29 Haziran 2022 Çarşamba

Üçüncü Mıgırdiç Beşiktaşlıyan Ödül Töreni

Türkiye Ermeni Katolik Patrikhanesi tarafından, geleneksel olarak düzenlenen Mıgırdiç Beşiktaşlıyan Ödül Törenleri’nin üçüncüsü 11 Haziran Cumartesi akşamı gerçekleştirildi. Daha önce Ara Güler ve Rober Haddeciyan’a verilen bu anlamlı ödül, bu yıl tüm hayatını tiyatro sanatına adamış olan Boğos Çalgıcıyan’a verildi.

Boğos Çalgıcıyan ile Başepiskopos Levon Zekiyan

Beyoğlu Atlas sinemasında gerçekleştirilen törene, T.C. Turizm ve Kültür Bakan yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı, Ermenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kanada ve Vatikan Büyük elçilik temsilcileri, İ.B.B İnanç Masası, Beyoğlu Belediye Başkanlığı temsilcileri, Süryani, Protestan, Keldani ve Musevi cemaatleri temsilcileri, Başepiskopos Aram Ateşyan, Ruhaniler, Vakıf Yönetici ve temsilcileri ile Tiyatro sanatına gönül vermiş çok sayıda akademisyen, yazar ve sanatçılarla, izleyiciler de katıldılar.

Bercuhi Berberyan

Tiyatro Sanatçısı, araştırmacı, tarihçi ve yazar Boğos Çalgıcıyan’ın hem Ermeni hem de Türk Tiyatrosu’na yaptığı katkılar, araştırma ve çevirileriyle, günümüze taşınan pek çok tiyatro eserinden ve sanatçının Tiyatroya adanmış yaşamından kesitler sunuldu. Osmanlı İmparatorluğu döneminde modern tiyatronun başlangıcını oluşturan, Cumhuriyet dönemi ve günümüz tiyatrosunu da şekillendiren en önemli eserleri ilk kez Ermenice asıllarından Türkçeye çevirerek, hem tiyatroya, hem de edebiyata ve genel itibariyle de kültürümüze yaptığı eşsiz katkıları anlatıldı. Ayrıca özel araştırmalarıyla, kayıp olan ünlü tiyatrocu Güllü Agop’un, Afife Jale’nin ve Ahmet Fehim’in mezarlarının da bulunmalarını Boğos Çalgıcıyan’ın azimli çalışmalarına borçlu olduğumuz vurgulandı.

Ahmet Misbah Demircan

Bu özel Nişan Töreni’ne, Boğos Çalgıcıyan’ın tiyatroya, tarihe, edebiyata ve kültürümüze yaptığı katkıları anlatmak için; Ünlü Tiyatro sanatçısı, yönetmen ve yazar Bercuhi Berberyan, Tiyatro Araştırmacısı ve yayıncı Fırat Güllü, yine Tiyatro araştırmacısı ve Sanat tarihçisi yazar Nesim Ovadya İzrail, Akademisyen, Edebiyat araştırmacısı ve yazar Dr. Mehmet Fatih Uslu, Tiyatro oyuncusu ve Boğos Çalgıcıyan’ın öğrencisi Murat Cavak, konuşmacı olarak törene katıldılar ve Çalgıcıyan’ın yaşamıyla, sanata ve araştırmacılığa adadığı yaşamından detayları paylaştılar.

Lusavoriç Korosu

Lusavoriç Korosu şef Hagop Mamigonyan yönetiminde, bu özel tören için bir mini konser sunarken, ünlü ‘duduk’ sanatçısı Aram İpekçiyan ve Perküsyon sanatçısı Burag Mesrobyan, törene katılmak için Viyana’dan gelerek, geceye renk kattılar.

Konuşmacılar, tanıtım videoları ve müzik dinletilerinden sonra sahneye gelen Ermeni Katolik Cemaati Ruhani Reisi ve Başepiskopos Levon Zekiyan, sanatçı Boğos Çalgıcıyan’a “Mıgırdiç Beşiktaşlıyan Özel Ödülü”nü ve madalyasını taktim etti. Daha sonra Mıgırdiç Beşiktaşlıyan ödüllerinin önemini anlatarak, Ermeni kültüründen gelen manevi mirasın, günümüz kuşaklarına ve gelecek nesillere aktarılmasının önemini vurguladı. Tüm katılımcılara ve geceye emeği geçen herkese teşekkür ve şükranlarını iletti. 

Kiliseler, Kürtaj ile Mücadele Ediyor

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İngiltere ve Galler için en son kürtaj rakamlarını yayınladı. Buna göre, 2021'de...

Teksas’ta 21 Kişinin Hayatını Kaybettiği Okul Yıkılıyor

Teksas, Uvalde Belediye Başkanı Don McLaughlin silahlı bir kişi tarafından 19 öğrenci ve iki öğretmenin öldürüldüğü Robb...

Dini Gruplardan Komünist Parti Düzenlemelerine Uyma Sözü

Çin hükümeti tarafından onaylanmış resmi Protestan Kilisesi olan Üç-Benlik Yurtseverliği Hareketi (TSPM), kiliselerin yönetimine dair Çin Komünist...

İklim Şurası Kararları Açıklandı

Şubat ayında yapılan İklim Şurası’nda alınan 217 maddelik kararlar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kamuoyuyla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi