17 Nisan 2021 Cumartesi

Yarım milyon hepatit taşıyıcısı var

Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, “Kronik hepatit B’nin önlenmesi açısından dernek olarak Bakanlığın aşılama çalışmalarını destekliyor ve ileriye dönük çok önemli bir etkinlik olarak görüyoruz. Aşı kapsamı dışında kalan kişilerin de bireysel olarak aşılanması konusunda yeni bir program başlatılmasını arzuluyoruz” dedi.

“Dünya Hepatit Günü” dolayısıyla Hepatitle Yaşam Derneği, Türk Karaciğer Vakfı ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği’nce Kadıköy İskele Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte, hepatit konusunda vatandaşlar bilinçlendirilerek hastalıktan korunma yolları anlatıldı.

Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Tabak burada yaptığı açıklamada, dünyada yaklaşık 400 milyon hepatit B, 170 milyon da hepatit C taşıyıcısı veya hastası bulunduğunu belirterek, “Bu iki virüs, ülkemizde de önemli bir sağlık sorunudur. Ülkemizde HBV sıklığı yüzde 4, HCV sıklığı ise yüzde 1 olup yaklaşık 3 milyon hepatit B ve 600 bin hepatit C hastamız olduğu tahmin edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Tabak, hepatit C hastalarının tanı konulduğunda yüzde 20’sinin ileri evrede olduğunun belirlendiğini aktararak, dünyada yılda 1,5 milyona yakın kişinin hepatit B ve hepatit C virüsünün yol açtığı kronik hepatitlere bağlı komplikasyon olarak gelişen siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle kaybedildiğini söyledi.

Fehmi Tabak, şunları kaydetti:

“Hepatit B virüs enfeksiyonu aşıyla korunabilir bir hastalıktır. Sağlık Bakanlığı 1988 yılından beri hepatit B aşısını çocukluk aşı programına almış olup, yüzde 90’ların üzerinde başarı ile bu programına devam etmektedir. Kronik hepatit B’nin önlenmesi açısından dernek olarak Bakanlığın aşılama çalışmalarını destekliyor ve ileriye dönük çok önemli bir etkinlik olarak görüyoruz. Aşı kapsamı dışında kalan kişilerin de bireysel olarak aşılanması konusunda yeni bir program başlatılmasını arzuluyoruz.”

– Duda: “Son dönemde hepatit C için çok iyi ilaçlar üretildi”

Hepatitle Yaşam Derneği Başkanı Dr. Hilal Ünalmış Duda da Dünya Sağlık Örgütü’ne üye ülkelerde hepatit farkındalık çalışmaları yapıldığını ifade ederek, kendilerinin de bu çalışmayı Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Hepatit Birliği iş birliğiyle yürüttüklerini anlattı.

Amaçlarının hepatit konusunda toplumu bilinçlendirmek olduğuna işaret eden Duda, hastalığın bulaşıcı olması nedeniyle küresel ve sosyal bir sorun olduğunu dile getirdi.

Beş farklı hepatit çeşidi olduğu bilgisini veren Duda, “A, B, C, D ve E. Hepatit A ve hepatit E kirli sulardan ve yıkanmamış besinlerden bulaşır. B ve C, kan nakli ve cinsel ilişkiden bulaşıyor. Hepatit A ve B’nin aşısı var. Ülkemizde çocuklarımıza yapılıyor. Hepatit C’nin aşısı yok. Ancak son dönemde hepatit C için çok iyi ilaçlar üretildi” diye konuştu.

Duda, hepatit hastalığının herkese yakın olduğuna vurgu yaparak, “Hepatit çok kolay bulaşabilir ama çok zor da bulaşabilir. Yani ikisinin arasında dengeyi bulmamız lazım. Hepati B aşısı olan insanlar sirozdan ve karaciğer kanserinden korunabilirler. Karaciğer nakli gereken durumların çoğunda sebep, hepatit B veya hepatit C’dir. Erken önlem alarak, tedavi olarak, aşılanarak bu karaciğer nakli aşamasına kadar gelmeden toplumu koruyabiliriz. Hepattitten korunmak hem daha ucuz hem daha kolay. Yani hastalık başladıktan sonra olay daha da kötüleşiyor. El sıkmayla, yanaktan öpmeyle, aynı odada havayı solumakla bulaşmaz. Sağlıklı bireyler sağlıklı toplumu oluşturur. Bizlerin ve çocukların sağlığı çok önemli. Çocuklarımız bu hastalıktan aşı ile koruyabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde ‘Kutsal Haça Secde’ Ayini

Paskalya Oruç döneminin üçüncü Pazar'ında gerçekleştirilen ‘Kutsal Haça Secde’ (Ehhed el Zuhur) Ayini, Hatay’da İskenderun Aziz Nikola Rum...

“Dünya Yaşamı İçin Ekümenik Okumalar” Semineri Gerçekleşecek

Amerika Yunan Ortodoks Başpiskoposluğu, Ulusal Kiliseler Konseyi, Graymoor Ekümenik ve Dinler Arası Enstitüsü ve Kilise Araştırmaları Ağı...

Çin’de, Ev Kiliselerine Yönelik Baskı Artıyor

Çin Komünist Partisi, yasadışı ev kiliselerinde ibadet eden milyonlarca Hristiyanı ilgilendiren bir kategori olan, ‘yasadışı sosyal örgütlerden’...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anılacak

Malatya'da 18 Nisan 2007'de Hristiyan içerikli kitap dağıtımı yapan Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilmann Ekkehart Geske...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi