24 Şubat 2021 Çarşamba

Washington Kardinali Wilton Gregory, Kardinal McCarrick’in Raporu Hakkında Konuştu

Washington Kardinali Wilton Gregory, Pazartesi günü yayınlanan bir açıklamada, Kilise’nin eski Kardinali Theodore McCarrick hakkında bildiklerini, karar alma sürecini ve soruşturmasını detaylandıran McCarrick’in raporuna yanıt verdi.

Eski Kardinal Theodore McCarrick

McCarrick, 3 Ocak 2001’den 16 Mayıs 2006’ya kadar Washington Başepiskoposu olarak görev yaptı.

21 Mayıs 2019’dan beri varisi olan Kardinal Gregory, 461 sayfalık raporu anlamak için büyük bir kişisel ilgi ile okumaya başladığını söyledi. Ancak, raporun sadece episkoposluk hakkında olmadığını belirtti. Kardinal Gregory, “Bu rapor, ölçüsüz insan ihlali ve çok fazla insanın maruz kaldığı acıyla ilgili’’ dedi.

Kardinal Wilton Gregory

Kardinal atanan Gregory, McCarrick raporunun hayatta kalanların ve sevdiklerinin gözünden okunması gerektiğini söyledi.

Yetersiz Teselli

Washington Başepiskoposu, McCarrick’in Başepiskoposluğu döneminde gerçekleştirdiği iddia edilen cinsel tacizin ifşa edilmemesinden dolayı çok az teselli hissettiğini söyleyen Gregory, yönetiminin cinsel istismar mağdurlarını desteklemeye ve herkes için güvenli ortam sağlamaya devam edeceğine söz verdi.

Kardinal Gregory, “Vatikan metnini okurken, Mesih’in Kilisesi’nin hizmetkârlarına güvenmesi gerekenler için çok derin bir üzüntü duydum” dedi. 

İyileşme Zamanı

Kardinal Gregory, Kilise’nin hem bu özel duruma hem de dini sorumluluğunun geleceğine dürüstçe bakmakla çok gecikmiş olsa da ileri bir adım attığını söyledi. Kardinal iyileşmenin ‘zaman, şeffaflık, pişmanlık, bağlılık, dua ve uzlaşma’ gerektireceğini de sözlerine ekledi.

Washington Başepiskoposu, ‘‘Yaptıklarımız ve yapamadıklarımız nedeniyle inancı çok sık sınanan herkesin üzerine lütfunu yağdırması için Göksel Babamıza yalvarıyorum’’ diyerek kendisi ve tüm episkoposlar için Tanrı’nın merhametini isteyen bildirisini tamamladı. (Vaticannews)

Avrupa Kiliseleri, Oruç Dönemi’nde Salgın Kurbanları İçin Dua Ediyor

Kül Çarşambası'ndan itibaren ve Oruç Dönemi boyunca, Avrupa kıtasının Episkoposluk Konferansları Başkanları inanlıları koronavirüs salgını kurbanları için...

Covid-19 Aşısı Olan En Yaşlı Kişi 111 Yaşında

ABD'li 111 yaşındaki Maria Aulenbacher, 1918 yılındaki İspanyol gribi salgınından kurtulmasının ardından, sağlık çalışanlarının alkışları eşliğinde Covid-19...

Salgında ‘Komple Teorilerine’ İnananların Sayısı Arttı

Uluslararası düzeyde yapılan geniş kapsamlı bir araştırmaya göre, yeni tip koronavirüs, insanların büyük bir kısmını eğitim düzeylerinden...

‘Vaka Oranı 100 Binde 35 Olan İllere Gevşeme Yok’

NTV Habere göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın duyurduğu kademeli gevşemede detaylar belli oluyor. İlk gevşeme 100 binde...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi