18 Mayıs 2021 Salı

Vatikan Gibi Boşanmanın Yasak Olduğu Filipinler’de, Boşanma Yasalaşıyor!

İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, Vatikan Şehir Devleti dışında boşanmanın yasak olduğu tek ülke olan Filipinler’de, Temsilciler Meclisi boşanmayı yasalaştırmayı öngören tasarıyı kabul etti. Tasarı artık Senato’da görüşülebilecek.

Filipinler’de uzun süredir gündemi meşgul eden tartışmalar sonrasında boşanmayı yasal olarak mümkün kılan yasa tasarısı haftanın başında Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada 134’e karşı 57 oyla kabul edildi. Çoğunluk olarak Katolik nüfustan oluşan ve genel manada 100 milyon nüfusa sahip olan Filipinler, Vatikan Şehir Devleti haricinde, boşanmanın yasak olduğu tek ülkedir.

Yasanın yürürlüğe girebilmesi için önce Senato tarafından, ardından da Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte tarafından kabul edilmesi gerekmektedir.

Devlet Başkanı Sözcüsü Harry Roque yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı Duterte’nin boşanmaya karşı olduğunu ancak Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçmiş bir yasayı veto edip etmeyeceği konusunda özel olarak herhangi bir açıklamada bulunmadığını ifade etti. Duerte daha önceki açıklamalarında boşanma konusunda kararı Kongre’nin, yani Senato ve Temsilciler Meclisinin vereceğine dikkat çekti.

Yasanın destekçilerinden muhalefet partisi lideri Edcel Lagman “Boşanma ve evliliğin sona erdirilmesi artık ortada korunması gereken bir evlilik birliği bulunmadığı anlamına geliyor” dedi. Lagman’a göre boşanma devletin sosyal bir kurum olan evlilik birliğini koruma yükümlülüğüne karşı olmadığını belirtti.

Filipinler’de Katolik Kilisesi uzun yıllar boşanmanın yasallaşmasının karşısında durdu. Eğer Temsilciler Meclisi’nde oylanan tasarı yasalaşırsa evli çiftler boşanma talebinde bulunabilecek. Yasa aynı zamanda beş yıl ayrı yaşamış çiftlere de boşanma talebinde bulunma hakkı tanıyor.

Filipinler’de mevcut hukuki düzenin uygulanması oldukça uzun bir prosedür gerektiren (yasal ayrılık ve evliliğin iptali) seçeneklere izin veriyor. Boşanma sonrasında çiftlerin tekrar evlenmesine izin verilmezken, evlilik süresince doğmuş olan çocukları hukuki durumu belirsizliğini koruyor. (dw/ k-e)

Büyükada Rum Yetimhanesi Yıkılma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Büyükada Rum Yetimhanesi’nin restorasyonuna başlanmadı, tarihi yetimhane her an çökebilir. Çökme riskine karşı yetimhanenin bahçesine patrikhanenin izni...

Efes Meryem Ana Kilisesi’ndeki Tespih Duası Naklen İzlenebilecek

Tespih Duası “Maratonu” için belirlenen 30 ibadet yerinden biri Efes’teki Meryem Ana Evi oldu.Papa Françesko, salgının sona...

Aynı Yetimhaneden İki Kız, Üniversitede Bir Araya Geldi

Çin'deki aynı yetimhaneden iki kız, ABD'deki Liberty Üniversitesi'nde bir araya geldi ve karşılaşmalarının ancak Tanrı tarafından sağlanmış...

Ermeni Kilisesi ”Rab İsa Mesih’in Göksel Yeruşalim’e Girişi Yortusu”nu Kutladı

Ermeni Kiliseleri, 16 Mayıs Pazar günü, "İkinci Palmiye Pazarı" (Dzağgazart), ''Rab İsa Mesih'in Göksel Yeruşalim'e Girişi Yortusu''nu...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi