19 Nisan 2021 Pazartesi

Ukrayna’daki Kiliseye Saldırı Düzenlendi

Ukrayna’nın Chernigov bölgesindeki Parafiivka yerleşim yerindeki vandallar, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Aziz Nikolaos cemaatinin kilise binasına zarar verdiler.

Kimliği belirsiz kişiler, 15 Şubat günü kapının üstündeki ikona, taş atarak zarar verdiler, kilise camlarını kırdılar ve sokak aydınlatmasını tahrip ettiler. Olay yerine çağrılan polis, soruşturma başlattı ve kilisenin rektörü ve cemaatinin ifadelerini aldı. Nezhin episkoposluğunun bildirdiğine göre, cezai işlemler başlatıldı.

Ortodoks Gazeteciler Birliği’ne göre, yetkililerin, şizmatikleri destekleyen yerel bir çiftçinin yardımıyla, OCU şizmatik yapısı lehine cemaati yasadışı olarak yeniden kaydetme girişimleri nedeniyle Parafiivka’daki dini durum birkaç yıldır gergin.

21 Haziran 2019’da yerel yetkililer, kanonik Kilise’nin imanlılarının bir dini cemaat toplantısına katılmasına izin vermedi. Daha sonra, bölge topluluğunun bir kararına dayanarak cemaati yeniden kaydettirme girişimleri yapıldı. 14 Eylül 2020’de başardılar.

Bununla birlikte, Ekim 2020’de Chernigov Desnyansky bölge mahkemesi, Chernigov bölge yönetiminin Parafiivka’daki Ortodoks topluluğunun yeniden tesciline ilişkin kararını geçersiz kıldı ve iptal etti.

Mahkeme kararına göre, Ukrayna Ortodoks Kilisesi cemaatinin yeniden tescili, “Yasa tarafından sağlanmayan ve herhangi bir tescil işleminin yapılmasını yasaklayan mahkeme kararına aykırı” olması nedeniyle, “Gerçek dini topluluğun iradesine karşı gerçekleşmiştir.” (Patriarchi)

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi