2 Mart 2021 Salı

Kovid-19 Salgını, Bazı Kiliseleri Böldü

Yeni bir ankete göre koronavirüs salgını sırasında kiliseleri yeniden ibadete açmak ya da açmak birçok kilise için “baskı” haline geldi.

Lifeway Research tarafından yapılan anket, ABD’deki 443 Protestan pastöre şu anda kiliseleri için en büyük zorluğun ne olduğunu sordu.

Pastörlerin dörtte birinden fazlası (%27), en çok hissettikleri baskının “birliği / çatışmayı / şikayetleri kontrol altında tutmak” olduğunu söyledi.

Bunu, pastör olarak uzak mesafeden yardım ve destek sunma konusundaki gerginlikleri (%17) ve kilise üyelerinin güvenliğiyle ilgili endişeler (%13) izledi.

Neredeyse on kişiden biri (%9) toplu ibadete dönüş planlaması konusunda baskı hissettiğini söyledi.

Benzer bir oran (%8) kilise finansmanı konusunda endişeli olduğunu ve üçte birinden fazlası (%34) bağışların 2019’da aynı dönemde düştüğünü söyledi. Bu kiliselerin yüzde 13’ü, yüzde 50 veya daha fazla bir düşüş bildirdi.

Pastörlerin yorumları, kiliselerin halk sağlığı kararlarına aykırı olarak yeniden açılıp açılmaması veya kapalı kalması konusundaki bölünmeleri ortaya çıkardı.

Bir pastör kilisesinin yarısının yeniden açılmaya karşı olduğunu, diğer yarısının ise şahsen ibadete devam edilmesini istediğini söyledi. Bir başka pastör, cemaattekilerin Kovid-19 kısıtlamalarına rağmen kilisenin yeniden açılmasını istediğini söyledi.

Diğer pastörler, ne tür bir eylemde bulunurlarsa bulunsunlar, bazıları tarafından kilisenin yeterince şey yapmadığını, bazıları tarafından da “çok fazla” yaptığını düşündüklerini söylediler.

Anket aynı zamanda pandeminin cemaattekiler üzerindeki etkisini de araştırdı ve dörtte üçü (%74) kilise üyelerinin gelirlerinin iş yerlerindeki azalan saatlerden dolayı etkilendiklerini söyledi.

Neredeyse yarısı (%48), en az bir kilise üyesinin Covid-19 nedeniyle işini kaybettiğini söyledi.

Dörtte birinden fazlası (%28) bir kilise üyesinin koronavirüse yakalandığını söyledi. Yüzde beşinin koronavirüsten ölen bir cemaati vardı.

Neredeyse tüm pastörler (%94) kiliselerinin “ihtiyacı olanlara el dezenfektanı, maske veya eldiven sağladığını” söyledi, ancak yalnızca üçte biri (%35) üyelerin maske takmalarını zorunlu kıldıklarını söyledi. (CT)

Eritreli Askerler Yüzlerce Tigraylıyı Katletti

Etiyopya ve Eritreli hükümetler tarafından Tigray'de devam eden saldırılar sonucunda Eritreli askerlerin en az 800 Tigraylıyı katlettiği...

Hindu Ayinlerine Katılma Zorunluluğu Getirilen Hristiyanlar Endişeli

Ülkenin batı kesimindeki Dadra ve Nagar Haveli toprakları ile Daman ve Diu bölgesindeki tüm okullarda baharın gelişine...

Normalleşme Kararları Açıklandı

Son dakika haberine göre, tüm Türkiye’de gözler, bugünkü ‘yerinde karar’ döneminin ilk kabine toplantısına çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep...

İskenderun’da ‘Haç Yolu’ İbadeti

İsa Mesih’in dirilişinin kutlandığı ‘Paskalya (Diriliş) Bayramı’ öncesinde, Mesih’in çarmıha gerilerek Kudüs’teki Golgotha Kayası'ndaki ölümünün anıldığı ‘Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi