21 Nisan 2021 Çarşamba

Vatikan’da Noel’e Özel Doğuş Sahnesi, Tamamen Kumdan Tasarlandı

 Her yıl olduğu gibi bu yıl da geleneksel İsa’nın Doğuş sahnesi Vatikan’ın Aziz Petrus Meydanı’nda sergilenecek. Bu yıl Noel Sahnesi için hazırlanan tasarım şu ana kadar yapılanlardan çok daha farklı olacak. Tasarımı farklı kılan asıl özellik tamamen kumdan yapılmış olması.  

Seçilmiş sanatçılar tarafından hayata geçirilen Kumdan İsa Mesih’in Doğuş Sahnesi, “Sand Christmas” adıyla yaklaşık 1.300 metrekarelik bir alanda yer alıyor ve yaklaşık 700 ton kumdan oluşuyor. 

“Sand Christmas” projesi tasarımcıları arasında Rusya’nın oldukça ünlü kum sanatçısı ve heykeltraşı Ilya Filimontsev de yer alıyor. Günümüzde kum çalışmaları konusunda dünyanın en çok aranan sanatçılardan bir tanesi olan Ilya Filimontsev, grubun diğer üyeleri de Hollanda, Çek Cumhuriyeti ve ABD’den gelen seçilmiş sanatçılarından oluşuyor. Projenin sanat yönetmenliğini ise Amerikalı heykeltıraş ve ressam olan Rich Varano üstleniyor.

Aziz Petrus Meydanı’nda kumdan yapılmış bir heykel oluşturma fikri 2016 yılında Venedik Patriği Francesco Moraglia ile doğdu. Venedik Patriği Francesco Moraglia, Noel tatili sırasında İtalya’nın şehirlerinden biri olan Jesolo’yu ziyareti sırasında yetenekli sanatçıların oluşturduğu kumdan Doğuş sahnesini görmüş, böylece projeyi Vatikan’a taşıma fikri ortaya çıkmış.

Projenin organizatörleri projenin amacının Roma’nın merkezinde Hristiyan dünyasının en büyük Noel doğum sahnesini inşa etmek, Noel’i seven herkese, gerçek ve neşeli bir anı bırakmak olduğunu belirtiyorlar.

Vatikan’da kumdan Noel sahnesi için gereken tonlarca kum, İtalya’nın kuzey doğusundaki Dolomit Dağlarından özel olarak getirtildi.

Venedik Patriği Francesco Moraglia’nin görüp ilham aldığı kumdan yapı da Dolomit Dağlarının eteklerinde yer alıyordu.

5-6 Aralık Noel arifesinde eserlere son dokunuşlar yapıldı. 7 Aralık’ta, ise proje sona erdi ve artık sergilenmeye hazır. Projenin tanıtımı Aziz Petrus Meydanı’ndaki ana Noel ağacının geleneksel kutlamasıyla eşzamanlı olarak gerçekleşecek.

KumdanDoğuş sahnesi 10 Şubat 2019’a kadar sergilenmeye devam edecek, 13 Ocak’ta ise parçalanmaya başlanacak.

Pakistan’da Hristiyan Hemşirelere Saldırı

Pencap eyaletinin Faysalabat şehrinde iki Pakistanlı Hristiyan hemşire, dine hakaret suçlamasıyla tutuklandı.CLAAS-UK'ye göre, hemşire Maryam Lal ve...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anıldı

Malatya'da 18 Nisan 2007'de, şehit edilen Tilmann Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 18 Nisan Pazar...

Sırbistan’da Öğrenciler, Din Bilgisi ve Yurttaşlık Bilgisi Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Sırbistan'da din öğretmenleri için hala çözülmemiş, kendine özgü bir rejim var. Okulla olan sözleşmeleri sadece bir yıl...

Uzmanlar Yanıtladı: Uzaktan Eğitim, Yüz Yüze Eğitimin Yerini Alır mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği kararı açıkladı. Okul öncesi, 8 ve 12'nci...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi