2 Aralık 2021 Perşembe

Vakıflıköy’de Varaka Surp Haç Yortusu

Sadece Ermeni Kilisesi’ne özgü olan Varaka Surp Haç Yortusu, 26 Eylül Pazar günü Vakıflıköy Surp Asdvadzadzin Kilisesi’nde büyük bir coşkuyla kutlandı. 


Törenlere, ziyaretçi olarak Antakya’da bulunan Adalar Din Görevlisi Rahip Harutyun Damadyan riyaset etti. Rahip Damadtyan, Surp Badarak’ı (Kutsal Sunu Ayini) sundu ve vaaz verdi. Anadolu Ermeni Cemaatleri Gözetmeni ve Hatay Kiliseleri Din Görevlisi Peder Avedis Tabaşyan’ın da hazır bulunduğu Törene Vakıflıköy’de yaşayan inanlılar katıldılar. Rahip Harutyun Damadyan eli ile sunulan Surp Badarak’ta Kıdemli Okuyucular Misak Hergel, Aren Kuş ve Yusuf Tabaş Rab’bin Sofrasına hizmet ettiler. İlahileri Peder Avedis Tabaşyan önderliğindeki okuyucular seslendirdi. 

Ayin sonunda Rahip Damadyan öncelikle Kadasetli Patrik Sahak II’nin pederane selamlarını ve takdislerini iletti. Patrik Hazretleri’nin her daim Vakıflıköy için duacı olduğunu ve köyün yaşantısıyla her zaman yakinen ilgilendiğini söyledi. Sonrasında, Ağustos ayı sonunda, Patrik Hazretleri tarafından Anadolu Ermeni Cemaatleri Gözetmeni olarak atanan Peder Avedis’i selamladı ve kendisini kutladı.

Daha sonra vaazında özetle; ”Varaka Surp Haç Yortusu’nun tarihçesine kısaca değindi ve bu yortunun sadece Ermeni Kilisesi’nde kutlandığını” belirtti. ”Öyle ki, Ermenilere has olan bu Haç yortusunda, Ermeni Toplumu üyelerinin ikamet ettiği Vakıflıköy’de Surp Badarak sunmanın özel bir anlam taşıdığını” söyledi. Köyde yaşayanları Surp Haç önünde yakarmaya, gündelik ekmeklerini verdiği için Rab İsa Mesih’e dua etmeye davet etti ve sözlerini şu şekilde tamamladı: “Kutsal Haç sizleri birleştirdi, onun için Kutsal Haç’ın kıymetini iyi bilin ve O’na layık evlatlar olun. Öyle ki, hem köyünüz bereketlensin hem de siz köyle bereket bulun.” 

Vaazın ardından, Peder Avedis Tabaşyan’ın ricasıyla İstanbul’da Mıgırdiç Sertşimşek tarafından hazırlanan ve Vakıflıköy’e gönderilen iki Haç kiliseye sunuldu. Sonrasında ise, bu Haçlarla son takdis duaları okundu.

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi