fbpx
20 Temmuz 2024 Cumartesi

Yaşam Yanlısı Gebelik Merkezleri, İhtiyaç Sahiplerine Destek Oluyor

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 2 bin 750 yaşam yanlısı gebelik merkezinin, 2022’de ihtiyaç sahiplerine ve ailelere yaklaşık 368 milyon dolar değerinde gebelik hizmeti ve malzeme sağladığı açıklandı. 

Yaşam yanlısı Charlotte Lozier Enstitüsü tarafından yayınlanan raporda, çocuk bezi, bebek maması, ultrason, sağlık ve eğitim hizmetleri için sağlanan desteğe vurgu yapıldı. Rapora göre, 176 milyon dolar sağlık hizmeti için, 113 milyon dolar ücretsiz eğitim için ve 78 milyon dolar ise malzemeler için ayrıldı.

2019’a kıyasla 2022’de ailelere teslim edilen malzeme ve bebek ürünlerinde yüzde 194’lük artış görüldü. Ebeveynlik ve doğum öncesi eğitim programlarına katılanların sayısı yüzde 41 artarken, cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirlenmesinde kullanılan testlere başvuranların sayısı yüzde 21 arttı. Ayrıca ücretli personel sayısında yüzde 18, sağlık çalışanı sayısında ise yüzde 26’lık artış görüldü.

Ücretli personelin yaklaşık yüzde 27’sinin (4.779 kişi) ve gönüllü çalışanların yüzde 12’sinin (5.396 kişi) tıbbi lisansı bulunuyor. 

Charlotte Lozier Enstitüsü’nden Michael New, ABD Yüksek Mahkemesi’nin ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli Roe-Wade kararını iptal etmesinin ardından gebelik merkezlerine başvuranların sayısında artış yaşandığını söyledi. Ayrıca 2022 kararının ardından bağışlarda artış olduğunu belirtti. 

Araştırmaya göre, yaşam yanlısı gebelik merkezlerine başvuranların yüzde 97,4’ü verilen hizmetlerden oldukça memnun. Sunulan hizmet kalitesine rağmen gebelik merkezleri bazı milletvekillerinin ve başsavcıların hedefi haline geldi. En son örnekte, New York Başsavcısı Letitia James, 11 gebelik merkezine karşı dava açtı. New, Roe-Wade kararının iptal edilmesinin ardından yetkililerin kürtaj lehine kararlar aldığını söyledi.

(Kaynak: Catholic News Agency)

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi