4 Ağustos 2021 Çarşamba

Yeni Araştırma: Borçlular Kendilerini Yalnız Hissediyor

Christians Against Poverty (CAP) adlı Hristiyan yardım kuruluşuna başvuranların yüzde 75’i salgın sırasında yalnız hissettiğini, yüzde 31’i ise bir haftadan uzun süredir kimseyle anlamlı bir konuşma yapmamış gibi hissettiğini belirtti.

Anket, ayrıca yardıma ihtiyacı olanların yarısından fazlasının sorunları için başvuracak kimselerinin olmadığını ve yüzde 28’inin çıkış yolu olarak intiharı düşündüğünü veya intihara teşebbüs ettiğini gösterdi.

Katılımcıların yaklaşık yarısı utandığı için, yüzde 44’ü korktuğu için yardım başvurusunda bulunmaya çekindiğini bildirdi. Ankete göre, yüzde 42’si ise suçluluk duygusu nedeniyle yardım aramadan önce bekledi.

Anket, 900 kişinin katılımıyla gerçekleşti ve kendilerine CAP’ye başvurmadan önce yaşadıkları borç ve yalnızlık hakkında sorular yöneltildi. CAP’nin ulusal iş ortağı yöneticisi Helen Webb, ‘‘Danışanlarımızla konuştuğumuzda, bize korkmuş ve endişeli olduklarını söylüyorlar. Utanıyorlar veya yardım istemekten korkuyorlar. Onlar için çözüm gerçekten kapıyı kapatmak ve evde kalmak. Çünkü borçla boğuşuyorsanız, faturalarınızı ödeme konusunda endişelisiniz demektir. Ancak sosyal yaşamınız için hiç paranız yok. Dışarı çıkamıyorsunuz, arkadaşlarınızla buluşamıyorsunuz. Aslında evinizde sıkışmış durumdasınız, sonuç olarak insanlar böyle hissediyor’’ dedi.

Webb ayrıca üzücü bir istatistiği paylaşarak, hastaların yüzde 28’inin kendilerine başvurmadan önce intiharı düşündüğünü veya intihara teşebbüs ettiğini açıkladı. Webb, ‘‘Kendini çaresiz ve sıkıntılı hissedenlere mesajımız, size yardım etmek için yapabileceğimiz bir şey var. Bizlerden ücretsiz olarak yardım alabilirsiniz’’ dedi.

Gizliliğin korunması amacıyla ismi değiştirilen Laura, ‘‘Herkesten uzaklaşmıştım ve dışlanmış hissediyordum. Bundan dolayı işimi de kaybettim. CAP ile birisi bana kanatlarını sarmış gibiydi. Yardıma ihtiyacın olduğunda birinin yanında olduğunu bilmek, hayatımda başıma gelen en büyük şeydi’’ dedi. (premierchristian)

BioNTech Aşılarının Yeni Sevkiyatı Türkiye’de

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında sevkiyat devam ediyor. Son olarak BioNTech'in ürettiği aşıların yeni sevkiyatı,...

65 Bin Yıl Önceki Duvar Resimlerini Neandertallerin Yaptığı Kanıtlandı

Bilim insanları, İspanya'nın güneyinde yer alan Cueva de Ardales mağarasındaki çizimlerin Neandertaller* tarafından yapıldığını kanıtladı. Yaklaşık 65...

Patlamanın Yıl Dönümü: Beyrut Limanı’na Anıt Heykel Açıldı

Geçtiğimiz yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın birinci yılına dair yapılan dev anıt heykel açıldı....

Gelecek Salgınlar İçin ”Evrensel Aşı” Çalışması

Bilim insanları, bir yıldan kısa bir süre içinde Covid-19 karşı etkili ve güvenli aşılar geliştirerek büyük bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi