fbpx
23 Mayıs 2024 Perşembe

Yeşilköy Surp Isdepanos Kilisesi’nde Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. Yeşilköy Surp Isdepanos Kilisesi’ndeki Surp Badarak’a (Kutsal Sunu Ayini) riyaset etti ve vaaz verdi. 

12 Mayıs 2024 Pazar günü, Yeşilköy Surp Isdepanos Kilisesi’ndeki Surp Badarak Ayini’ne Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II riyaset etti ve vaaz verdi. 

Kilise’nin din görevlisi Peder Natan Arabyan eli ile sunulan Surp Badarak’ta kilise diyakos, astdiyakos kıdemli okuyucu ve okuyucuları Rab’bin Sofrası’na hizmet ettiler. 

Surp Badarak Khorurt Khorin ilahisi ile başladı. Peder Natan halka dönüp tören öncesi tövbesini ettikten sonra sunağa çıktı. Astdiyakos Ateş Mazman günün İncil okuma parçasını okudu, daha sonra Diyakos Berc Yeramyan Kutsal Ekmek ve şarabı getirerek Peder Natan’a teslim etti. 

Yeşilköy Kilisesi Vakfı yönetim kurulu başkanı Ara Erol Çınar, eski başkan Habib Özfuruncu, yönetim kurulu üyeleri ve inanlıların hazır bulunduğu ayinde ilahileri kilisenin Sahak Mesrob korosu üyeleri, Mikael Aprahamoğlu yönetiminde ve Serli Arabyan’ın orgu eşliğinde seslendirdiler. 

Surp Badarak sırasında okunan Rab’bin duası, “Dervoğormya” yakarışı ve Patrik Sahak II’nin yaptırdığı toplu tövbeden sonra Hağortutyun (Komünyon) dağıtımına geçildi. 

Surp Badarak’ın sonunda Patrik Kadasetli Sahak II, Ermenice ve Türkçe vaaz verdi. Türkçe vaazından bazı bölümler şöyle;

”Tanrı’nın istediği hayat, anne baba ve çocukların bulunduğu bir aile düzeni, çünkü bu hayatın devamını sağlar, ancak böyle bir ortamda sağlıklı bir ailede sağlıklı nesiller yürür.

Sadece Meryem Ana, İsa’nın annesi değil, hepimizin annesi, Meryem Ana’mız. Ama Kilisenin bu kadını ve bebeği mihraba koyması ve bizim sürekli bakmamız, ama orada bir başka teolojik mesaj var, insanlığın laneti ve yükselişi Kutsal Kitab’a göre kadınladır. İlk annemiz Havva anamızdı ve Kutsal Kitap bize diyor ki, yasak meyveyi yediklerinde şeytan önce kadına yaklaştı ve kandırdı, kadın da kıcasını kandırdı, ve günah dünyaya girdi, insanlık bir şekilde ölümle ve günahla lanetlendi, ölümlü olduk biz, Tanrı’dan uzaklaştık. Ve Tanrı elbette ki bunu düzeltti bir başka kadınla Meryem Ana’yla. Meryem Ana bir şekilde kadınların üstündeki o yükü kaldırdı. Bir başka kadın Tanrı’nın bütün isteklerine evet diyerek, hatta taşlanmayı göze alarak. Şimdi Kilise bize diyor ki; bütün kadınların içinde hem Havva var hem Meryem Ana var. Dolayısı ile insan neslinin kutsanması kadın vasıtasıyladır, ve insan neslinin başına gelen bütün büyük belaların sorumlusu da kadınların çocuklarına verdikleri eğitimdir.

Cehaletin ve karanlığın tekrarlanması insanlığın en büyük lanetidir. İnsan sevgisi, insana saygı, kadın ve erkek eşitliği, bütün bunlar ailede, okulda öğrenilmesi gereken şeyler, eğitimin bir parçası olması lazım, bizim insanlığımızın bir parçası olması lazım.

Bugün anneler günü, ben kendi annemin ve bütün annelerin gününü kutluyorum. İyi ki varsınız, siz varsınız ki biz de varız. Tanrı bir şekilde sizleri köprü kıldı, hayatın köprüsü, nesilden nesile sizlerin sayesinde var oluyoruz.

Lütfen iyi insanlar olun anneler, iyi Hristiyanlar olun, çünkü sizi izleyen gözler var, size benzemek istiyorlar kızlarınız ve oğullarınız. Tanrı önünde sorumluluğunuz iki kat ama Tanrı önünde mükafatınız da iki kat. Bu kilisede olan güzel şeyleri ruhunuza alın, siz onların taşıyıcısı olun, İsa Mesih’i taşıyın, Meryem Ana olun çocuklarınıza, onların göksel yolculuğunu da garantileyin.

Çocuklarınızı her gece Tanrı’ya teslim edin, onu alsın güzel yerlere getirsin. Elinizi başlarına koyun hayır duası edin ki güzel yerlere Tanrıyla varsınlar.

Evet sevgili kardeşlerim hayat ilerliyor, sevgiyle, şefkatle ilerleyelim, güzel şeylere ve güzel günlere inanarak ilerleyelim. Tanrı hepinizi kutsasın.”

Vaazların ardından tüm Rab’de uyuyanlar için Hokehankisd (Ayin-i Ruhani) duaları okundu. Patrik Sahak II’nin “Bahbaniç” duası, hep birlikte söylenen Rab’bin Duası ve Patrik’in kutsaması ile tören son buldu.

Batı, Filistin Halkının Çektiği Acılara Karşı Duyarsız Değil

Gazze'ye yönelik acımasız saldırılar, Batı'da Filistin halkının çektiği acılara karşı duyarsızlığa son verdi. Çok uzun bir süre boyunca...

Yeruşalim’de Adalet ve Barış için Dualar Edildi

Yeruşalim’de Filistinli Hristiyanların yaşadığı bölgede yer alan Beit Sahour Cemaati'nin Saint Mary Alphonsine bahçesinde, 19 Mayıs Pazar...

Kiliseye Zarar Veren Kişi için İnananları Dua etmeye Çağırdı

'Hristiyan olmak budur' Peder, grafitiler çizerek kilise binasına zarar veren kişi için dua edilmesini istedi.  Amerika Birleşik Devletleri'nin...

İklim Değişikliğinin Etkileri Üzerine Fotoğraf Sergisi Açıldı

Aziz Petrus Meydanı'nda, iklim değişikliğinin etkilerini anlatan ve Tanrı'nın yaratıcı işlerini gösteren ‘Değişiklikler’ adlı fotoğraf sergisi açıldı. Dicastery...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi