6 Mayıs 2021 Perşembe

Vatikan’da Cinsel İstismar Zirvesi İle İlgili Avrupa Basınında Yer Alan Yorumlar

Papa Françesko, Vatikan’da yapılan dört günlük Katolik Kilisesi’nde İstismar Zirvesinin sonunda, yaşananların örtbas edilmemesi konusunda uyardı ve sert bir dille çocuklara yönelik cinsel istismarı mahkum etti. Mağdur dernekleri yaklaşık 200 ruhani liderin katıldığı konferansı hayal kırıklığı olarak algıladı. Tarihi buluşmanın ne kadar farklı yorumlara yol açtığını gazetelerin köşe yazılarında görmek mümkün. 

Yarı Yolda Kaldılar 

Pravda (Slovakya): 

“Papa sert konuştu; çocukları taciz eden papazların şeytana alet olduklarını söyledi. Ama kurbanların beklentisi bundan fazlasıydı. Onlar somut ve etkili önlemler alınmasını istiyordu. Papa bu tür suçlarla ilgili yirmi bir farklı öneri getirdi getirmesine, ama hiç biri yeterince radikal değildi. Almanya’dan, ABD’den ve Hindistan’dan piskoposlar çok daha radikal bir izlenim yarattı. Ne var ki çoğunluk, aykırı bir şeyler yapmak istemiyordu. Ve sonunda Vatikan’daki zirvede bağlayıcı bir bildiri yayınlanmadı ve sorunun çözümü bir kez daha ertelenmiş oldu.” 

Takdire Şayan Adımlar Atıldı 

El Mundo (İspanya): 

“Gerçekçi olmayan umutlara kapılanlar biraz hayal kırıklığına uğradı. Bunlar, cinsel istismarla ilgili tarihi zirvede Vatikan’dan somut adımlar bekleyenlerdi. Ama bu ayıbı bertaraf etmek için ciddi bir adım atıldığını inkar etmek de haksızlık olur. … Papa’nın konuyu lafı gevelemeden dile getirmesi ve bütün piskoposluk meclislerini sıfır hoşgörüye ve her delili yargıya havale etmeye çağırmak için 190 kilise lideriyle buluşması, doğru yönde atılmış, takdire şayan bir adımdır. Katolik Kilisesi, belki de reform günlerinden bu yana böylesi büyüklükte bir krizle karşı karşıya kalmadı. … Zirvede, istismara karşı somut önlemlerin alınması, örneğin papazların uzmanlarca psikolojik değerlendirmeye tabi tutulması zorunluluğu getirilmesi kararlaştırılacak. Öte yandan mağdurları şikayette bulunmaya teşvik edecek, soruşturmaları destekleyecek düzenlemeler de olacak. Françesko dün bu ‘salgının’ kökünü kazımaya kararlı olduklarını söylerken yanlış anlaşılmalara yer bırakmadı. Attığı adımlar ancak övgüyle karşılanabilir. Şimdi iş, Papa’nın kararlılığına koşut davranacak, dünyanın dört bir yanındaki piskoposluk konferanslarına düşüyor.” 

Aşılamaz Bir Uçurum 

De Volkskrant (Hollanda): 

“Gerek geçtiğimiz yıllarda bir cinsel istismar vakasının ardından diğerini öğrenenler gerekse geçtiğimiz günlerde Aziz Petrus Meydanını dolduran mağdurlar açısından konferansın sonuçları belki biraz cılız kaldı. Ama aynı ruhani meclis, bütün dünyayı kapsayan ve yüzyıllarca eski dogmaları peşi sıra sürükleyen bir kurum için devrim niteliğindeydi. Bu iki bakış açışı arasındaki uçurumu kapatmak imkansız. İşte Kilise’nin gerçek sorunu da bu.” 

Zirve Ancak Başlangıç Olabilir 

Tagesschau.de (Almanya): 

“Bunlar arasında iktidarın kendi içindeki yapılarının yanı sıra Katolik Kilisesi’nin cinsel ahlakı da var. Papaz ve piskoposlara cinselliği yasaklamak, sorunlara davetiye çıkarmaktır. Sorunun köküne inmeye yeltenen böylesi temel tartışmaların zamana ihtiyacı var. Zirve bunun için ancak bir başlangıç olabilir. Fakat Vatikan’da böyle bir tartışmanın yapılabildiğinin bir kez görülmüş olması önemli bir mesaj olacaktır. Bu mesaj, Katolik Kilisesi’nin meseleyi ciddiye aldığını ve bu konferansın gerçek değişimin ilk adımı olmak istediğini gösterecektir.” 

Esas Sorun Hiyerarşi 

Dnevnik (Slovenya): 

“Bunlar münferit taşkınlıklar değil, kutsanan kişilerin hiyerarşik düzeninin, tanrısal konumlarının ve bunlarla ilintili olarak iktidarın suistimal edilmesinin yol açtığı bir problem. … Tüm bunlar, mağdurlardan ziyade failleri kollayan ve Kilise’nin saygınlığı adına suskun kalması için mağdurlara baskı yapan bir kardeş dayanışması kisvesi altında yapılıyor. Bu köklü sorunları görmezden gelmek, Katolik Kilisesi’ndeki cinsel istismarla etkili şekilde mücadele edilmesini de engelliyor. Bu mücadele, bekaret yemini üzerinde de düşünerek cinsel istismarın doğasının anlaşılması olmalı. Ayrıca tüm süreçlerin ve davaların şeffaf şekilde yapılması ve polis işbirliği konusundaki sözlerin ciddi olması gerekir.” 

Çıkarılacak Ders Sadece ‘Bir Daha Asla!’ Olmalı 

Huffington Post Italia (İtalya): 

“Tıpkı savaş sonrasında ulusların dile getirdiği ‘bir daha asla!’ düsturuyla tarihte bir dönüm noktası olan Nürnberg duruşmalarında olduğu gibi, Katolik Kilisesi de Papa Françesko’nun talep ettiği zirvede bir dönüşüm yaşamalıdır. … Roma’ya çağrılan tüm yüksek rütbeli temsilcileriyle beraber tüm Katolik Kilisesi, ‘bir daha asla!’ demeye davet edildi. Çünkü dünya çapında inanç nedeniyle yapılan istismar vakalarının nasıl ele alınacağına ilişkin yasal düzenlemeler onlarca yıldır mevcut olsa da, gün geçmiyor ki pedofil papaz ya da piskoposların yaptıklarının sümenaltı edilmesiyle ilgili bir haber gündeme düşmesin.” 

Vatikan’ın Yarı Gerçeklerine Karnımız Tok! 

El Periódico de Catalunya (İspanya- Katalonya): 

“Bu günahı kabul eden tüm -erkek olsun, kadın olsun- tarikatların yaptığı ortak açıklama (‘başımızı utanç içinde önümüze eğdik’), sorunun boyutlarını tahmin etmemizi sağlıyor ve Kilise’den açık ve net bir açıklama yapılması gerekliliğini gözler önüne seriyor. Zirve, sadece Kilise’nin imajını cilalamaya yarayacaksa tam bir tuzak olacaktır. Beklenen ise, kökten bir çözüm, suçun kabulü ve elbette iyileşme iradesi. Artık Vatikan’ın yarı gerçeklerine karnımız tok!” 

Katolik Kilisesi’nde Yeni Dönem mi? 

Observador (Portekiz): 

“Bu konferansın yapılmasıyla hepimiz kendimizi biraz daha az korunaksız hissediyoruz. Bu konuyla ilgili nihayet uluslararası bir zirvenin yapılıyor olması, bir şeylerin değişeceğine inandırıyor. … Yeni bir dönemi başlatacak dört uzun, zorlu ve ürkütücü gün yaşanacak. … Cezasızlık ve bugüne kadar süregelen suskunluk hali, daha fazla sürdürülemezdi. … Tek umudumuz Vatikan’ın bu buluşmanın ardından istismara karşı kararlı bir tavır sergilemeye başlaması ve bundan sonra faillere sıfır hoşgörü gösterilmesi.” 

Artık Gerçekten İdrak Edilmesi Gerekiyor 

Jutarnji list (Hırvatistan): 

“Tüm piskopos konferanslarının yanı sıra erkek ve kadın cemaatleri öncelikle bunun, gerek Katolik Kilisesi gerekse Protestan misyonunun inandırıcılığıyla ilgili ciddi bir sorun olduğunu anlaması gerekiyor. İkinci olarak Afrika Kilisesi ve Asya Kilisesi’ni, pedofilinin sadece zengin Batı’ya özgü bir günah ya da çarpıklık değil, tüm Katolik dünyasını sarmış bir kanser olduğuna, üstelik başka dinlerde ve örgütlerde de yapılıyor olmasının olanlara meşruiyet kazandırmadığına ikna etmek lazım. Son olarak ise sorunun teşhisi ve kökünün kazınması dünyanın her yerinde uyumlu şekilde yürütülmeli.” 

Françesko Bu İşin Altından Kalkacak Bir Papa Değil 

De Volkskrant (Hollanda): 

“Papa Françesko’nun hayali tabandan gelişen ve büyüyen bir Kilise’ye liderlik etmek, Roma’dan demir yumrukla yönetilen bir Kilise’ye değil. Bu nedenle piskoposluklara talimat ya da emir vermekten imtina ediyor. Bu nedenle Françesko, istismar krizini çözecek doğru Papa değil. Geçtiğimiz onlarca yıl boyunca bir şey kesin olarak anlaşılmışsa, o da piskoposlukların, ancak büyük bir skandal onları zorladığında harekete geçtikleri.” (et)

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azınlık Cemaati Temsilcileriyle Buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle iftar yemeğinde bir araya geldi.Çankaya Köşkü'nde, azınlık cemaatlerinin temsilcilerinin katılımıyla...

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi