29 Eylül 2023 Cuma

Uluslararası Kızıl Haç: Libya’daki Sel Felaketinde 10 Bin Kişi Kayıp

Uluslararası Kızılhaç, Libya’daki sel felaketinde 10 bin kişinin kayıp olduğunu bildirdi. Daniel kasırgası son günlerde Yunanistan, Türkiye ve Bulgaristan’da en az 27 can almıştı.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu’ndan (IFRC) bir yetkili, salı günü yaptığı açıklamada, Libya’daki sellerin binlerce insanın ölümüne yol açarken yaklaşık 10 bin kişinin kayıp olduğunu bildirdi.

Tamer Ramadan, Birleşmiş Milletler’in Cenevre’deki olağan basın brifinginde yaptığı açıklamada ölü sayısının belirsizliğini koruduğunu söyledi. 

Şu an için ölü sayısına ilişkin “elimizde kesin bir rakam yok” diyen Ramazan, “kayıp sayısının 10 bine yakın olduğunu” vurguladı.

Tunus’tan canlı yayınla konuşan Ramadan, “İnsani ihtiyaçlar Libya Kızılayı’nın ve hatta hükümetin kapasitesini aşıyor, bu nedenle doğudaki hükümet uluslararası yardım çağrısında bulundu ve biz de kısa bir süre içinde acil yardım çağrısında bulunacağız” ifadelerini kullandı.

Daniel Fırtınası, pazar günü öğleden sonra Libya’nın doğusunu, özellikle de sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve okulların kapatıldığı Cebel el-Ahdar (kuzeydoğu) ve Bingazi kıyı kentlerini vurdu.

Daniel fırtınası son günlerde Yunanistan, Türkiye ve Bulgaristan’da en az 27 can almıştı.

Doğu Libya ana petrol sahalarına ve terminallerine ev sahipliği yapıyor. Ulusal Petrol Şirketi (NOC) bölgede “afet durumu” ilan etti. (DW)

Ermeni Rahip, Karabağ’da Hristiyan Mirası için Endişeli

Peder David, Dağlık Karabağ'ın kadim Hristiyan mirası için endişe duyduğunu belirtti. 33 yaşındaki Ermeni rahip, Azerbaycan sınırındaki...

Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi’nde, Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi'nde, Surp Badarak (Kutsal Sunu) Ayini'ne riyaset...

Hristiyan Hemşire, Dine Hakaret Suçlamaları Sorununa Değindi

Pakistan'da dine hakaret suçlamasıyla karşılaşan Hristiyan hemşire, Kuzey Amerika'da yeni bir hayata başladı.32 yaşındaki Tabitha Nazir Gill’in...

Medya, Tanrı Sözü’nü Duyurma Aracı Olarak Kullanılıyor

Hindistan'da Diyakonlar Medyayı Müjdeleme Aracı Olarak Kullanmayı ÖğreniyorSt. Peter's Papalık Enstitüsü'nden kırk diyakon, Hindistan Katolik Episkoposlar Konferansı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi