17 Haziran 2021 Perşembe

Ulusal Güvenlik Yasası Hong Kong’da ‘Hristiyanlar İçin Tehdit’

Hong Kong’ta ulusal güvenlik yasasının uygulanması, Hristiyanların kaderiyle ilgili korkulara yol açtı.

Dünya çapında zulüm gören Hristiyanları destekleyen Release International sözcüsü Andrew Boyd, Hong Kong’da ortaya çıkan olaylardan “derin endişe duyduğunu” söyledi.

Andrew Boyd

Yeni güvenlik yasasının uygulanmasının Hong Kong’daki kiliselerin hakları hakkında önemli sorular getirdiğini, durumun Hristiyanlara zulmedildiği anakara Çin’i hızla yansıtabileceğine dair endişelerini dile getirdi.

“Çin’de Komünist Parti, kiliseleri, haçları yıkıyor ve mahkemelerde dini özgürlüğü savunan insan hakları avukatlarını hapsediyor” dedi.

“Çin’deki ve gelecek günlerde Hong Kong’da Hristiyanlar için temel mesele kiliseyi kimin yönettiğidir. Çin’de ateist Komünist Parti kilise üzerinde tam bir bağlılık ve tam bir kontrol sağlamak istiyor. Çin anakarasındaki Hristiyanlar kendilerini yıkıma sebep olmak ve ulusal güvenliğe tehdit olmaktan suçlandıklarını görüyorlar. Hong Kong Hristiyanları şimdi dini özgürlükleri için aynı tehditle karşı karşıya.” açıklamalarında bulundu.

Kapsamlı yeni yasalar, Pekin’in geçen yıl boyunca artan Hong Kong tutuşuna meydan okuyan demokrasi yanlısı protestolara karşı muhalefetin üstesinden gelmeyi amaçlıyor.

Yeni yasalar, ulusal güvenliği tehlikeye sokmak için ayrılma, yıkılma, terörizm ve yabancı güçlerle olan anlaşmazlıkları kapsıyor ve 1997’de Hong Kong’un Çin tarafından İngilizlere teslim edildiği ‘Bir ülke, iki sistem’ ilkesini etkili bir şekilde sonlandırıyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, üç milyona kadar Hong Kong vatandaşına, İngiltere’ye yerleşme ve sonrasında vatandaşlık başvurusu yapma şansı vererek yanıt verdi.

ABD de, Hong Kong’un özerkliğini ihlal eden Çinli yetkililerle iş yapan bankalara yaptırımları destekledi.

Müjdeci David Robertson, Batı’daki Kilisenin Hong Kong’daki Hristiyanları savunmakla yükümlü olduğunu söyledi. “Bankalar Güney Afrika’daki ırkçılık rejimini desteklediğinde, kiliseler ve diğer kampanyacılar bir yatırım kampanyası başlattılar. Kilise şimdi HSBC ve Chartered için de aynısını yapacak mı?” dedi.

Eski Canterbury Başepiskoposu, Dr. Rowan Williams, Leeds Episkoposu, Rt Rev Nick Baines ve Coventry Piskoposu, Rt Rev Christopher Cocksworth, ulusal güvenlik yasasının etkileri hakkında “ciddi kaygı” ifade eden yakın tarihli bir mektubun imzacılarından bazıları.

Lord Patten, Sir Malcolm Rifkind ve dünyadaki diğer yüzlerce milletvekili ve hanedan tarafından imzalanan mektup, uluslararası toplumun Hong Kong’un özerkliğini savunmak için harekete geçmesi çağrısında bulunuyor.

Mektupta şöyle yazıyor; “Bu, kentin özerkliğine, hukukun üstünlüğüne ve temel özgürlüklere kapsamlı bir saldırıdır. Bir ülkenin iki sisteminin bütünlüğü bir pamuk ipliğindedir. Bunlar protestoları gerçekleştiren sıradan Hong Kongluların gerçek acılarıdır. Acımasız yasalar durumu daha da arttırarak Hong Kong’un açık bir Çin uluslararası şehri olarak geleceğini tehlikeye atacak. Eğer uluslararası topluluk, Hong Kong söz konusu olduğunda Pekin’e sözünü tutması konusunda güvenemezse, insanlar başka konularda da sözüne güvenmek istemeyeceklerdir. Sempatik hükümetler, Çin-İngiliz Ortak Beyannamesi’nin bu gösterişli ihlaline göz yumulmayacağını söylemek için birleşmelidirler.” (CT)


4 Ermeni Vakfı, Seçim Yapmak İçin Vakıflar Bölge Müdürlükleri’ne Başvurdu

İstinaf mahkemesinin kararının ardından 4 Ermeni Vakfı, 3 Ekim 2021'de seçim yapmak için Vakıflar bölge müdürlüklerine başvurdu....

Aşılamada Yeni Rekor

Türkiye'de Covid-19 karşı yürütülen aşılama çalışmalarında yeni bir rekor kırıldı. Son 24 saat içerisinde 1 milyon 416...

Küçük Kızın ‘İsa, Beni Seviyor’ Yazılı Maskeyi Takması Engellendi

İnancını maskesinde taşımak isteyen kız öğrencinin okulda maskesini çıkarması istendi.Lydia Booth, Alliance Defending Freedom (ADF) organizasyonuna...

İşletme Sahibinin Evsiz Bir Adamla Kurduğu Dostluk

ABD Louisiana, Opelousas'taki Dominique Otomobil Satışları'nın sahibi Alcide Dominique, bir sabah, etrafından korunmak için bir köşeye kıvrılmış,...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi