27 Şubat 2021 Cumartesi

Ugandalı Pastör, Aşırılık Yanlılarının Saldırısına Uğradı

Morningstar News, Kuzey Uganda’da bir grup aşırılık yanlısının radyo yayınını yeni bitirmiş bir pastörü öldürdüğünü bildirdi. Habere göre pastör, dinler arasındaki farklılıklar üzerine konuştuğu radyo programları sonrasında radikal grupların hedefi haline gelmişti.

Haber ajansı, pastör David Omara’nın oğluyla görüştü. Oğlu Simon Okut, radyo yayınından sonra bir kişinin babasını aradığını ve ondan bazı arkadaşlarıyla konuşmasını istediğini söyledi. Baba ve oğul buluşma yerine gittiklerinde altı kişi tarafından tuzağa düşürüldü. Simon, saldırganların elinden kaçmayı başardı, ancak babasına yardım edemedi ve saldırganlardan birinin ‘‘Bu adam dini değerlerimize saygısızlıkta bulundu, ölmesi gerekiyor’’ ifadelerinde bulunduğunu söyledi.

Simon, ‘‘Babama künt cisimlerle vurup öldürmeye çalıştıkları sırada hayatımı kurtarmak için ellerinden kaçtım. İki saldırgan arkamdan koştu, ancak beni yakalayamadı’’ dedi.

Uganda’da inanç özgürlüğünün güvence altına alınmasına rağmen böyle bir saldırının gerçekleşmesi endişe verici. Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, geçmişte bu tür saldırılara şiddetle tepki gösterdi. Ülkeyi yönetme konusundaki güçlü eli nedeniyle ülkenin batısındaki birçok Hristiyan seçim zamanlarında Museveni’ye oy vermeye devam ediyor.

Hükümet, şiddet yanlısı grupların terör eylemlerini durdurduklarını söylüyor. Aynı liderliğin Pastör Omara’yı öldüren kişilerin tespit edilmesine ve cezalandırılmasına yardımcı olması isteniyor. (persecution.org)

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi