19 Mayıs 2022 Perşembe

Uyanış Gençliği’nde Hristiyan Kültürü Hakkında Konuşuldu

İstanbul’un farklı kiliselerinden gençler, 7 Mayıs Cumartesi günü, Uyanış Gençliği’nde bir araya geldi. Sunucunun Kutsal Kitap’tan Romalılar 5:1-11 bölümünü okumasıyla başlayan programda Ankara’dan katılan Michel Geske ve tapınma grubu, sahnedeki yerlerini aldı. Gençler ilahilerle Rab’bi yüceltti ve dualarını sundu. 

Tapınmanın ardından ‘Dua ve Özlem’ konulu kısa film hep birlikte izlendi. ‘Her ay bir şehir için dua’ zamanında bu ay Gümüşhane için dua edildi. Bible House Immanuel Kilisesi’nden Sinem Melis Yıldırım’ın Gümüşhane hakkında kısa bir bilgi paylaşmasının ardından kentte Müjde’nin duyurulması, kilise topluluklarının oluşumu ve değerli halkın esenliği için dua edildi. Ardından Mayıs ayında doğanlar sahneye davet edildi ve kendilerine Banu Çelik tarafından dua edildi. 

Banu Çelik

Konuşmacı Banu Çelik, Roma İmparatorluğu dönemindeki kadınların ve kölelerin yaşadığı ayrımcılığa karşın Hristiyanlığın verdiği değere değindi. Banu Çelik, ‘‘Sınıf ayrımını Hristiyanlar ortadan kaldırdı. 700 yıldır Roma İmparatorluğu içerisinde olan kültürü kabul etmediler. O dönemde kadınların hiçbir hukuki hakları yoktu. Kız çocukları 13 yaşında evlendiriliyordu. Kürtaj, erkeğin isteğine bağlıydı ve kadınlar genelde kürtajda hayatını kaybediyordu. Kilise ise bu tür uygulamalara izin vermedi ve Hristiyanlık özellikle kadınlar arasında yayıldı. Çünkü kadınlar görmediği değeri kilisede buldu. İlk kilise, her şeyi tam tersine çevirdi. Köleler de toplumda bir hiçti. Hristiyanlık 1000 yıldır devam eden sosyal sınıf, kadınlar ve köleler konusunda büyük bir yenilik getirdi. Kiliselerde erkekler eşleriyle, efendiler köleleriyle birlikte Rab’be tapınabildiler’’ dedi. 

Çelik, ‘‘Peki bizler, günümüzde Hristiyan kültürü oluşturma konusunda neleri değiştirebiliriz? Bizlerin haksızlığa, kadına şiddete, yolsuzluğa, ayrımcılığa, adaletsizliğe karşı duruşu ne oluyor?’’ diye sorarak gençleri düşünmeye teşvik etti.

Paylaşımın ardından ilahilerle yeniden Rab yüceltildi. Gençler alçakgönüllü bir şekilde Rab’be dualarını sundu. 

Tapınmanın ardından 14 Mayıs’ta Ankara Uyanış Gençliği toplantısının yapılacağı duyuruldu. Bir sonraki İstanbul Uyanış Gençliği toplantısının ise, 4 Haziran Cumartesi Saat 16.00’da UG Salonu’nda gerçekleşeceği açıklandı.

Uyanış Gençliği toplantıları Hristiyan gençlere yönelik olup, tüm Katolik, Ortodoks ve Protestan gençlerin katılımına açıktır. (SAT-7 TÜRK/SMY)

Papa Françesko, Lange Sendromlu İnsanlara Yakınlığını Dile Getirdi

10.000 ila 30.000'de 1 yeni doğanda görülen Cornelia de Lange sendromu, büyüme geriliğine, zihinsel yetersizliğe ve kemik...

Papa Françesko: ‘‘Nükleer Silahların Kullanılması ve Bulundurulması Düşünülemez.’’

Papa Françesko, Çarşamba günkü Genel Dinleyici Toplantısında, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir araya gelerek, nükleer silahların...

İskenderun Katolik Katedrali’nde ‘Yağların Kutsanması’ Ayini

İskenderun Müjdeleme Katolik Kilisesi'nde, her yıl gerçekleştirilen ‘Yağların Kutsanması’ Ayini, geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirildi. Rahiplerin yeminlerini tazelediği ve yağların...

Papa Françesko, 10 Kişiyi Aziz İlan Etti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, aralarında Dachau toplama kampında öldürülen Nazi karşıtı Hollandalı bir rahip ve Cezayir'de öldürülen...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi