11 Ağustos 2022 Perşembe

Yaşama Elverişli Yeni Bir Gezegen Keşfedildi

Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları dünya dışı yaşamı arama çalışmalarında büyük bir adım attı. Arayışlarını Güneş sisteminin dışına çıkaran gök bilimciler, Dünya’nın 2,5 kat büyüklüğe sahip ve yüzde 90’ı okyanuslarla kaplı yeni bir gezegen türü keşfetti. Hycean adı verilen bu gezegen türündeki suyun varlığının dünya dışı yaşamın varlığını kanıtlayabileceğini belirten uzmanlar, ilk hayat belirtisini 2-3 yıla kadar tespit edebileceklerini duyurdu.

Cambridge Üniversitesi gökbilimciler, son çalışmaların Dünya’nın iki buçuk katı yarıçapa sahip olan Güneş sistemi’nin dışındaki gezegenlerde yaşamın olabileceğini ortaya koydu.

Astrophysical Journal adlı dergide yayımlanan çalışma kapsamında bilim insanları, Dünya benzeri gezegenlerden daha çok sayıda ve gözlemlenebilir olan; sıcak okyanusla kaplı ve hidrojen açısından zengin atmosferlere sahip, “Hycean” adlı yeni bir yaşanabilir ötegezegen sınıfı tanımladı.

Cambridge Üniversitesi’nden araştırmanın başyazarı Dr. Nikku Madhusudhan, “Hycean’lar temelde hidrojen açısından zengin atmosferlere sahip su dünyalarıdır. Bu gezegenlere odaklanmak, Dünya’nın ötesinde yaşam bulma çabalarını hızlandıracaktır. Eğer, bu gezegenler yaşama elverişliyse iki ile üç yıl içinde ilk biyo-imzayı tespit edebileceğimize inanıyoruz” dedi. 1990’lardan bu yana binlerce ötegezegen bulunduğunu açıklayan Madhusudhan, yeni araştırma için Neptün’den daha küçük ama Dünya’nın yaklaşık 2,5 katı olan mini Neptünlere odaklandıklarını bildirdi.

Hycean dünyaları Samanyolu’nda çok yaygın, bu da yaşanabilir ötegezegenlerin önceden düşünülenden çok daha fazla olabileceği anlamına geliyor.

YÜZDE 90’I SUDAN OLUŞUYOR

Dahası, hycean gezegenlerinin yapısı, yaşamın varlığına işaret edebilecek daha geniş bir molekül dizisi aramanın mümkün olduğu anlamına geliyor.

Çalışmanın yazarları Hycean gezegenlerinin hidrojen açısından zengin bir atmosfere, gezegenin kütlesinin en az yüzde 10’unu oluşturan kayalık bir çekirdeğe ve yüzde 90’a kadarını oluşturan bir su katmanına sahip olarak tanımladı. (NTV)

Papa, Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Başkanı ile Görüştü

Papa Françesko, Patrik Kirill’le görüşmesi öncesinde Rus Ortodoks Kilisesi’nin güçlü önderlerinden Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Dairesi...

Çin Nüfusu 2025 Yılına Kadar Azalmaya Başlayacak

Dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda bulunan Çin’in nüfus artış hızının her geçen gün azaldığı ve 2025 yılı...

Gençler, Yoksullukla Mücadele Ediyor

Geçen yıl 16-25 yaşındakilerin neredeyse yarısı, yaşam maliyetlerinin artışı nedeniyle yatağa aç girdi. Evsizleri destekleyen bir yardım...

Kiliseler İklim Değişikliğiyle Mücadele Ediyor

Çevreyi korumak için çalışan Hristiyan yardım kuruluşu, İngiltere ve Galler'de iklim değişikliğiyle mücadele eden 5 bin'den fazla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi