27 Şubat 2021 Cumartesi

Vatikan’dan Tarihi Karar

Episkoposlar Meclisi’nde İlk Kez Bir Kadına Oy Hakkı Verildi

Vatikan’dan, Katolik Kilisesi yönetim ve karar mekanizmalarında kadınlara yer açılması talepleri doğrultusunda önemli bir adım geldi.

Rahibe Nathalie Becquart

Katolik Kilisesi lideri Papa Françesko, Episkoposlar Meclisi’nde oy kullanma hakkına sahip müsteşarlık pozisyonuna ilk kez bir kadını atadı.

Katolik Kilisesi içinde tartışmalı konuları görüşen ve Papa’ya tavsiyelerde bulunan Episkoposlar Meclisi’ne (sinod) dün iki müsteşar ataması yapıldı. Bunlardan biri, 52 yaşındaki Fransız rahibe Nathalie Becquart oldu.

1965’te kurulan Episkoposlar Meclisi’nde ilk kez bir kadın, oy kullanma hakkına sahip bir pozisyona atandı.

Kardinal Mario Grech

Episkoposlar Meclisi Genel Sekreteri Kardinal Mario Grech, Vatikan medyasına yaptığı açıklamada bu atamayı “büyük önem taşıyan bir adım” diye niteledi.

Kardinal Grech atamayı, Papa Françesko’nun, “herkesin sözünün dinlendiği” ve kadınların karar süreçlerine daha fazla dahil edildiği kilise arzusunun bir parçası olarak değerlendirdi. Genel Sekreter, “Becquart’ın atanması ve oy hakkına sahip olmasıyla bir kapı açıldı, gelecekte bunu ne gibi adımların takip edeceğini göreceğiz” dedi.

Episkoposlar Meclisi son yıllarda boşanıp yeniden evlenmiş kişilerin Kilise’ye kabul edilmesiyle ilgili tartışmalar gibi bazı konularda kritik kararlar almıştı.

2015’te Katolik Kilisesi’nin aile konusundaki doktrinin görüşüldüğü toplantıda, Papa Françesko’nun özellikle istediği bilinen bazı reformlar kabul edilmişti. Bu toplantıda boşandıktan sonra bir daha evlenmiş Katoliklerin otomatik olarak kiliseden dışlanması uygulamasına son verilmesi kararı çıkmıştı.

Reform yanlıları ise Katolik Kilisesi’nde halen kadınların rahiplik rütbesine getirilmemesini eleştiriyor. Papa geçen ay bir kararnameyle rahibelere de kilise ayinlerinde komünyon gibi bazı hizmetleri yerine getirme hakkı vermiş ancak rahiplik mertebesinin kadınlara da açılması çağrılarına yanıt vermemişti. (BBC)

Ekümenik Kardeşlik Kampanyası Düzenlendi

Brezilya Episkoposlar Konferansı (CNBB) ve Ulusal Hristiyan Kiliseleri Konseyi (Conic) tarafından 17 Şubat Kül Çarşambası’nda beşinci kez...

Teksas’taki Katolik Kilisesi Zorlu Hava Koşullarında Komşularına Yardım Ediyor

Teksas'ın çoğunu dondurucu soğuklar ve yaygın elektrik kesintileri getiren bir kış fırtınasının ortasında, Katolik Kilisesi kendi elektrik...

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi