fbpx
21 Haziran 2024 Cuma

Uydudan Libya’daki Sel Felaketi: Ölü Sayısı 20 Bine Ulaşabilir

NTV’de yer alan habere göre, Libya’da 10 Eylül’de meydana gelen sel felaketinde ölü sayısı artıyor. Ülkenin resmi haber ajansının bildirdiğine göre, sadece Derne kentindeki selde ölenlerin sayısı 6 bini aştı, binlerce kişi ise hala kayıp. Selin vurduğu yerleşim yerlerindeki hasar uydudan da görüntülendi.

Abdulmenam Al-Ghaithi, Al Arabia kanalına yaptığı açıklamada, sel felaketinde ölenlerin, kayıpların sayısına bağlı olarak 18 ila 20 bine ulaşabileceğini söyledi. Öte yandan Derne’de defnedilenlerin sayısının 2 bin 90’a ulaştığı, bunlardan 1100’ünün ise kimliği belirlenemeden toprağa verildiği belirtildi.

Uydudan Libya’daki Sel Felaketi

Derne’yi vuran sel felaketinden geriye kalan yıkım uydudan da görüntülendi. Bazı bölgelerde suyun çekilmesiyle yıkımın boyutu gün yüzüne çıktı. Kentin dörtte birinin tamamen yok olduğu belirtiliyor.

Mersin’den Libya’ya İnsani Yardım Koridoru 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Libya’da yaşanan sel felaketinin ardından Türkiye’nin yardım faaliyetlerine ilişkin açıklama yaptı.

Fidan, “Libya’ya 3 askeri kargo uçağı, 168 arama kurtarma personeli, 2 arama kurtarma botu gönderildi. İhtiyaç olduğu sürece buna devam edeceğiz. 6 Libyalı kardeşimizi enkaz altından kurtardık. Hazırladığımız ek insani yardımlar da Libya’ya sevk edilmektedir” dedi.

Bakan Fidan, Mersin Limanı’ndan da Libya’ya insani yardım koridoru oluşturulması için çalışmaların sürdüğünü belirtti. (NTV)

Padovalı Aziz Antuan Bayramı, İstanbul’da Geniş Katılımla Kutlandı

İstanbul’un neredeyse en tanınmış Kilisesi olan Aziz Antuan Kilisesi’nde, Aziz Antuan Bayramı görkem ve coşku ile kutlandı....

Samatya Surp Kevork Kilisesi’nde Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II., 16 Haziran 2024 Pazar günü, Samatya Surp Kevork Kilisesi'ndeki Kutsal Sunu...

Yaşam Yanlısı Gebelik Merkezleri, İhtiyaç Sahiplerine Destek Oluyor

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 2 bin 750 yaşam yanlısı gebelik merkezinin, 2022'de ihtiyaç sahiplerine ve ailelere yaklaşık 368...

Z Kuşağı Tanrı’yı Arıyor

Yapılan bir araştırmada, Birleşik Krallık'taki gençlerin inancına bağlı olduğu görüldü. İnancın Yaşama Etkisi Enstitüsü (IIFL) tarafından yapılan...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi