fbpx
19 Temmuz 2024 Cuma

Vaftizci Yahya’nın Doğuş Bayramı İskenderun’da Ayinle Kutlandı

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Katedrali’nde ‘Vaftizci Yahya’nın Doğuş Bayramı’ düzenlenen özel bir ayinle kutlandı. Ayini kilise Pederi Dariousz Dogondke yönetti.

Vaftizci Yahya hakkında yazılmış İncil’den bölümlerin okunduğu ayinde bir vaaz veren Peder Dogondke; “Yahya, çekirge ve yaban balıyla beslenerek ve oruç tutarak çölde saklandığı bir riyaset hayatı sürdü. Yahya kendi etrafında çok sayıda öğrenci yetiştirdi ve onlar da Yahya ile birlikte Mesih’in gelişini haber verdiler.

Vaftizci Yahya ‘…Ben sizi tövbe için suyla vaftiz ediyorum ama benden sonra gelecek olan benden daha güçlüdür. Ben O’nun çarıklarını çıkarmaya bile layık değilim. O sizi Kutsal Ruhla ve Ateşle vaftiz edecek…’ sözleriyle Nasıralı İsa’nın gelişini bildiren ve O’nu ‘İlahi Kuzu’ diye tanımlayan büyük peygamberdir.

Vaftizci Yahya O’nu Ürdün Nehri sularında vaftiz etti ve kendi öğrencilerinin de O’nun ardından gelmesine izin verdi” ifadelerine yer verdi. Pederi Dariousz Dogondke’nin yönettiği ayinde dualar edildi, kutsal komünyon kuruldu ve ayine iştirak edenlere verildi.

Peder Dogondke İskenderun Cemaatine Veda Etti!

Altı yıla yakın bir süredir İskenderun Katolik Kilisesi’nde görev yapan Peder Dariousz Dogondke, Bursa’ya atandı. Yeni görev yerine gidecek olan Peder Dogondke için Pazar Ayini sonrası bir veda kokteyli gerçekleştirildi.

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederi Dariousz Dogondke, buradaki görev süresini tamamlanması nedeniyle Bursa Katolik Kilisesi’ne atandı. Bundan sonra Bursa’daki Hristiyan cemaatine hizmet edecek olan Peder Dogondke için, yaklaşık altı yıldır hizmet ettiği İskenderun Katolik Katedralinde küçük bir tören düzenlendi. Törene Anadolu Havarisel Vekili ve Yardımcı Episkoposu Monsenyör Antuan Ilgıt ve Rahibelerin yanı sıra cemaat üyeleri de katıldı.

Kilisenin ve cemaat üyelerinin hazırlığı pastaların ikram edildiği Veda Kokteylinde duygulu anlar yaşayan Peder Dogondke, burada görev yaptığı süre zarfında cemaat üyelerinin gösterdiği yakın ilgiden dolayı teşekkürlerini iletti.

Kilise bahçesinde gerçekleştirilen törende kısa bir konuşma yapann Anadolu Havarisel Vekili ve Yardımcı Episkoposu Monsenyör Antuan Ilgıt da, Peder Dogondke’ye yeni görev yerinde başarılar diledi ve kendisine küçük bir hediye takdim etti.

(SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi