20 Nisan 2021 Salı

Vatikan’da Koronavirüs Tedbiri: Pazar Duası İlk Kez Video ile Yapıldı

Avrupa’nın en ağır koronavirüs salgınıyla karşı karşıya olan İtalya’nın sınırları içinde yer alan Vatikan’da virüse karşı alınan tedbirler nedeniyle geleneksel Pazar duası ilk kez canlı video bağlantısı ile yapıldı.

Katolik Kilisesi lideri Papa Françesko geleneksel Pazar duası Angelus’u, Vatikan’daki Apostolik Saray’ın kütüphanesinde kaydedilen video ile yönetti. 

Canlı yayın, Vatikan’daki San Pietro Meydanı’nda kurulu ekranlardan, burada toplanan kişiler tarafından takip edildi.

Papa dua sonrası ise pencereden meydandaki insanları birkaç saniyeliğine selamladı. 

Papa, dua sonrası yaptığı konuşmada koronavirüs krizine de değindi ve “Mevcut koronavirüs salgını nedeniyle acı çeken kişiler ve onların bakımıyla ilgilenenlerin dualarımla yanındayım” dedi.

Vatikan, Pazar duası ve Çarşamba günkü genel kabul töreninin video bağlantısıyla yapılması kararının, San Pietro Meydanı’na girişler sırasında kalabalık arasında Covid-19 virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla alındığını belirtti.

Papa’nın her Çarşamba yaptığı genel kabul töreni de bu hafta aynı şekilde video bağlantısıyla düzenlenecek.

İtalya’nın başkenti Roma’nın sınırları içinde yer alan Vatikan Şehir Devleti’nde de ilk kez bu hafta içinde bir kişide koronavirüs tespit edilmişti. 

Papa Françesko da 27 Şubat’tan bu yana “hafif bir rahatsızlık” geçirdiği gerekçesiyle bazı programlarını iptal etmek zorunda kalmıştı. Papa ve Vatikan basın ofisi bu rahatsızlığı “soğuk algınlığı” olarak açıklamıştı.

Papa’dan Suriye Mesajı

Papa Françesko konuşmasında ayrıca Suriye’deki, “savaşta son yaşanan gelişmeler yüzünden kaçmak zorunda kalan” insanların “insanlık dışı” koşullara maruz kaldığını da söyledi. 

Papa, “aralarında çocukların da bulunduğu bu savunmasız insanların hayatlarının tehlike altında olduğunu ve bu durumun kendisine acı verdiğini” belirtti. “Bu insani krizden gözlerimizi kaçırmamalıyız” dedi. 

Papa bu sözlerin ardından “Kuzeybatı Suriye’deki İdlib kenti halkı için, büyük acılar çeken bu kardeşlerimiz için dua edelim” diyerek bir süre sessizce dua etti. (bbc türkçe)

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi