20 Nisan 2021 Salı

Vatikan’dan tarihi karar

vatikan filistinVatikan’ın, Filistin Devleti’ni resmi olarak tanıdığı duyuruldu.

Dün netleştirilen ancak henüz imzalanmayan bir anlaşma ile Vatikan’ın Filistin’i devlet olarak resmen tanıdığı ifade edildi. Vatikan, BM Genel Konseyi’nin 2012 yılında Filistin’i devlet olarak tanıma kararını hoş karşılamıştı. Ancak Vatikan ile Filistin devleti arasındaki ilk yasal evrak niteliğini taşıyan anlaşma, Filistin’in resmen devlet olarak tanınmasını öngörüyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, iki Filistinlinin “aziz” ilan edileceği pazar günkü törene katılmak üzere Vatikan’a gelmesinden önce, bir süredir iki ülke arasında ilişkiler için çalışmalar yürüten ortak-ikili komisyon bugün itibariyle anlaşmaya yönelik hazırlıklarını resmen sonuçlandırdı.

Buna göre, iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açmayı amaçlayan ve temeli 15 Şubat 2000’de Vatikan ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında imzalanan anlaşmaya dayanan, bugün sonuçlandırılan söz konusu metnin, Vatikan ve Filistin’in karşılıklı iki devlet şeklinde imza koyacağı ilk anlaşma olacağı belirtildi.

Vatikan Sözcüsü Rahip Federico Lombardi, geniş kapsamlı ikili anlaşmanın ilerleyen günlerde iki ülke yetkililerinin imzasına sunulacağını bildirdi.

Bu ikili anlaşmayla Vatikan’ın Filistin’i devlet olarak resmen tanıyıp, tanımadığı sorusu yöneltilen sözcü Lombardi, “Tabii ki bu bir tanıma” yanıtını verdi.

Vatikan Devletlerarası İlişkiler Bakanlığı Müsteşarı ve aynı zamanda iki ülke ortak komisyonundaki Vatikan Delegasyonu Başkanı Antoine Camilleri de konuya ilişkin Vatikan gazetesi L’Osservatore Romano’ya verdiği demecinde, Filistin sorunu ile İsrailliler ve Filistinliler arasındaki çatışmalara “İki devletli çözüm temelinde” bir çözüm bulunmasını umudunu dile getirdi.

İtalyan basınında konuya ilişkin çıkan haberlerde, “Vatikan’dan, Filistin Devleti ile anlaşmaya evet” başlıkları öne çıkarken, İsrail’in Vatikan’ın kararından duyduğu hayal kırıklığı da okuyuculara aktarıldı.

Vatikan, BM Genel Kurulu tarafından 2012 yılında Filistin devletinin tanınması yönünde alınan kararı memnuniyetle karşılamıştı.

Filistin’i devlet olarak tanıyan ülke sayısı Vatikan ile 136’yı buldu.

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi