4 Mart 2021 Perşembe

Yapay Olan Doğal Olandan Daha İyi Yazabilir mi?

Veri tabanlarını inceleyebilme ve insanoğlundan farklı olarak her şeyi ile kaydetme kapasitesine sahip olan yapay zeka çok az bir süre içerisinde yazarlıkta da ustalaşacağı açıklandı.

Yakın gelecekte insanların yapabildiği işlerin önemli bir kısmında büyük rol sahibi olacağı söylenen yapay zeka, düşünülmeyecek alanlarda da hünerlerini sergileyebilecek. Business Insider’a konuşan Imperial College London’dan yapay zeka uzmanı Bjorn Schuller’a göre makine öğrenme teknolojisi, 10 yıl içinde mevcut zaaflarını ortadan kaldırarak insanlardan daha iyi romanlar yazabilecek.

Yapay zekadan farklı olarak insanlar şu anda bir metnin bağlamını bütünleştirebiliyor, dünyayı ve bir durumun analizini yaparken neler olup bittiğini anlamlandırabiliyor. Yapay zeka ise örneğin bir çalışmayı okuduğunda bağlamı eksik kalıyor, satır aralarındaki ironi, iğneleme ve diğer nüansları algılayamıyordu.

YAPAY ZEKA FARKI  YAVAŞ YAVAŞ KAPATIYOR

Bjorn Schuller’a göre yapay zeka bu insanlarla arasındaki bu farkı hızlı bir şekilde kapatmaya başlıyor. Farkı ortadan kaldırmakta olan  bu gelişmeler ise duygusal zekanın gittikçe ön plana çıkmaya başlaması ve buna ek olarak insanın depolayamayacağı oldukça geniş verileri, her türden bilgi veri tabanlarını yapay zekanın kaydederek kullanabiliyor olması.

Yapay zekanın şimdiden bazı espriler yapabilme durumuna geldiğini, az da olsa koşuk(şiir) yazabildiğini belirten Schullar, makinelerin filtreleme, bağlamı algılayabilmede de yol aldığının göstergisi dikkat çekiyor.

İNSANLARIN YERİNİ ROBOTLAR MI ALIYOR?

“Bir makine ile bir insanı kıyasladığımız zaman makine Wikipedia ve benzeri bir çok kaynağı tarayabilir, bir kerede daha fazla bilgiyi avantajlı olarak üstelik işe yarar şekilde kullanabilir” diye belirten Schullar, bu gelişmenin sadece roman yazmakla sınırlı kalmayacağına da dikkat çekerek gelişmelerin devamının geleceğini de ekliyor.

Schullar’a göre yapay zeka koşuk, çizim gibi hayal gücü alanında ve yeni önermeler sunmakta hatta insanları kısa bir süre içerisinde geçme potansiyeline bile sahip. Yapay zekanın kendi başına yeni araştırma konuları bulabildiğine de dikkat çeken Schullar, son olarak yeni araştırma konuları bulabilen yapay zekanın araştırmacı ve akademisyenlerin yerini alabileceğine de vurgu yaptı. (sputnik/ k-e)

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika'nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre'nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.Hristiyanlardan altmış dördü...

Patrik Sahak II, ‘İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na Katıldı

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, Ankara'da gerçekleşen ''İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı''na Katıldı.Konu ile...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi