24 Nisan 2024 Çarşamba

Washington Kardinali Wilton Gregory, Kardinal McCarrick’in Raporu Hakkında Konuştu

Washington Kardinali Wilton Gregory, Pazartesi günü yayınlanan bir açıklamada, Kilise’nin eski Kardinali Theodore McCarrick hakkında bildiklerini, karar alma sürecini ve soruşturmasını detaylandıran McCarrick’in raporuna yanıt verdi.

Eski Kardinal Theodore McCarrick

McCarrick, 3 Ocak 2001’den 16 Mayıs 2006’ya kadar Washington Başepiskoposu olarak görev yaptı.

21 Mayıs 2019’dan beri varisi olan Kardinal Gregory, 461 sayfalık raporu anlamak için büyük bir kişisel ilgi ile okumaya başladığını söyledi. Ancak, raporun sadece episkoposluk hakkında olmadığını belirtti. Kardinal Gregory, “Bu rapor, ölçüsüz insan ihlali ve çok fazla insanın maruz kaldığı acıyla ilgili’’ dedi.

Kardinal Wilton Gregory

Kardinal atanan Gregory, McCarrick raporunun hayatta kalanların ve sevdiklerinin gözünden okunması gerektiğini söyledi.

Yetersiz Teselli

Washington Başepiskoposu, McCarrick’in Başepiskoposluğu döneminde gerçekleştirdiği iddia edilen cinsel tacizin ifşa edilmemesinden dolayı çok az teselli hissettiğini söyleyen Gregory, yönetiminin cinsel istismar mağdurlarını desteklemeye ve herkes için güvenli ortam sağlamaya devam edeceğine söz verdi.

Kardinal Gregory, “Vatikan metnini okurken, Mesih’in Kilisesi’nin hizmetkârlarına güvenmesi gerekenler için çok derin bir üzüntü duydum” dedi. 

İyileşme Zamanı

Kardinal Gregory, Kilise’nin hem bu özel duruma hem de dini sorumluluğunun geleceğine dürüstçe bakmakla çok gecikmiş olsa da ileri bir adım attığını söyledi. Kardinal iyileşmenin ‘zaman, şeffaflık, pişmanlık, bağlılık, dua ve uzlaşma’ gerektireceğini de sözlerine ekledi.

Washington Başepiskoposu, ‘‘Yaptıklarımız ve yapamadıklarımız nedeniyle inancı çok sık sınanan herkesin üzerine lütfunu yağdırması için Göksel Babamıza yalvarıyorum’’ diyerek kendisi ve tüm episkoposlar için Tanrı’nın merhametini isteyen bildirisini tamamladı. (Vaticannews)

İskenderun Aziz Corç Rum Ortodoks Kilisesi’nde Paskalya Kermesi

Paskalya Bayramı hazırlıkları sürerken, İskenderun Aziz Corç Rum Ortodoks Kilisesi’nde de geçtiğimiz hafta sonu “Paskalya Kermesi” düzenledi. Pazar Ayini...

Episkopos Kayyal, Pazar Vaazında: “Liderlik ve Şöhret Kilisede Değer Görmez”

Antakya ve Tüm Doğu Kiliseleri Patriği 10. Yuhanna’nın bereketi ile İskenderun’da bulunan Lübnan Dağı Peygamber İlyas Patrikhanesi...

Episkopos Kayyal, İskenderun’da Çocukları da Unutmadı

Paskalya Oruç Döneminde, Mersin ve Hatay bölgelerinde gerçekleştirilen Patrikhane Programları kapsamında, Antakya ve Tüm Doğu Kiliseleri Patriği...

Episkopos Kayyal, İskenderunlu Gençlerle Kahvaltıda Buluştu

Paskalya Oruç Döneminde, Mersin ve Hatay bölgelerinde yapılacak Patrikhane Programları kapsamında, Antakya ve Tüm Doğu Kiliseleri Patriği...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi