkladı. “Biliyorsunuz, sonuç gerçekleşti – Tigray’i, kelimenin tam anlamıyla hepsini, EPLF’yi, Eritre güçlerini ve Etiyopya güçlerini yok ettiler. Otuz yıldır biriktirdiği tüm serveti resmen yok ettiler ve okulları, klinikleri yaktılar, her evi yağmaladılar. İçeri yerleştiler. Tigray’den Eritre’ye giden kara yolun ötesindeki tüm köylerden köylülerin ürünlerini yağmalamaya başladılar. Ve girdikleri her köyde kimi bulurlarsa öldürüyorlar. Dün bulunduğum köyde – küçük bir köy – 21 kişiyi öldürdüler, bunlardan yedisi o küçük köyün rahipleriydi” dedi.

Christian Headlines, savaşın Etiyopya ve Tigray’ı kasıp kavurması nedeniyle milyonlarca kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu daha önce bildirmişti. Ayrıca 700’den fazla Hristiyan, bölgedeki şiddetten saklanmaya çalışırken bir kilisede saldırıya uğradı. Sakinlerin dışarı çıkarıldığı ve öldürüldüğü bildirildi. (CHL)

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi