16 Nisan 2021 Cuma

Vatikan’da 20 yeni kardinal için tören ve ayin yapıldı

Papa Francis, yeni atadığı 20 kardinale, düzenlenen törenle kırmızı şapka ve altın yüzüklerini verdi.

Katolik Kilisesi’nin 266. Papası Francisvatikan yeni kardinallercus, ikinci kez belirlediği 15’i 80 yaşın altında 5’i 80 yaşın üstünde, toplam 20 kardinal için Vatikan’ın ünlü Aziz Petrus Bazilikası’nda düzenlenen kardinalliğe başlama törenini yönetti.

Törende, yeni kardinallere kardinallik yüzüklerini ve kırmızı şapkalarını veren Papa Francis, yaptığı konuşmada, kardinalliğin bir onur olduğunu, ancak bunun yüceltici bir sıfat olmadığını belirterek, “Kardinallik bir tür aksesuar, dekor ya da bir onur unvanı değil, toplumun yaşamı için gerekli bir destek ve hareket noktası” dedi.

Katolik Kilisesi teamüllerine göre, Papa Franciscus’un atadığı kardinallerden yaşı 80’in altında olanlar, papalar öldüğünde ya da görevlerinden ayrıldığında yeni Papa’yı belirlemek için toplanan Kardinaller Meclisi’nin yaptığı papalık seçimine (Konklav) katılabiliyor.

Papa’nın kardinalliğe yükselttiği din adamları arasında bir dönem Vatikan Dışişleri Bakanlığı da yapan Fransız Başpiskopos Dominique Mamberti, Addis Ababa Başpiskoposu Berhaneyesus Demerew Souraphiel, Wellington Başpiskoposu John Atcherley Dew gibi isimler de bulunuyor.

Bazilikadaki törene geçen yılki kardinal atama töreninde olduğu gibi; 28 Şubat 2013’te görevinden kendi isteğiyle ayrılarak kilise tarihinde 597 yıl sonra bir ilke imza atan ve “Emerit” unvanıyla anılan Papa 16. Benedikt de katıldı. Törende iki Papanın birbiriyle kucaklaştıkları görüldü.

Papa Francis, Papa olarak seçildiği Mart 2013’ten sonra ilk kardinal atamasını geçen yıl Şubat ayında, 12 milletten 16 din adamını kardinalliğe yükselterek yapmıştı.

Yeni atanan kardinaller için dün düzenlenen ayinde ise Papa Francis, yeni atadığı 20 kardinale İsa Mesih’in yolundan ayrılmama ve kendilerini izole etmemeleri çağrısı yaptı.

Aziz Petrus Bazilikası’nda düzenlenen törende, Papa yeni kardinallere verdiği mesajda, “Kilisenin yolu, korkusuz ve ön yargısız biçimde uzaklara gitmektir” dedi.

Öte yandan, pazar günleri Aziz Petrus Meydanı’na bakan çalışma ofisinin penceresinden yaptığı Angelus Duası’nda Papa Francis’in, ay takvimine göre yeni yıl kutlayanları tebrik etti. Papa’nın bu kutlaması basında, “Papa’dan Çin’e yeni bir işaret” olarak yorumlandı.

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde ‘Kutsal Haça Secde’ Ayini

Paskalya Oruç döneminin üçüncü Pazar'ında gerçekleştirilen ‘Kutsal Haça Secde’ (Ehhed el Zuhur) Ayini, Hatay’da İskenderun Aziz Nikola Rum...

“Dünya Yaşamı İçin Ekümenik Okumalar” Semineri Gerçekleşecek

Amerika Yunan Ortodoks Başpiskoposluğu, Ulusal Kiliseler Konseyi, Graymoor Ekümenik ve Dinler Arası Enstitüsü ve Kilise Araştırmaları Ağı...

Çin’de, Ev Kiliselerine Yönelik Baskı Artıyor

Çin Komünist Partisi, yasadışı ev kiliselerinde ibadet eden milyonlarca Hristiyanı ilgilendiren bir kategori olan, ‘yasadışı sosyal örgütlerden’...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anılacak

Malatya'da 18 Nisan 2007'de Hristiyan içerikli kitap dağıtımı yapan Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilmann Ekkehart Geske...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi