5 Mayıs 2021 Çarşamba

Yeruşalim’deki Kutsal Ateş Ayini’ne Yüzlerce Kişi Katıldı

Ortodoks Hristiyanlar, İsa Mesih’in dirilişini simgeleyen Kutsal Ateş törenine tanık olmak için Yeruşalim’in Kutsal Kabir Kilisesi’ne akın etti ve koronavirüs kısıtlamaları hafiflediği için geçen yıla göre çok daha fazla sayıda inanlı toplandı.

Katılmak İsteyen Bazı Hristiyanlar Engellendi

İsrail polisi, Doğu Yeruşalim’de bulunan Kutsal Kabir Kilisesi’nde “kutsal ateş” ayinine katılmak isteyen bazı Ortodoks Hristiyanlara engel oldu.

Aralarında papazların da bulunduğu Ortodoks Hristiyanlar, “kutsal ateş” ayinine katılmak üzere Hristiyanlığın kutsal mekanlarından sayılan Doğu Yeruşalim’deki Kutsal Kabir Kilisesi’nin olduğu bölgeye yürüdü.

Paskalya Bayramı dolayısıyla düzenlenen ayine katılmak isteyen Hristiyanlar, kiliseye çıkan dar sokaklarda İsrail polisinin engeliyle karşılaştı.

Sosyal medyada yer alan videolarda, İsrail polisinin, Yeruşalim’in Eski Şehir bölgesinde kiliseye çıkan yolları kapatarak bazı Hristiyanların geçişine izin vermediği görülüyor.

Görgü tanıkları, İsrail polisinin, geçişlere engel olmak için demir barikatlar kurduğunu, yalnızca bazı din adamları ve az sayıda Ortodoks Hristiyan’ın kiliseye ilerleyebildiğini anlattı.

Hristiyanlığın kutsal mekanlarından sayılan Kutsal Kabir Kilisesi, Doğu Yeruşalim’de bulunuyor. İsa Mesih’in bu kilisede çarmıha gerildiğine, ardından da göğe yükseldiğine inanılıyor.

Kutsal Kabir Kilisesi’nde Kutsal Ateş Yükseldi

Kutsal Ateş, Yeruşalim’deki Kutsal Kabir Kilisesi’ne indi.

Kutsal Ateş’in inişinden sonra, Yeruşalim Ortodoks Patriği III. Theophilos tarafından Paskalya kutlamaları kapsamında Kutsal Kabir Kilisesi’nde İsa Mesih’in Çarmıha gerilip, öldüğü yaşı temsilen 33 mum demeti yaktı.

Koronavirüs kısıtlamaları sebebiyle, kiliseye yaklaşık 2.500 inanlının girmesine izin verildi.

Kutsal Ateş için Yeruşalim’e 11 Ülke Uçak Gönderdi

İsrail Ben Gurion Havaalanı, salgın kısıtlamaları nedeniyle hala kapalı olsa da, İsrail, her yıl Kutsal Cumartesi günü Kutsal Kabir Kilisesi’ne inen Kutsal Ateşi almak için birkaç ülkenin delegasyon* göndermesine izin verdi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Dünya Dinleri Dairesi direktörü Sharon Regev, “Bu ülkeler Kıbrıs, Bulgaristan, Beyaz Rusya, Moldova, Ukrayna, Rusya, Romanya, Yunanistan, Gürcistan, Polonya ve Kazakistan” açıklamasında bulundu. (AA, Orthochristian)

Delegasyon: Herhangi bir topluluğu temsil etmekle görevlendirilmiş yetkili kurul.

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Salgın Döneminde Kiliselere Bağış Arttı

LifeWay Research'e göre, ABD'de kiliseye gidenlerin yaklaşık üçte ikisi 2020'deki koronavirüs salgını sırasında bir önceki yıla kıyasla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi