SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı Patrik Sahak II’nin Riyasetinde Kutlandı

Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı Patrik Sahak II’nin Riyasetinde Kutlandı
  • 18.08.2020

Türkiye’nin tek Ermeni Köyü olan Vakıflı Meryem Ana Kilisesi’nde, “Verapokhum Surp Asdvadzadzin’ Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı düzenlenen ayinle kutlandı.

Koronavirüs salgını dolayısıyla alınan tedbirler ışığında Türkiye Ermenileri Patriği Sahak II. Maşalyan’ın katılımıyla kutlanan bayram ayininde ilahiler okundu ve dualar edildi.

Verapokhum Surp Asdvadzadzni (Meryem Ana’nın göğe yükselişi) Yortusu Ermeni Apostolik kiliselerinde coşkuyla kutlandı.

Ermeni kilisesinin 5 büyük bayramından 4.sü olan Surp Asdvadzadzin (Meryem Ana) Yortusu, 16 Ağustos Pazar günü, din görevlisi bulunan kiliselerde, koronavirüs önlemleri dahilinde coşkuyla kutlandı. Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, Hatay Vakıflıköy Surp Asdvadzadzin Kilisesi’ndeki Kutsal Sunu ayinine riyaset etti.

Kilisenin isim günü de olması sebebi ile, geleneksel olarak, her yıl yurt dışından ve yurt içinden yüzlerce kişinin katıldığı, harisa (hırisi, keşkek) şenlikleri ve kutsal sunu ayini, bu yıl koronavirüs sebebi ile, normale göre az sayılabilecek katılımla gerçekleşti.

Patriklik Makamına bağlı, Hatay ve çevresi din görevlisi Peder Avedis Tabaşyan’ın gerçekleştirdiği Kutsal Sunu Ayininde, sunaktaki yardımcıları, astdiyakonlar Ğazar Sabuncu ve Arda Pınarcı ile, kıdemli okuyucu Aren Kuş oldular. İlahileri Peder Şirvan Mürzyan, kıdemli okuyucu Artür Bağdasaryan, kilisenin okuyucuları, Yusuf Tabaş ve Misak Hergel seslendirdiler.

Rabbin sofrasında komünyon dağıtımının ardından Patrik Sahak II, Ermenice ve Türkçe vaaz verdi. Türkçe Vaazında özetle şöyle dedi;

“Bu bayramda İnanımızın özetini kutluyoruz. Vaftiz edilen çocuklar için, Vaftiz babası, İman, Ümit ve Sevgi ister, niçin? Çünkü bu dünyada bunlarla yaşamımızı sürdürürüz, bunlarla yaşamımız anlam kazanır. İsa Mesih çevresindekilere sordu “kim benim annem, babam, kardeşim?” ” Her kim Tanrı’nın sözünü dinler ve yaparsa işte benim annem, babam, kardeşim odur.”

Böylece İsa Mesih bize büyük bir umut verdi, O’nun sözlerini dinler ve uygularsak, O’nun annesi, babası, kardeşi, kızkardeşi olabiliriz. Peki öyle olursak ne olacak? İşte bu bayramda kutladığımız şey olacak. Meryem Ana öldüğünde, uykuya daldığında O’nu kayaya oyulmuş bir mezara koydular, İsa’nın öğrencilerinden biri O’nu görmeye yetişemedi, diğerleri yüzünü son bir kez görmesi için mezarı açtılar, kayayı ittiklerinde tıpkı İsa Mesih’te olduğu gibi mezar boştu. İsa Mesih annesini yanına, göğe almıştı. Ermeni kilisesi de bu olayı “Verapokhum Surp Asdvadzadzni” yani Meryem Ana’nın göğe yükselişi yortusu olarak kutluyor. Evet geleneksel olarak üzümü kutsuyoruz ancak bu bayramın ismi “üzüm bayramı” değildir. Madem ki İsa Mesih Annesini ölümde terk etmedi, işte aynı şeyi bize yapacak. İsa Mesih dedi, “Diriliş ve yaşam benim, bana inan eden ölse de yaşayacak.” “Ölümün ve ölüler diyarının anahtarı bendedir.” ” Yol, yaşam ve hakikat benim.”

İşte bu gerçekten yola çıktığımızda, O’na iman edip, sözlerini dinleyip, uyguladığımızda, umudumuz, İsa Mesih olduğunda, bizler de İsa Mesih’in annesi, babası, kardeşi, kız kardeşi olacağız.”

Vaazın sonunda, Türkiye Ermenileri Patriklik makamına bağlı, Hatay bölgesi din görevlisi Peder Avedis Tabaşyan’ı bölge gösterdiği hizmetlerinden, sadece Ermeni cemaati değil, bölgedeki tüm Hristiyan cemaatler tarafından övgü ile söz edilmesinden dolayı, “LANÇAHAÇ” ( Haç-Madalyon ) ile ödüllendirdi. Ayrıca Vakıflıköy halkından, köyün akil insanlarından, kiliseye okuyucu olarak hizmet eden Misak Hergel’i de “kıdemli okuyucu” (uraragir tıbir) mertebesine yükseltti.

Bu törenlerin ardından kortej halinde kilise bahçesine çıkıldı, burada önce üzüm, sonra da 7 kazan harisa dualar eşliğinde Kadasetli Sahak II eliyle kutsandı sonrasında halka dağıtıldı.

Tören Patrik Hazretlerinin, gelecek yıl daha iyi şartlarda, hastalıklardan kurtulmuş şekilde buluşma dileği ile son buldu. Daha sonra kilise salonuna geçen Kadasetli Sahak II, burada tebrik ve ziyaretleri kabul etti.

Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, Samandağ Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ömer Karterer, Vakıflıköy’e ziyaretinden dolayı Patrik hazretlerine teşekkürlerini sundular.

Kadasetli Sahak II, Hatay Vakıflıköy’de, Resmi Ziyaretlerde Bulundu

Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı, Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı makamlarında ziyaret eden Kadasetli Sahak II, daha sonra Necmi Asfuroğlu arkeoloji müzesini gezdi. Kadasetli Patrik Sahak II’nin bu ziyaretlerinde, Anadolu Kiliseleri Din görevlisi Peder Avedis Tabaşyan, Peder Şirvan Mürzyan , Vakıflıköy Surp Asdvadzadzin Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Cem Çapar ve köyün muhtarı Bedros Kartun eşlik ettiler. 

Valilik Makamında gerçekleşen ilk ziyarette Vali Doğan, “Meryem Ana Yortusu” için Hatay’da bulunan Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II’nin bayramını kutlayarak, sahip olduğu kültür ve inanç farklılıklarını bir zenginliğe dönüştürmeyi başaran üç semavi dinin mensuplarının barış, sevgi ve huzur ortamında bir arada yaşadığı Hatay’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  

Hatay’daki barış ve kardeşlik ortamına dikkat çeken Vali Doğan, “Kan ve gözyaşının eksik olmadığı komşu coğrafyalara inat, Hatay’ın farklı dinler ve kültürlerdeki inananlarıyla çok özel bir il, Hatay halkının bu müstesna birlikteliğini sonsuza kadar koruyacağına olan inancınım tam, asırlardır mevcut olan bu mozaiğin yaşatılmasında emeği geçen tüm kanaat önderlerine teşekkür ederim” dedi.

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II ise, nazik kabulünden dolayı teşekkür ettiği Vali Doğan’ı 16 ağustos Pazar günü kutlanacak olan Surp Asdvadzadzin (Meryem Ana) Yortusuna davet ederek, hoşgörü ve kardeşlik şehrinin takımı Hatayspor’un Süper Lig’e çıkmasından dolayı tebrik etti.

Ziyareti Büyükşehir Belediye Başkanı, Doç. Dr. Lütfü Savaş sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaştı.

“İlimize birtakım ziyaretler gerçekleştirmek üzere gelen Türkiye Ermenileri 85. Patriği II. Sahak Maşalyan ve beraberindeki heyete nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederim.”

Vakıflıköy’de Geleneksel “Tuz Kutlaması” Töreni

Kadasetli Patrik Sahak II riyasetinde 15 Ağustos 2020, Cumartesi akşamüstü Surp Asdvadzadzin (Meryem Ana) Yortusu ve Vakıflıköy S. Asdvadzadzin Kilisesi’nin isim günü vesileleriyle geleneksel “Tuz Kutsama” töreni gerçekleştirildi.

Törenlere Peder Avedis Tabaşyan’ın yanı sıra Peder Şirvan Mürzyan, Astdiakoslar Ghazar Sabuncu, Arda Pınarcı ve Yetkili Okuyucu Artür Bağdasaryan katıldılar.

Gerçekleştirilen “Akşam Duaları”nın ardından Kilise avlusunda “Tuz Kutsama” töreni gerçekleştirildi. Bu tuz gece yakılacak yedi kazanda pişirilecek olan geleneksel “Harisa”ya (keşkek) ilave edilecek.

Daha sonra, Patrik Hazretleri kapının girişine yerleştirilmiş olan “Goçnag”ı (çağrı gongu) kutsayarak ilk kez çaldı.

Törenler Patrik Sahak II’nin “Bahbaniç” duasıyla son buldu.

Vakıflıköy’de “Harisa” kazanları Kadasetli Sahak II’nin Duaları ve Eliyle Yakıldı

Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Yortusu vesilesiyle, her yıl gerçekleşen, tuz kutsaması, harisa kazanlarının yakılması, üzüm kutsanması törenleri, koronavirüs tedbirleri sebebi ile, az sayıda katılımla buruk bir şekilde yaşansa da geleneğin sürdürülmesine devam edildi. Her yıl düzenlenen eğlenceler olmasa da kazanlar köy halkının katılımı ile, Kadasetli patrik Sahak II’nin dualarının ardından, ilk ateşi kendisinin çakması ile yakıldı.

Etiketler: / / / / / / / /

Almanya’da Koronavirüsün Hücre Biçimini Gösteren Özel Bir Çan Tasarlandı
Almanya’nın güneybatısında, Baden-Württemberg eyaletindeki Gotik mimariye sahip kilise için, Kovid-19’un hücre biçimlemesini gösteren özel bir çan tasarlandı. Koronavirüsün hücre biçimini...
Polonyalı Episkopos Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybetti
83 yaşındaki Polonyalı Episkopos koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.  Gniezno Başepiskoposluğu tarafından yapılan açıklamaya göre, Episkopos Bogdan Wojtuś, 20 Ekim’de hayatını...
Katolik Kilisesi’nin Dünya Çapında Nüfusu Artıyor
İstatistiklere göre, dünya çapında Katolik Kilisesi’ne dahil olan insanların sayısı bir yılda yaklaşık 16 milyon artarak 1.33 milyara ulaştı. Fides...
Amerikan Milyarder Tüm Servetini Hayır Kurumuna Bağışladı
Duty Free Shoppers Group’un kurucu ortaklarından biri olan 89 yaşındaki Chuck Feeney milyarları bulan tüm servetini hayır kurumuna bağışladı. Amerikan...
Laos’taki Hristiyanlar Evlerini Terk Etti
Güneydoğu Asya ülkesi olan Laos’un Saravan eyaletindeki yetkililer inançlarından vazgeçmeyi reddeden yedi Hristiyanı evlerinden uzaklaştırdı. Evlerinden ayrılmak zorunda kalan Hristiyanlar,...
Eski Mahkum, Hapishane Hizmetleri İçin 3 Metrelik Haç Yaptı
Hollywood Impact Studios hapishane hizmetinden gelen Müjde mesajını dinledikten sonra İsa Mesih’e iman eden eski bir mahkûm, hapishane hizmetinde kullanılmak...
Papa Françesko, Yiyecek İsrafı Hakkında Endişelerini Dile Getirdi
Papa Françesko, Dünya Gıda Günü için yayınladığı video mesajında ”insanlar açlık nedeniyle hayatını kaybederken, tonlarca yiyeceğin çöpe atıldığına” dair endişelerini...
İrlanda’da Ötenazi İçin Yasa Taslağı Sunuldu
İrlanda milletvekilleri ”tıbbi destekle intiharın (ötenazi)” yasallaştırılması için oy kullandı. Koalisyon, konuyu özel bir komiteye havale ederek yasayı ertelemeye çalışmış,...
Kanye West, ‘En İyi Gospel Şarkıcısı’ ve ‘En İyi Hristiyan Albüm’ Ödüllerini Kazandı
2020 Billboard Müzik Ödülleri sahiplerini buldu. Yakın zamanda İsa Mesih’e iman eden ve bir dizi sosyal yardım hizmetlerinde bulunan Rap...
Rus Ortodoks Kilisesi’nde Theotokos Bayramı
Rus Ortodoks halkı, ülke kültüründe büyük yer eden Theotokos Bayramı’nı kutladı. 10. yüzyıl Rus hükümdarı Andrey Bogolyubsky’nin dönemlerine dayanan Theotokos’un...
İsviçreli Müjdeci, Mali’de Öldürüldü
İsviçre hükümeti, dört yıl önce kaçırılan Evanjelik Kilise’de görevli Beatrice Stöckli’nin kendisini esir alan kişiler tarafından öldürüldüğünü doğruladı. Stöckli, Almanya...
Pakistan’da Kaçırılan 13 Yaşındaki Hristiyan Kız, Zulmün Son Kurbanı Oldu
Geçen hafta Pakistan’ın Karaçi kentinde 13 yaşındaki Hristiyan bir kız kaçırıldı. İki gün sonra ebeveynlerine, kızlarının zorla din değiştirdiği ve...
Kardeşlik ve Barış Toplantısında Dini Liderler Bir Araya Geldi
Aziz Egidio Topluluğu tarafından Roma’da düzenlenen ‘Barış ve Kardeşlik’ toplantısı için Papa Françesko ve önde gelen dünya dinlerinin liderleri, 20...
Latin Amerika Başepiskoposu, Hristiyanları Dua Etmeye Çağırdı
Latin Amerika’nın Anglikan Başepiskoposu Rev. Gregory Venables, dünya çapında koronavirüs vakalarının en çok görüldüğü on ülkeden beşinin Güney Amerika’da olması...
İrlanda’da Devlet Okullarından Katolik Semboller Kaldırılıyor
İrlandalı kaynaklardan alınan bilgiye göre, İrlanda Cumhuriyeti’nde devlet tarafından yönetilen 200’den fazla ortaokulda tarihi Katolik semboller ve zorunlu ayinler aşamalı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ