1 Aralık 2023 Cuma

Vaftiz Olmak İçin Saatlerce Yürümek Zorunda Kalıyorlar

Çin’e yasadışı yollardan kaçan Kuzey Koreli kadın yakın zamanda vaftiz edildi, ancak böyle bir tercih onun ülkesine geri gönderilmesine ve öldürülmesine neden olabilir.

Open Doors tarafından Bon-Hwa olarak kimliği açıklanan kadın, 2 yıl önce Çin’e kaçmak zorunda kaldı. Riske rağmen Open Doors tarafından Kuzey Koreli Hristiyanların ve evliliğe zorlanan kadınların sığınabileceği ‘güvenli evler’ inşa edildi. Bu evlerin birinde Bon-Hwa, Hristiyanlığı kabul etti. Open Doors görevlisi, ‘‘Memleketinde vaftiz edilemezdi. Çok riskli olurdu. Bundan dolayı O ve diğer 2 Hristiyan oldukça uzak yere yürümek zorunda kaldı. Oraya ulaşmaları saatlerce sürdü’’ dedi.

Pastör, vaftiz törenini dua ederek başlattı ve birlikte Elçilerin İnanç Bildirgesi okundu. Dünyanın başka yerlerindeki vaftiz törenleri gibi değildi. Kalabalık yoktu. Törende Bon-Hwa dahil olmak üzere sadece 3 kişi vardı. 

Duygulu anlar yaşayan pastör, ‘‘Kendimi tutabilmem ve törene odaklanmam gerekiyordu. Yoksa yüksek sesle ağlayabilirdim. Zor koşullar altında Kuzey Koreli bir inananı vaftiz etmek çok güzel bir andı’’ dedi.

Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’un adıyla vaftiz edilen Bon-Hwa, gözyaşlarını tutamadı. Bon-Hwa, Hristiyan olduğundan bu yana Mezmur 119, Romalılar 8 ve Kutsal Kitap’tan bazı bölümleri ezberledi. 

Open Doors Bon-Hwa için, ‘‘Her an tutuklanabileceğinin farkında ama İsa Mesih’e sadık kalmaya devam ediyor’’ diye belirtildi. (CHL)

Yardımcı Episkopos Monsenyör Ilgıt İlk Ayinini Gerçekleştirdi

Geçtiğimiz Cumartesi günü Episkoposluk Kutsaması görkemli bir törenle gerçekleştirilen Anadolu Havarisel Vekili Yardımcı Episkopos Monsenyör Antuan Ilgıt,...

Noel Ağacı Aziz Petrus Meydanı’nda

Vatikan Aziz Petrus Meydanı’na 28 metre boyundaki ladin, İtalya'nın Piedmont bölgesindeki Macra bölgesinden geliyor. Bu yılki ağacın...

Hristiyan Mültecilere Temiz İçme Suyu Sağlandı

Çad'daki bir kampta yaşayan dört yüz Kamerunlu Hristiyan mülteciye Barnabas tarafından temiz içme suyu sağlandı. Kuyulardan su...

Bu Yıl Milyonlarca Çocuk Açlık İçinde Doğacak

En az 17,6 milyon çocukNTV'de yer alan habere göre, İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu Save The Children'ın...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi