SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 4,83 / Satış: 4,85
€ EURO → Alış: 5,67 / Satış: 5,69

YAKARIŞ

Mustafa Mızrak
Mustafa Mızrak
  • 31.05.2018

Her insan Yüce Yaratana mutlaka ihtiyaç duyar, O’na dua ve yakarışta bulunur. Bu ihtiyaç insanda kalıcıdır. Bu ihtiyaç, her vesile ile değişik şekillerde kendini gösterir. Dua; inanma, dayanma ve isteme ihtiyacı içerisinde bulunan insanı; rahmeti sınırsız, mutlak kudret sahibi olan Rab’be bağlayan, manevi bir bağdır. Dua; ıstırapların, maddi ve manevi dertlerin şifa kaynağıdır…Dua, ümit ve huzur kaynağıdır; yaşam sevgisini dirilten bir lütuftur. Kabul edileceğine iman ederek dua etmeliyiz. Dualarımızı eylemle destekleyerek duaya çevirmeliyiz.

Kelam şöyle der: “Tanrı Kendisine yakaranlara, O’na içtenlikle yakaran herkese yakındır. Kendisinden korkanların dileğini yerine getirir, yardım yakarışlarını işitir ve onları kurtarır. (Mezmur 145:18, 19)

Mutlak Güce Sahip Yaratıcı bize yakındır ve O’na ‘içtenlikle yakarırsak’ bizi işitir. Tanrı’ya dua edebilmek gerçekten büyük bir ayrıcalıktır. Ancak O’nun kabul edeceği şekilde dua etmeliyiz. Kutsal Kitabın dua hakkında öğrettiklerini bilmeli ve içten imanla dua etmeliyiz. Kelam şöyle der, “Hiçbir konuda kaygı çekmeyin, her dileğinizi Tanrı’ya dua ve yakarışla, şükrederek bildirin. Tanrı’nın, her düşünüşün çok üstünde olan barışı, Mesih İsa aracılığıyla yüreğinizi ve zihninizi koruyacaktır (Filipililer 4:6, 7)

Gerçek dostlar sadece bir şeye ihtiyaçları olduğunda birbiriyle konuşmaz. Tersine birbirleriyle ilgilenirler.Düşüncelerini, kaygılarını ve duygularını rahatça ifade ettikçe dostlukları güçlenir.

Tanrı’yla ilişkimiz de bazı yönlerden buna benzer. Okuduğumuz kelamın yardımıyla Tanrının kişiliği ve amaçları hakkında pek çok şey öğrendik. O’nu gerçek bir Kişi olarak tanıdık. Dua, düşüncelerimizi ve en derin duygularımızı gökteki Babamıza açma fırsatı verir. Kelamda İsa aracılığıyla, yani onun adıyla dua etmemiz söylenir. Bizzat İsa Yol, hakikat ve yaşam benim dedi. “Benim aracılığım olmadan Babaya kimse gelemez Yuhanna 14:6” Tanrı’nın Krallığının gelmesi ve Tanrı’nın isteğinin gökte olduğu gibi yerde de gerçekleşmesiydi. Dualarımızda en önemli yeri Tanrı’ya verdiğimizde, sadece kendimizle ilgilenmediğimizi gösteririz.

Çok değerli bir ayrıcalık olan duadan tam olarak yararlanalım. Bunu yaparsak, duayı dinleyen Tanrıya her zamankinden daha yakın olabileceğiz ve bu da bize sevinç verecek.

Bizlerin duasının Mesih’ten başka yolu yoktur. Duamız ister kardeşler içinde ister kişisel ister sesli ya da içten olarak yapılmış olsun, ancak İsa’nın “adına” dua edersek Baba’ya kadar ulaşır. Öyleyse İsa’nın kutsal İnsanlığı, Kutsal Ruh’un bize onun aracılığıyla Tanrı Babamıza dua etmemizi öğrettiği yoldur. Rab İsa’n asıl dua etmemiz gerektiğini bize öğretir. Tanrı’nın Kelâmı, Rab, Kurtarıcı, Işığımız, Umudumuz, Dirilişimizdir.

Dua ve yakarış sayesinde yürek insanın zavallılığı ile Kurtarıcının merhametine katılır.

İsa Mesih’in kutsal adının yakarılması sürekli dua etmenin en basit yoludur. Çoğu zaman alçakgönüllü bir yürekle dikkatle tekrar edilen bu yakarış sabırla dayanarak ürün verir.

Kelam derki, “Kutsal Ruh’un etkisi altında olmayan hiç kimse ‘İsa’ya lanet olsun!’ diyemez (1 Korintliler 12:3) İsa Mesih’e her dua etmeye başladığımızda, gönül okşayıcı lütfuyla bizi dua yoluna çeken Kutsal Ruh’tur. Bize Mesih’i anımsatarak dua etmeyi öğretir. Kutsal Ruh’u dilemenin geleneksel biçimi bize teselli ruhu vermesi için Baba’ya Rabbimiz Mesih İsa adına yakarmaktır. ( Luka 11: 13) Tanrı’nın çocukları olarak yaptığımız duamız sayesinde İsa ile düşünce ve duygu birliği içinde oluruz. Duada olan Mesih’in Kişiliğinde yoğunlaşmaktadır. Dua ile Rab Mesih İsa, Tanrı’nın Oğlu, günahkâr olan bizlere merhamet eder. Kutsal Ruh’un aracılığı olmadan hiç kimse İsa Rab’dir’ diyemez. Kilise bizleri Kutsal Ruh’la yakarmaya çağırır.

Tanrı’nın onda gerçekleştirmiş olduğu büyük işler nedeniyle onunla birlikte yüceltmek için ve ona yakarış ve övgülerini sunmak için onunla birlikte dua etmeyi Rabbimiz hepimizin yüreğine koysun. Amin.

Endişede değil Sevgide Kalın. Endişe Sallanan Sandalye Gibidir.

Sizi meşgul Etmeyi Başarır Ancak Hiçbir Yere Varamazsınız.

Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ