2 Aralık 2021 Perşembe

Ürdün’de Katolik Okullarının Öğrencileri Başarılarıyla Göz Doldurdu

Ağustos ayında Ürdün Eğitim Bakanlığı, 2020/2021 akademik yılı için Ürdün Üniversitelerinde okumak için girilen ‘Tawjihi’ sınavının sonuçlarını açıkladı. Her yıl olduğu gibi, Yeruşalim Latin Patrikhanesi okullarının öğrencileri yine mükemmel sonuçlar elde etti ve Katolik eğitim kurumlarının Ürdün eğitim sistemine katkısı görüldü.

Bu yıl Tawjihi sınavına 185.806 öğrenci girdi ve yaklaşık 113.000’i sınavı geçti. En iyi sonuçları elde eden 37 adayın yarısından fazlası kız öğrenciydi.

Jubeiha’daki Latin Patrikhanesi okullarındaki adayların tamamı sınavı başarıyla geçti. Madaba Latin Patrikhanesi’nin erkek okulu yüzde 99,75 başarı oranıyla birinci oldu. Ahmed Fayez Al-Ajalin adlı öğrenci ise, fen alanında en başarılı öğrenci oldu. 21 Ağustos Cumartesi günü, Ürdün’deki Latin Patrikhanesi okullarının yöneticisi Wisam Mansur, öğrenciyi tebrik etmek ve Yeruşalim Latin Katolik Patrikhanesi Başepiskoposu Pierbattista Pizzaballa tarafından imzalanmış tebrik mektubunu vermek için Ahmed’in ailesini ziyaret etti.

Salgın dönemindeki kısıtlamalara rağmen Latin Patrikhanesi okulları tarafından gösterilen başarı, Hristiyan eğitiminin işlevselliğini ve sağlamlılığını gösteriyor. 2019 yılında Yeruşalim Latin Patrikhanesi’nin Katolik okulları Ürdün’de 150. kuruluş yıldönümünü kutladı. Peder Wissam Mansour, ülkedeki Latin Patrikhanesine ait 25 okul ve 18 anaokulunda yaklaşık 11bin öğrenciye eğitim verildiğini açıkladı.

Ürdün topraklarındaki ilk Katolik okulu, Salt şehrindeki kabileler arasında Müjde’yi vaaz eden Peder Alessandro Macagno tarafından kuruldu. Yetkililer tarafından engellerle karşılaşılmasına rağmen, yerliler Hristiyanlığı benimsedi. 19. yüzyılın ikinci yarısında kurulan Yeruşalim Latin Patrikhanesi, ülke genelinde okullar kurdu. Ayrım gözetmeksizin herkese sunulan eğitim, kırsal ve çöl bölgelerinde havarisel tanıklığın anahtarıydı.

Ürdün Haşimi Krallığı kurulduğunda, Latin Patrikhanesinin okul ağı başkent Amman’da Katolik cemaatler tarafından açılan büyük okullarla çevrilmiş olup, tek yerli eğitim sistemiydi. (fides.org)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi