4 Ağustos 2021 Çarşamba

Ukrayna’da Savaşın İzleri Silinmeye Çalışılıyor

Rusya ve Ukranya arasında 5 yıl önce ateşkes anlaşması imzalanmış olmasına rağmen, Rusya destekli savaşçılar ve Ukranya ordusu arasında çatışmalar devam ediyor. Cephe hattındaki Zolote kasabasında yaşayanlar, savaşın yıkıcı etkilerine maruz kalmaya devam ediyor.

18 Şubat Salı günü öğleden sonra gerçekleşen şiddetli çatışmalarda 2.300 patlama meydana geldi. Zolote sakinlerinden biri olan Aleksandr Korneev, ‘‘Yeni dönmüştüm ve aniden patlama meydana geldi. 20 dakika boyunca yerde yatmak zorunda kaldım’’ dedi.

Rus askerlerin Zolote’ye doğru ilerlemeye çalıştığı ama Ukrayna ordusu tarafından engellendiği bildirildi. Ukrayna Başkanı Volodimir Zelenskiy düzenlediği basın toplantısında, ‘‘Güçlü bir ordumuz var. Provokasyonlara sert şekilde cevap verdik’’ açıklamasında bulundu.

CBN News, Zolote’den yaklaşık 145 kilometre uzaklıktaki Opytne köyüne gitti. CBN News ile birlikte seyahat eden Tennessee merkezli Mission Eurasia adlı hizmet grubunun önderliğini yapan Sergey Rakhuba, cephe hattının Opytne köyünü ikiye ayırdığını söyledi.

Mennonite Brethren Kilisesi’nden bir ekiple katılan Rakhuba, Opytne’de yaşayan ailelere ve askerlere yiyecek, içecek ve diğer temel malzemelerin sağlandığını belirtti.

Bir zamanlar 700 kişinin yaşadığı köyde şuan sadece 60 kişi yaşıyor. Beş yıldan uzun süredir elektrik, doğalgaz ve su kesintisi var. Evlerin çoğunluğu yaşanmaz halde olup, sokaklar kurşun izleriyle kaplı. Mennonite Brethren Vakfı Başkanı Jon Wiebe, ‘‘Burada bile Tanrı’nın var olduğunu biliyoruz. İnsanlar Tanrı’daki umudun farkına varmalı. Hediye ve yiyecek dağıtmak, insanlarla dua etmek ve Mesih’in sevgisini paylaşmak özel bir ayrıcalık’’ dedi.

Rakhuba ve Wiebe, küçük bir odada oğlu ve 4 kedisiyle beraber yaşam mücadelesi veren 78 yaşındaki Leeda’ya malzeme ulaştırmaya çalışıyor. Leeda CBN News’e verdiği demeçte, ‘‘Gidebileceğim bir yer yok. Hiçbir yere gitmeyeceğim. 50 yıldır burada yaşıyorum ve burada kalacağım’’ açıklamasında bulundu.

Beş yıl önce ateşkes anlaşması yapılmasına rağmen bölgede 14 bin kişi hayatını kaybederken, 30bin kişi yaralandı. 2 milyon insan ise evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Rakhuba, ‘‘Gençliğim Ukranya’nın doğusundaki kasabalarda geçti. O zamanlar bir Hristiyanın inancını paylaşmasının Sovyet toplumunda ne kadar zor olduğunu hatırlıyorum. Bu savaş son birkaç yıldır bölge insanlarının hayatına karanlık ve keder kattı’’ dedi.

Şuan ABD’de yaşayan Rakhuba, Mission Eurasia aracılığıyla insanları İsa Mesih ile tanıştırmayı umuyor. Mission Eurasia liderleri ve gönüllüler çocuklara 120bin ‘Umut kutuları’ hediye etti. Genç liderlerden biri olan Margaryta, ‘‘Her kutu küçük bir çocuğun mutluluğunu sağladı. Dürüst olmak gerekirse hayatım boyunca böyle bir kutu almadım. Bu yüzden onlar için çok önemli olacağını düşünüyorum’’ açıklamasında bulundu.

Çatışma bölgesi yakınlarındaki kasaba ve köylerde yaşayan halkın çoğu, ilk kez Müjde’yi işitti. 11 yaşındaki Vanya CBN News’e, ‘‘İsa Mesih’in hayatımdaki en önemli kişi olduğunu nihayet anladım’’ dedi.

Kutuların içinde oyuncak, okul malzemeleri, Spark adlı Hristiyan çocuk dergisi ve çocuklara özel İncil hikaye kitabı bulunmaktadır. Kanada merkezli ShareWord Global Kuruluşu, Spark dergisini dağıtmak ve her kutuya QR kodları yerleştirmek için Mission Eurasia ile ortak bir çalışma başlattı. Uygulama aracılığıyla Kutsal Kitap’ın farklı çevirilerine ve tüm yerel kiliselerin adreslerine ulaşılabilmektedir.

Rakhuba, kutuların İsa Mesih’in sevgisini paylaşmak ve bölge halkının acılarını dindirmek için iyi bir yol olduğunu söyledi. ‘‘Hediye kutular, Mesih’le birlikte bir geleceği simgeliyor. Çocuklar kutuları evlerine götürüyor. Onlar ve aileleri İsa Mesih’te umudun var olduğunu anlayacak’’ dedi.(CBN)

BioNTech Aşılarının Yeni Sevkiyatı Türkiye’de

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında sevkiyat devam ediyor. Son olarak BioNTech'in ürettiği aşıların yeni sevkiyatı,...

65 Bin Yıl Önceki Duvar Resimlerini Neandertallerin Yaptığı Kanıtlandı

Bilim insanları, İspanya'nın güneyinde yer alan Cueva de Ardales mağarasındaki çizimlerin Neandertaller* tarafından yapıldığını kanıtladı. Yaklaşık 65...

Patlamanın Yıl Dönümü: Beyrut Limanı’na Anıt Heykel Açıldı

Geçtiğimiz yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın birinci yılına dair yapılan dev anıt heykel açıldı....

Gelecek Salgınlar İçin ”Evrensel Aşı” Çalışması

Bilim insanları, bir yıldan kısa bir süre içinde Covid-19 karşı etkili ve güvenli aşılar geliştirerek büyük bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi