2 Mart 2021 Salı

Uganda’daki Katolik Rahibelere Dehşet Saldırı

Kimliği henüz tespit edilemeyen bir grup saldırgan Uganda’nın başkenti Kampala yakınlarında bulunan “Meryem’in Kızları” (Bannabikira) Manastırı’nda dehşet saçtı.

50 rahibeden bazılarına tecavüz etmeye çalışan saldırganlar manastırda bulunan telefon, para ve bilgisayar gibi değerli eşyalara el koydular.

Manastırın çitlerinden atlayarak içeri giren saldırganlar güvenlik kameralarını kapatıp, kayıtların tutulduğu sabit diskleri yok etti. Daha sonra rahibelerin odalarına tek tek girerek telefon ve tüm değerli eşyalara el koymaya başladılar.

Saldırının kurbanlarından biri olan rahibe Silivia Namulondo: “Kendimizi savunacak vaktimiz yoktu, odalarımıza girmeye başladıklarında uyuyorduk. Paramız olmadığını söylediğimizde öfkelenip bizi dövmeye başladılar” diye anlattı.

Yovery Museveni

Yapılan saldırıya büyük tepki gösteren Uganda Başkanı Yovery Museveni, söz konusu dehşetin arkasında kimin olduğunu tespit edebilmek için Kolluk kuvvetlerine, kapsamlı bir soruşturma yürütmesi talimatını verdi.

Yaşananların ardından olası bir saldırıyı daha önlemek amacıyla Bannabikira Manastırı gece gündüz polis ekipleri tarafından korunmaya başlandı.

Uganda’daki, “Meryem’in Kızları” cemaatindeki rahibeler okullara, süt çiftliğine, mum fabrikasına, pastanelere ve balık göletlerin ihtiyaçlarına yardım ediyor. Ayrıca dini kıyafetler de diken Bannabikira cemaati, Uganda’da kurulan ilk kadın manastır Katolik cemaatidir. (cnl.news/O.D)

Normalleşme Kararları Açıklandı

Son dakika haberine göre, tüm Türkiye’de gözler, bugünkü ‘yerinde karar’ döneminin ilk kabine toplantısına çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep...

İskenderun’da ‘Haç Yolu’ İbadeti

İsa Mesih’in dirilişinin kutlandığı ‘Paskalya (Diriliş) Bayramı’ öncesinde, Mesih’in çarmıha gerilerek Kudüs’teki Golgotha Kayası'ndaki ölümünün anıldığı ‘Kutsal...

Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybedenlerin Anısına Çan Çalındı

ABD Washington Ulusal Katedrali, COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden yaklaşık 500bin Amerikalının anısına 12 tonluk çanı 500 kez...

SAT-7 TÜRK’s Visit to Armenians of Turkey Patriarch Sahak II

On February 26, Friday, SAT-7 TURK Executive Director Melih Ekener, Program Manager Cüneyt Arikan, Social Media Manager...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi