4 Şubat 2023 Cumartesi

Vatikan’da Noel Ağacı Işıklandırıldı

Aziz Petrus Meydanı’ndaki Noel ağacını ışıklandırma töreninde elle oyulmuş ahşaptan bir doğuş sahnesinin açılışı yapıldı. 3 Aralık’taki törene Kardinal Fernando Vérgez Alzaga başkanlık etti. 

Şiddetli yağmur ve fırtına nedeniyle, Aziz Petrus Meydanı’ndan canlı yayınlanan bir video ile Noel ağacının ışıklandırılması gerçekleşti. Noel ağacının İtalya’nın Abruzzo Bölgesi’nin yaklaşık 182 nüfuslu dağlık köyü olan Rosello’dan getirilen bir köknar çamı olduğu belirtildi.

Noel ağacı, İtalya’nın bir rehabilitasyon merkezindeki çocukların el emeği ürünleriyle süslendi. Diğer süsler ise, huzurevi sakinleri ve Abruzzo’daki öğrenciler tarafından yapıldı. Doğuş sahnesi, İtalya’nın en kuzeydoğundaki Friuli-Venezia Giulia bölgesinde yer alan sedir ağaçlarının elle oyulmasıyla hazırlandı. Doğum sahnesinde öküz, eşek, melek, Meryem, Yusuf ve bebek İsa figürleri bulunmaktadır. Ayrıca bir çoban, bir aile ve çocuklar da yer alıyor. 

1980’lerden bu yana Doğuş Bayramı için Aziz Petrus Bazilikası’nın önüne doğuş sahnesi yerleştirilmektedir. Yaklaşık on yıldır Vatikan, farklı ülkelerden veya İtalya’nın farklı bölgelerinden doğuş sahnelerinin bağışlanmasını istemektedir. 

2021’de doğuş sahnesi Peru’dan geldi. Bu yıl ise Paul VI Salonu’nda Guatemala hükümeti tarafından bağışlanan doğuş sahnesi sergileniyor. Guatemalalı zanaatkârlar tarafından hazırlanan Kutsal Aile ve üç melek sahnesinde, Yusuf ile Meryem başlarında büyük altın taçlar taşımaktadır. Papa Françesko, törenden önce doğum sahnesi önünde dua etti. 

Papa, Noel ağacındaki ışıkların karanlığı aydınlatmaya gelen, günahın, korkunun ve acının gölgesini kaldıran İsa’yı hatırlattığını söyleyerek, ‘‘Tanrı bizi o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu’nu gönderdi. Rab bizleri asla yalnız bırakmaz. O, her koşulda yanımızdadır. En kötü zamanlarda bile bizimle birliktedir. Çünkü O’nun adı İmmanuel’dir (Tanrı bizimle)’’ dedi. (CNA)

Papa Françesko, Evlilik Birliğinin Önemine Değindi

‘‘Evlilik, Kadın ve Erkek Arasında Ömür Boyu Süren Bir Birlikteliktir’’Kilise'nin evlilikle ilgili öğretisini hatırlatan Papa Françesko, ‘‘Bugün...

Sudan’da 4 Hristiyan Öldürüldü

Yerel bir kaynağa göre, 23 Ocak'ta bir pastör ve üç Hristiyan aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü. Güney Kordofan eyaletinin...

İsa Mesih’in Mabede Sunulması Bayramı, İskenderun’da Ayinle Kutlandı

Rabbimiz İsa Mesih’in, Doğumunun ardından 40. gününde Mabede Sunulması olarak anılan ve kutlanan ‘Nur Bayramı’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik...

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi