5 Aralık 2021 Pazar

Washington Kardinali Wilton Gregory, Kardinal McCarrick’in Raporu Hakkında Konuştu

Washington Kardinali Wilton Gregory, Pazartesi günü yayınlanan bir açıklamada, Kilise’nin eski Kardinali Theodore McCarrick hakkında bildiklerini, karar alma sürecini ve soruşturmasını detaylandıran McCarrick’in raporuna yanıt verdi.

Eski Kardinal Theodore McCarrick

McCarrick, 3 Ocak 2001’den 16 Mayıs 2006’ya kadar Washington Başepiskoposu olarak görev yaptı.

21 Mayıs 2019’dan beri varisi olan Kardinal Gregory, 461 sayfalık raporu anlamak için büyük bir kişisel ilgi ile okumaya başladığını söyledi. Ancak, raporun sadece episkoposluk hakkında olmadığını belirtti. Kardinal Gregory, “Bu rapor, ölçüsüz insan ihlali ve çok fazla insanın maruz kaldığı acıyla ilgili’’ dedi.

Kardinal Wilton Gregory

Kardinal atanan Gregory, McCarrick raporunun hayatta kalanların ve sevdiklerinin gözünden okunması gerektiğini söyledi.

Yetersiz Teselli

Washington Başepiskoposu, McCarrick’in Başepiskoposluğu döneminde gerçekleştirdiği iddia edilen cinsel tacizin ifşa edilmemesinden dolayı çok az teselli hissettiğini söyleyen Gregory, yönetiminin cinsel istismar mağdurlarını desteklemeye ve herkes için güvenli ortam sağlamaya devam edeceğine söz verdi.

Kardinal Gregory, “Vatikan metnini okurken, Mesih’in Kilisesi’nin hizmetkârlarına güvenmesi gerekenler için çok derin bir üzüntü duydum” dedi. 

İyileşme Zamanı

Kardinal Gregory, Kilise’nin hem bu özel duruma hem de dini sorumluluğunun geleceğine dürüstçe bakmakla çok gecikmiş olsa da ileri bir adım attığını söyledi. Kardinal iyileşmenin ‘zaman, şeffaflık, pişmanlık, bağlılık, dua ve uzlaşma’ gerektireceğini de sözlerine ekledi.

Washington Başepiskoposu, ‘‘Yaptıklarımız ve yapamadıklarımız nedeniyle inancı çok sık sınanan herkesin üzerine lütfunu yağdırması için Göksel Babamıza yalvarıyorum’’ diyerek kendisi ve tüm episkoposlar için Tanrı’nın merhametini isteyen bildirisini tamamladı. (Vaticannews)

Maden Ocağı İçin Evlerinden ve İbadethanelerinden Oluyolar

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’un Işıkdere Mahallesi’nde ibadethanelerin de içinde bulunduğu 16 ev, maden ocağı için kamulaştırılarak...

Patrik Sahak II, Ziyaretçilerini Kabul Etti

Patrik Kadasetli Sahak II. 30 Kasım 2021 Salı günü, Kilisenin Din Görevlisi Peder Zohrab Civanyan önderliğideki Altımermer...

Papa Françesko, Kıbrıs Rum Kesimi’nde Görüşmelerine Başladı

Katolik Kilisesi'nin lideri Papa Françesko, 2 - 6 Aralık tarihleri arasında yapacağı 35. Apostolik Yolculuğu'na başlamak üzere...

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi