7 Mayıs 2021 Cuma

Yedi Yaşındaki Kızın İsteği Üzerine Yol İşaretlerinin Yazıları Değişecek

Yeni Zelanda’da, yedi yaşındaki bir kızın isteği üzerine, yol işaretlerinin yazıları değişecek.

Yol işaretlerindeki yazıların, kadınlara karşı “yanlış ve haksız” olduğunu belirten yedi yaşındaki kızın önerisi üzerine, Yeni Zelanda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı eşitlikçi düzenlemeler getirmeyi planlıyor.

Yedi yaşındaki Zoe Keryu, Yeni Zelanda Ulaştırma Bakanlığına bir mektup yazdı. Küçük kız yazdığı mektubunda; babasıyla bir gün araba yolculuğu sırasında yol tabelalarındaki yazıların, kadın çalışanları da kapsamadığından değiştirilmesi gerektiğini savundu.

7 yaşındaki kızın mektubunu annesi Kaitlyn Keryu, Twitter üzerinden yayınladı.

Mektupta, “Neden yol işaretinin üzerinde “Tesisatçılar” yazıyor? (Linemen kelimesi İngilizce “men” içeriğinden dolayı hem erkek hem insanlar anlamına geliyor.) Yol çalışmalarında hem erkekler hem kadınlar aynı zamanda çalışabilir. Dolayısıyla tabela yazılarının kadınları da kapsamadığından yanlış olduğu fikrindeyim” açıklaması yer alıyor.

Yeni Zelanda Ulaştırma Bakanı çok gecikmeden küçük kıza cevap verdi.

Ulaştırma bakanı Fergus Gammi öncelikle 7 yaşındaki kızı bu önerisi için övdü ve daha sonra da şöyle dedi: “Fikir ve tavsiyelerin, Ulaştırma Bakanlığının hoşuna gitti!”

Gammi, bir süre sonra tüm yol işaretlerdeki yazıların daha tarafsız ve cinsiyetçi olmayan bir seçenek ile değiştirileceğine söz verdi. Örneğin: Linemen yerine “işçiler, Hat Ekibi – Line Crew” gibi olabileceğini belirtti.

Gammi, ajansın Twitter hesabı üzerinden; “Yol işaretleri yıpranma nedeniyle değiştirilmek zorunda kalındığında, yeni düzenlemeler göz önünde bulundurulup değiştirilecektir, fakat bu biraz zaman alabilir” açıklamasında bulundu.

Gammi ayrıca, küçük kızın eski ve yeni yol işaretlerinin yanında fotoğraf çekilmesini önerdi.(ria.ru/mir24.tv/OD)

Öğrencilerin Dörtte Birinden Fazlası Kiliseye Gitmiyor

Yeni bir anket, lise ve üniversite öğrencilerinin yaklaşık yüzde 30'unun, koronavirüs salgını öncesinde de kilise hizmetlerine katılmadığını...

Organlarını Kaybeden Adam, Hristiyan Parçaya İlham Oldu

Hristiyan müzik grubu MercyMe, Perşembe günü ulusal bir ABC televizyon seyircisine yeni hit şarkıları ''Say I Won't''un...

Kilise Topluluklarındaki Ailelere, Kardeş Evlat Edinme Çağrısı

Yeni rakamlar, İngiltere'de evlat edinilmeyi bekleyen 2 bin çocuğun yaklaşık yarısının iki veya daha fazla kardeşi olduğunu...

Kilise Liderlerinden Aşı Pasaportlarına Karşı Mektup

İngiltere'de 1000'e yakın kilise lideri, aşı pasaportlarının uygulanmasına karşı çıkan açık bir mektup derledi.İngiltere Başbakanı Boris Johnson...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi