SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,41 / Satış: 9,44

Viyana’da Terör Saldırısı: 7 Ölü

Viyana’da Terör Saldırısı: 7 Ölü
  • 03.11.2020

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Stadttempel Sinagogu yakınlarındaki 6 ayrı noktada silahlı saldırılar düzenlendi. Bir saldırganın öldüğü diğerlerinin ise kaçtığı saldırılarda, aralarında bir polisin de bulunduğu 7’si ağır 15 kişi yaralandı. Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, saldırılarda 7 kişinin öldüğünü açıkladı. Avusturya Başbakan Sebastian Kurz yaptığı açıklamada, “iğrenç bir terör saldırısı” ifadesini kullandı.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da 6 ayrı noktada silahlı saldırılar düzenlendi. Saldırıların Stadttempel Sinagogu yakınlarında meydana geldiği açıklandı.

Güvenlik güçleri, sayıları birden fazla olduğu belirtilen saldırganların ateşine karşılık verdi. Saldırı sırasında aralarında bir polisin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı. Yaralı polisin hayati tehlikesinin bulunduğu ifade edildi.  

Viyana polisi, saldırganları yakalamak için ‘büyük bir operasyon’ başlatıldığını açıkladı. Polis, sivillere açık alanlardan uzak durmaları çağrısı yaparken, saldırıya ilişkin fotoğraf ve video paylaşılmamasını istedi.   

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer olayı terör saldırısı olarak değerlendirdiklerini, saldırının birden fazla saldırgan tarafından düzenlendiğini açıkladı. Nehammer, “şu an açık bir terör saldırısı altındayız” dedi.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı bölgede, metro gibi toplu taşıma araçları hizmet vermiyor. 

‘SİNAGOGUN ÇEVRESİNDEKİ SOKAKLARDA GERÇEKLEŞTİ’

Avusturya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Harald Sörös, saldırının 6 ayrı noktada düzenlendiğini söyledi. Bu saldırılardan herbirinin sinagogun yakın çevresindeki sokaklarda gerçekleştiğini belirten sözcü, saldırganlardan birinin patlayıcı kemer takıyor olabileceğini açıkladı.

‘EN AZ 100 EL ATEŞ ETTİLER’

Saldırının, Avusturya’da koronavirüs pandemisi nedeniyle sokağa çıkma yasağının başlamasından hemen önceki gece, birçok kişinin dışarıda vakit geçirdiği sırada düzenlenmesi dikkat çekti.

Sinagogun hahamı Schlomo Hofmeister, “Binamızın hemen dışında en az 100 el ateş ettiler. Buradaki barların hepsinin dışarıda masaları var. Bu, karantinadan önceki son geceydi” dedi.
AP ajansına konuşan haham, “Avusturya’da gece yarısı itibarıyla bütün bar ve restoranlar bir aylığına kapatılacaktı ve çok sayıda insan bu geceyi dışarıda geçirmek istemişti” diye konuştu.

OZAN CEYHUN: 7 KİŞİ ÖLDÜ

Bu arada Bir TV kanalına bağlanan Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, saldırılarda 7 kişinin öldüğü bilgisini paylaştı.

KURZ: İĞRENÇ BİR TERÖR SALDIRISI

Avusturya Başbakan Sebastian Kurz, saldırılara ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı ilk açıklamada “Polisimiz bu iğrenç terör saldırısının faillerine karşı kararlı bir mücadele yürütüyor” ifadelerini kullandı.

YARALANANLAR BİRİ TÜRK

Viyana’yı dün akşam kana bulayan IŞİD’li terörist, olayda kullandığı Zastava M70 otomatik tüfek ile saldırı öncesi video yayınladı. IŞİD’e mesaj veren ve “Baki kalacak” diyen terörist, 7 kişiyi öldürdü ve 17 kişiyi yaraladı. Yaralananlardan biri ise Türk vatandaşı Recep Tayyip Gültekin. Yozgatlı Mikail Özen, yaralı polisi ve bir yaşlı kadını olay yerinde uyarıp kurtardıklarını, sonra yaralı arkadaşıyla polise gidip saldırganı tarif ettiklerini anlattı. Dövüş sporu yapan iki Türk genci, Viyanalılar tarafından kahraman ilan edildi. Tüm bu onlar sosyal medyadan yayınlandı.

Viyana saldırısı başladığında 1. Viyana bölgesinde olan Recep Tayyip Gültekin, sağ baldırından yaralandı. Yozgatlı Mikail Özen (sağda) ise, hem arkadaşına hem de yaralı polise yardım etti.

Kullanılan tüfekler, 13 Kasım 2015 tarihli Paris saldırısında da kullanılmıştı. Böylece, saldırının IŞİD tarafından yapıldığı bir kez daha netleşti. Instagram’dan saldırı öncesi mesaj yayınlayan IŞID’li saldırgan ise, sözde IŞİD liderine mesaj gönderdi.

MİKAİL: 5-6 METRE ÖNÜMÜZDEYDİ

İkisi erkek, ikisi kadın dört kişi hayatını kaybederken, 8’i ağır 17 kişi de yaralandı. Yaralananlar arasında baldırına kurşun isabet eden Recep Tayyip Gültekin de var. O gece, silahlı çatışmanın çok yakınında olan Yozgatlı Mikail Özen, “Arkadaşım baldırından vuruldu. Videoda ‘yere yat, başını eğ’ diye bağıran benim. Biz, eve kapanma saatinin başlamasından önce 1. Viyana bölgesine gitmiştik. Birden silahlar patladı. Adamlarla 5-6 metre mesafede karşı karşıya kaldık. Ateş etmeye başladılar. Arkadaşım baldırından yaralandı. Recep Tayyip Gültekin arkadaşımın adı… Arabaya bindirdim ve ilerideki polis karakoluna gittik. Polislere teröristleri anlattık, beyaz kefen gibi şeyler giymişlerdi ve ellerinde uzun namlulu silahlar vardı” dedi.

“YAŞLI KADINI ÇEKİP KURTARDIK”

Tüm olanları Twitter’dan yayınlayan ve görüntüleri de çeşitli ajanslarda yer alan Mikail Özen, “Yolda yaşlı bir kadın olay yerine gidiyordu. Gidip onu güvenli bir yere aldık. Sonra metro istasyonuna gittik. Orada polis vuruldu. Onu da korumak için, saldırganın yerini söyledik. Diğer polisler saldırgana doğru koşuyordu. Polisler üç kişiydi, işte biri vuruldu. Arkadaşım ifade verdi. Ben de ifade vermeye gidiyorum” diye konuştu. Her ikisi de dövüş sporu yapan Türkler, Viyanalılar tarafından kahraman ilan edildi.

IŞİD’Lİ TERÖRİSTİN EVİ BASILDI

Şu anda başkentte 1000 güvenlik görevlisi, şehrin güvenliğini sağlıyor. Viyana saldırısını gerçekleştiren teröristlerden birinin evi basıldı, arama yapıldı ve sosyal medya hesaplarına ulaşıldı. Bu saldırganın, olayda kullanılan Zastava M70 tüfeği ile poz verirken çekilen görüntülerine ulaşıldı. Saldırganın ayrıca olayda kullandığı bir tabanca ve pala ile de poz verdiği görülüyor.

Alman gazetesi Bild’in verdiği bilgiye göre, güvenlik yetkilileri, şu anda kapalı olan Viyana’dan bir cihatçının Instagram hesabının, çok sayıda kişiyi saldırı tüfeğiyle vuran suikastçıyı gösterip göstermediğini kontrol ediyor. Araştırmacılara göre, bunun muhtemel olduğu düşünülüyor.

“IŞİD HEP BAKİ KALACAK” DEDİ

Suikastçı olduğu iddia edilen kişi, hesabına bir Zastava M70 saldırı tüfeği, bir tabanca ve bir pala ile poz veriyor. Viyana’daki tüfekçi de benzer bir saldırı tüfeği ve tabanca kullandı. Terörist, “Bayah’ı Amirul Mumineen, Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyş’e veriyorum” cümlesini yazmış. Bu IŞİD’cilerin sözde emirlerine verdikleri bir sadakat sözü.

IŞİD’ci teröristin, başka bir görüntüsünde de mermilerle poz verdiği ve “Baqiyah” kelimesini yazdığı görüldü. Bu IŞİD’liler için manevi anlam ifade ediyor ve “Arapça’da Dawlatul al-Islam baqiyah wa tatamaddad (“İslam Devleti kalıyor ve genişliyor”) cümlesini, daima kalıcı olacak anlamıyla tanımlıyor. ‘Baqiyah’ ünlemi IŞİD taraftarları arasında büyük popülariteye sahip ve örgütün direncini vurguluyor.

BAŞKALARINA MESAJ MI VERDİ?

Bu videoların başka bir saldırının işareti olup olmadığı ya da başka bir saldırgana işaret anlamı taşıyıp taşımadığı bilinmiyor. Saldırganın üzerinde bombalı bir de kemerin bulunduğu açıklandı. Öldürülen saldırganın yanı sıra çok sayıda kişi de gözaltına alındı. Şu anda saldırıya kaç kişinin katıldığı bilinmiyor. Olayı yakından gören Türkler, önce iki kişiden sonra bir kişiden söz etti.

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, “Şu anda başka bir saldırganın olduğu ihtimalini gözardı edemeyiz. Bu Avusturya halkı için kara bir gün. Saldırganın IŞİD militanı olduğu kesinleşti” açıklamasını yaptı. İslamcı teröristin dün akşam saat 20.00’den biraz önce başlattığı silahlı saldırı iki saatten fazla sürmüş, Viyana’nın merkezinde silah sesleri saatlerce susmamıştı. (Dış Haberler, Sözcü)

Etiketler: / / / / /

Yüzlerce Mısırlı Köylü, Hristiyanlara Saldırdı
Minye kentinin Barsha bölgesindeki yüzlerce Mısırlı köylü, Hristiyanların evlerine ve mülklerine saldırı düzenledi. Zulüm gözlemcisi Hristiyan Dayanışma Birliği’ne (CSW) göre,...
Koronavirüs Hastalarında Yeni Bulgu
Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle dünya genelinde vaka sayıları hızla artarken, Covid-19’un uzun süreli yan etkilerden muzdarip olan kişilerin...
Karantina Kurallarını İhlal Eden Kitabevi’ne, Para Cezası
Karantina kurallarını ihlal eden Hristiyan bir kitabevi, 17 bin pound ceza aldı. Gedling Nottingham’daki Mustard See Kitabevi, karantina kurallarının yürürlüğe...
Papua Yeni Gine, Resmi Olarak Hristiyan Bir Ülke
Bir Okyanusya ülkesi olan Papua Yeni Gine, anayasal olarak Hristiyan bir ülke olarak Ulusal Yürütme Komitesi tarafından resmi olarak onaylandı. Söz konusu...
Dünyanın En Yaşlı Episkoposu Hayatını Kaybetti
Dünyanın en yaşlı Episkoposu olan 104 yaşındaki Episkopos Damián Iguacén Borau, İspanya’nın kuzeydoğusundaki Huesca’daki evinde hayatını kaybetti.  Şilili Episkopos Bernardino...
Hristiyan Kuruluşlar, Zulme Maruz Kalan Hristiyanlar İçin Dua Etkinliği Düzenledi
Hristiyan kuruluşlar, koronavirüs salgını sırasında dünyanın dört bir yanında zulüm gören Hristiyanlar için online dua etkinliği düzenledi. Dua toplantısı Evangelical...
İncil’de Geçen Yeruşalim Tapınağının Dönemine Ait Eserler İsrail’de Bulundu
İsrailli arkeologlar, Kutsal Kitap’ta 2. Tarihler ve Ezra bölümlerinde bahsi geçen Yeruşalim Tapınağı dönemine ait bir su kuyusunun içerisinde, sürahi...
Kanye West’in Hayali Müzisyenler için Hristiyan Bir Üniversite
Amerikalı rapçi, müzik yapımcısı ve tasarımcı Kanye West, yorumcu ve TV sunucusu Joe Rogan ile gerçekleştirdiği üç saatlik röportajı sırasında;...
Pharrell Williams’ın, Gospel Şarkıcılarını Aradığı Belgeseli Yayında
Dünyaca ünlü prodüktör ve müzisyen Pharrell Williams’ın genç ve yetenekli Gospel şarkıcılarını aradığı ‘Voices of Fire’ adlı belgeseli 1. sezonuyla...
Amerikalı Pastör, Kuzey Kore’ye Kutsal Kitap İle Dolu Balonları Göndermekle Suçlanıyor
Kuzey Kore’nin sınırından Kutsal Kitap ile dolu balonları gönderen Amerikalı bir pastör, adli soruşturmayla karşı karşıya. Güney Kore polisi, Pastör...
Mutasyona uğramış Koronavirüs, Dünya’da Hızla Yayılmaya Devam Ediyor
Dünyada hızla yayılan koronavirüs salgını devam ederken Danimarka’da görülen ve ABD de dahil birçok ülkeye yayılan Cluster-5 virüsüyle ilgili dehşet verici haberler gelmeye...
İsa Mesih’in Çocukluk Evinin Bulunduğu İddia Ediliyor
İngiliz bir arkeolog, Nasıra’da kazılar sonucunda ulaşılan evin İsa Mesih’in çocukluk evi olduğuna dair güçlü kanıtlar taşıdığını söyledi. Reading Üniversitesi’nden...
Hristiyan Liderler, Uluslararası Dua Günü Düzenledi
Dünyanın dört bir yanındaki çeşitli kilise hizmetleri ve Hristiyan liderler, farklı inançlardan Mesih’i kabul edenler için uluslararası dua günü düzenledi....
Küba’da, Kilisenin Yıkımını Canlı Yayınlayan Pastör Tutuklandı
Küba’da Kilise yıkımını gerçekleştirmek üzere buldozerler ve diğer ağır iş makinalarını getirten Küba hükümeti temsilcilerini videoya çeken Kübalı pastör hakkında...
Polis, Vaftiz Törenine Müdahale Etti
İngiliz polisi, izin verilenden daha çok kişinin katıldığı bir vaftiz törenine müdahale etti.  Londra merkezli The Angel Kilisesi, Pazar günü...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ