fbpx
21 Haziran 2024 Cuma

Vaftiz Olmak İçin Saatlerce Yürümek Zorunda Kalıyorlar

Çin’e yasadışı yollardan kaçan Kuzey Koreli kadın yakın zamanda vaftiz edildi, ancak böyle bir tercih onun ülkesine geri gönderilmesine ve öldürülmesine neden olabilir.

Open Doors tarafından Bon-Hwa olarak kimliği açıklanan kadın, 2 yıl önce Çin’e kaçmak zorunda kaldı. Riske rağmen Open Doors tarafından Kuzey Koreli Hristiyanların ve evliliğe zorlanan kadınların sığınabileceği ‘güvenli evler’ inşa edildi. Bu evlerin birinde Bon-Hwa, Hristiyanlığı kabul etti. Open Doors görevlisi, ‘‘Memleketinde vaftiz edilemezdi. Çok riskli olurdu. Bundan dolayı O ve diğer 2 Hristiyan oldukça uzak yere yürümek zorunda kaldı. Oraya ulaşmaları saatlerce sürdü’’ dedi.

Pastör, vaftiz törenini dua ederek başlattı ve birlikte Elçilerin İnanç Bildirgesi okundu. Dünyanın başka yerlerindeki vaftiz törenleri gibi değildi. Kalabalık yoktu. Törende Bon-Hwa dahil olmak üzere sadece 3 kişi vardı. 

Duygulu anlar yaşayan pastör, ‘‘Kendimi tutabilmem ve törene odaklanmam gerekiyordu. Yoksa yüksek sesle ağlayabilirdim. Zor koşullar altında Kuzey Koreli bir inananı vaftiz etmek çok güzel bir andı’’ dedi.

Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’un adıyla vaftiz edilen Bon-Hwa, gözyaşlarını tutamadı. Bon-Hwa, Hristiyan olduğundan bu yana Mezmur 119, Romalılar 8 ve Kutsal Kitap’tan bazı bölümleri ezberledi. 

Open Doors Bon-Hwa için, ‘‘Her an tutuklanabileceğinin farkında ama İsa Mesih’e sadık kalmaya devam ediyor’’ diye belirtildi. (CHL)

Padovalı Aziz Antuan Bayramı, İstanbul’da Geniş Katılımla Kutlandı

İstanbul’un neredeyse en tanınmış Kilisesi olan Aziz Antuan Kilisesi’nde, Aziz Antuan Bayramı görkem ve coşku ile kutlandı....

Samatya Surp Kevork Kilisesi’nde Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II., 16 Haziran 2024 Pazar günü, Samatya Surp Kevork Kilisesi'ndeki Kutsal Sunu...

Yaşam Yanlısı Gebelik Merkezleri, İhtiyaç Sahiplerine Destek Oluyor

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 2 bin 750 yaşam yanlısı gebelik merkezinin, 2022'de ihtiyaç sahiplerine ve ailelere yaklaşık 368...

Z Kuşağı Tanrı’yı Arıyor

Yapılan bir araştırmada, Birleşik Krallık'taki gençlerin inancına bağlı olduğu görüldü. İnancın Yaşama Etkisi Enstitüsü (IIFL) tarafından yapılan...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi