18 Nisan 2021 Pazar

Üç Tarihi Kilise, Çevrimiçi Noel Deneyimi Sunacak

Dünya’daki çok sayıda kilise, sosyal medya kanalları aracılığıyla hizmetlerine devam ediyor. Çevrimiçi yayın, inanlıların sosyal açıdan mesafeli ibadet hizmetlerine katılmalarına izin veriyor. Aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki tarihi kilise ve katedrallerin sanal turlarına tanıklık etmek için yeni fırsatlar yaratıyor. 

Üç tarihi kilise bu Noel’de sosyal medyada deneyimler sunacak:

Notre-Dame Katedrali

Paris Başepiskoposu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Nisan 2019’da meydana gelen yangının katedrali harap etmesinden bu yana, ilk kez Noel Arifesi Notre-Dame Katedrali’nde kutlanacağını açıkladı. Gece yarısı ayini gerçekleşmeyecek olsa da, koro şefi Henri Chalet yönetiminde geleneksel ilahiler söyleyecek. Koroya org sanatçısı Yves Castagnet’e Julie Fuchs ve Gautier Capuçon adlı solistler eşlik edecek. 

Bir saatlik konser 17.30’da başlayacak ve Fransızca yayın yapan Roma Katolik yayın kuruluşu olan KTO’nun web sitesi ile YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

Great St. Bart’s

Londra’da birçok tarihi kilise bulunuyor olsa da sürekli olarak kullanılan en eski ibadethane, Great St. Bartholomew Priory Kilisesi’dir. 12. yüzyılın başlarında Norman veya Romanesk mimari tarzında inşa edilmiş, Kral VIII. Henry’nin İngiliz kilisesini Roma’dan ayırmasının ardından manastırların dağılmasına kadar Augustinian Manastırı olarak hizmet vermiştir. Günümüzde ise Anglikan cemaatine ev sahipliği yapmakta. 

Eleştirmenler, en iyi dini törenin John Wycliffe’in 14. yüzyılın sonlarındaki ortaçağ ilahileri ve okumalarından biri olduğu konusunda kesinlikle hemfikir. Yaratılış, Yeşaya, Mika, Luka, Matta ve Yuhanna’nın okumalarından bazıları Westminster Salonu da dâhil olmak üzere Londra’nın simge yapılarında kayda alındı.

King’s College Şapeli

Cambridge Üniversitesi’nin kampüsünde yer alan şapel bir katedral değildir, ancak dikey Gotik yapı tüm ihtişamıyla pek çok katedrale rakip olmaktadır. Koro çeşitli konserlerde ve kilise hizmetlerinde ilahi söylerken, muhtemelen en çok yıllık olarak düzenlenen ‘Festival of Nine Lessons and Carols’ ile tanınmaktadır. Anglikan ibadet hizmeti, Doğuş Müjdesi’ni Kral James Kutsal Kitap’ı ile harmanlıyor. Salgın nedeniyle yüz yüze kilise hizmetlerinin kısıtlandığı günümüzde mum ışığı hizmeti sırasında sıralar boş kalacak.

Festival of Nine Lessons and Carols, saat 10.00’da Doğu’da BBC Radio 4 ve BBC World Service’in yanı sıra, Minnesota Public Radio ve North Country Public Radio dâhil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ndeki radyo istasyonlarından yayınlanıyor. (CP)

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde ‘Kutsal Haça Secde’ Ayini

Paskalya Oruç döneminin üçüncü Pazar'ında gerçekleştirilen ‘Kutsal Haça Secde’ (Ehhed el Zuhur) Ayini, Hatay’da İskenderun Aziz Nikola Rum...

“Dünya Yaşamı İçin Ekümenik Okumalar” Semineri Gerçekleşecek

Amerika Yunan Ortodoks Başpiskoposluğu, Ulusal Kiliseler Konseyi, Graymoor Ekümenik ve Dinler Arası Enstitüsü ve Kilise Araştırmaları Ağı...

Çin’de, Ev Kiliselerine Yönelik Baskı Artıyor

Çin Komünist Partisi, yasadışı ev kiliselerinde ibadet eden milyonlarca Hristiyanı ilgilendiren bir kategori olan, ‘yasadışı sosyal örgütlerden’...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anılacak

Malatya'da 18 Nisan 2007'de Hristiyan içerikli kitap dağıtımı yapan Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilmann Ekkehart Geske...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi